1 Ekim Dünya Yaşlılar günü

admin

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. A Muhsin KİŞİOĞLU 1. Ekim Dünya Yaşlılar  Günü Nedeniyle yaptığı açıklamada, “21. Yüzyılda ön plana çıkan en önemli demografik olgulardan birisi nüfusumuzun yaşlanmasıdır. Dünyada insanlar daha uzun yaşamakta, doğum oranları azalmakta ve yaşlı nüfus sayısal olarak artmaktadır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır. Yapılan araştırmalar, ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunu göstermektedir.Ülkemizde yaşlı nüfus 2014 yılında 6 milyon olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %8 olmuştur. Yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye, 2050 yılında ise %20.8’e yükseleceği tahmin edilmektedir. Nüfus projeksiyonlarına göre Ülkemizin yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye yükselmesi  yaşlı  nüfusu yüksek ülkeler arasında yer alacağımızın bir işareti olarak değerlendirilmektedir. Edirne’de toplam nüfus sayımız 400.280  Yaşlı nüfus sayımız 52.143 oran olarak %13 ‘dir. Çok yaşlı nüfus (75+) sayısı 22.206 ve oranı 5,5 ‘dir.

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

YAŞLILAR KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN YAŞAMALI

Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkilemektedir. Bu öngörüden hareketle Bakanlığımız çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenlenmesine özel önem verilmektedir. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir.

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Korunmak için başlıca üç ilke; Yeterli ve dengeli beslenme, Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma, Alkol ve sigara kullanımından uzak durma, Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” olarak bilinen bu kurallara uyulması durumunda yaşlanma ile ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkündür. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği gerçek yaşlanmaktır.

1 Ekim Dünya Yaşlılar günü (3)

 26 total views,  2 views today

Next Post

Güney çevre yolu için çalışmalar başladı

              Edirne’de artan trafik ve E-5 karayolunda yaşanan yoğunluğun azalması için Edirne Belediye Başkanlığı’nın hayata geçireceği Güney Çevre Yolu için çalışmalar başladı. Çalışmaları izleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kamulaştırma yapılarak açılacak olan Güney Çevre Yoluyla şehir trafiğinin nefes alacağını söyledi. Uzunkaldırım Semti Kadripaşa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp