1 Mayıs Bayramı Ardından

admin

Her yıl 1 Mayıs geldiğinde herkesin içine bir endişe kaplıyor. “Acaba bu yıl İşçi Bayramı kutlamalarında ne olaylar olacak” korkusu içinde bayram olması gereken bu gün insanlar arasında bugüne kadar olanlardan dolayı korkulacak bir gün, kâbus haline getirildi.

Bazı çevreler “1 Mayısta yine olay olacak”  haberlerini yayarak adeta kargaşa oramı yaratmak için zemin hazırlar.

Bu yıl İstanbul’da yaşanan tatsız olaylar bunun sonucu meydana geldi,bir yıl önce yaşanan huzurlu kutlamalar  gerçekleşmedi. Orada yaşanan çirkin görüntüler “daha çağdaş demokrasi geliyor hürriyetler genişliyor” duyurusu yapanlar için iyi bir sınav olmadı. Bunları ekranlarına taşıyan dünya basını bizi bir kez daha bu hoş olmayan ülkemizi bu turizm sezonu öncesi böyle çirkin  görüntülerle tanıttı.

Gereksiz zıtlaşmanın faturası yine halkımıza ve çalışanlara kesildi. Yöneticiler konuşmalarında kendilerinin hiçbir suçunun olmadığını savunabiliyor, olanları hafife alıyorlar. Pes doğrusu.

Bu arada Edirne’de izlediğim 1 Mayıs İşçi Bayramı belki de ülkede yapılan işçi bayramlarının en huzurlu hoşgörülü olan bir etkinliği olarak gerçekleşti.

    İşçilerden meslek kuruluşlarından derneklerden siyasi parti temsilcilerinde ve halkın katılımı ile oluşan işçi bayramı konvoyu Edirne’nin çağdaş yaşamına hoşgörülü halkına yakışan görüntü verdi 2,5 saatlik bayram töreni sonrasında herkes huzur içinde evini yolunu tuttu.

Böylece rahat bir nefes aldık. Bu arada Edirne’de olay yaratma beklentisinde olanların da emelleri boşa çıktı.

Bu da gösteriyor ki, dış müdahale olmadığı tahrik edici yayınlar, haberler olmadığı zamanlarda halk bayramını huzur içinde yapıyor.

Geçmiş yılları hatırlayanlar bunun böyle olduğunu daha iyi anlarlar. Etki tepki zıtlaşması bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da İstanbul’da tatsız olayların yaşanmasına neden oldu.

Bu konuda yapılacak en doğru yolun karşılıklı hoşgörü ortamı ile sağlanacağını anlamamız için daha kaç olaylı 1 Mayıs İşçi Bayramı geçecek.

Bunu anlamak istemeyenler, bayramı özünden saptırmak isteyenler bir kez Edirne’de yapılan 1 Mayıs Bayramı ve benzer durumda geçen kutlamaları izlesinler ve bundan ders çıkarsınlar.

Devletin güvenlik güçleri halk ve bayrama katılanlar arasında hiçbir tatsız olayın yaşanmaması ne kadar sevindirici değil mi?

  Bunlar bölgemizin çağdaş beşeri yapısına yakışan görüntüler. Ülkemizde demokrasi ve hoşgörü ortamı yaratmak isteyip bunu bir türlü sağlayamayanlar için Edirne 1 Mayıs Bayramı örnek bir yar olarak sunulmalı ve de ibret alınmalı.

Onun için bu etkinliğe katılanları huzur ortamının yaratılmasına destek verenleri kutluyorum.  Edirne’de yapılan kutlamalarda her görüşe sahip guruplar yer aldı.

   Bunlar kendi siyasi ve mesleki görüşleri doğrultusunda sloganlarını attı, bölgesel oyunlarını oynadı. Halk bu gösterileri ilgiyle izledi ve de alkışladı. İşte özlenen demokrat kafa ve istenilen hoşgörü ortamı budar.

Böyle karşılıkla hoşgörü sağlandığı zaman akan sular duruluyor.  Edirne bunu sağladı. Hiçbir huzursuzluk yaratılmadan bayram son buldu.

 12 total views,  2 views today

Next Post

6. Balkan Forumu Kentimizde Yapılıyor

“Çok Boyutlu Bölgesel Entegrasyon / İş Birliği Vizyon 2023” ana temalı Uluslararası Balkan Forumu’nun altıncısı, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM ve Edirne Valiliği iş birliği ile Edirne’de gerçekleştirilİyor. 02 – 03 Mayıs 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek Forum’a Türkiye’den ve Balkan ülkelerinden çok sayıda devlet adamı, düşünce ve sivil toplum kuruluşu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp