1.Mayıs Edirne’de Coşku İle Kutlandı

admin

AW000608

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs İşçi Bayramı töreni Selimiye Bahçesinde gurupların toplanması ile başladı. Törene katılanlar sloganlar atarak Saraçlar Caddesine yürüdü. Tören 2,5 saat süreyle coşku içinde devam etti ve olaysız şekilde sona erdi.

İşçilerin emek ve dayanışma günü olan 1 Mayıs işçi Bayramı Edirne’ye yakışır şekilde olaysız ve coşku içinde geçti.   Etkinliğe Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, CHP İl ve Merkez İlçe örgütü, Türk İş’e bağlı Teksif, Tes İş, Tez Koop İş, Disk üyesi sendikalar TMMOB, Türk Tabipler Birliği, Kırklareli ve çevre ilçelerden işçiler ile öğrenci temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Edirne Belediyesi önünde saat 12.00 de başlayan etkinliğe katılan gruplar slogan atarak ve davul zurna eşliğinde Saraçlar Caddesinde kurulan platformun önüne geldi.  Eyleme katılanlar İstanbul Taksim’de İşçi bayramının kutlanmasının engellenmesini protesto için 2 dakikalık oturma eylemi yaptı. Törene katılan Tanrıkulu Nazım Hikmet’in “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” adındaki şiirini okudu. Sendika temsilcilerinin konuşmasının ardından hazırlanan ortak konuşmayı Disk Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday sundu. Kuday konuşmasında şunları kaydetti”

Bugün işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü.1 Mayısı kutlamak için işçilerle, yoksullarla işsizlerle, kadınlarla, gençlerle, dışlanmışlarla, mağdurlarla ve emeğini alın terini harcayan bütün emekçilerle birlik olmak,  dayanışma ve mücadeleyi yükseltmek için yurdun her tarafında alanlardayız.

Bu yıl işçi sınıfının kazanılmış haklarına saldırılar artarak devam ediyor. Ülkemizde kuralsız güvencesiz çalışma yöntemi getirildi. Emek piyasalarında en kötü çalışma biçimleri çalışma kuralı haline getirildi.

Türkiye yoğun çalışma üzerinden emek sömürüsünün hızla yaygınlaştığı bir ülke haline geldi AKP hükümetinin eliyle yürütülen bu proje emekçi kitleleri arasında yıkıcı sonuçlar doğuruyor. Emeğimizi satma özgürlüğümüz dahi özel istihdam büroları ile ortadan kaldırılmak isteniyor, buna fırsat vermeyeceğiz. 1 Mayıs işçi sınıfının zulme boyun eğmeme günüdür. İşçi sınıfının mücadele ve dayanışma günü kutlu olsun “dedi

Konuşmaların ardından müzik gösterisi ve gurupların bu müziğe ayak uydurup oynamaları ile başladığı gibi coşku içinde son buldu.

 193 total views,  2 views today

Next Post

Öğrencilerin Uçurtma Keyfi

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Edirne Belediye Başkanlığı’nın desteğiyle bir ‘Uçurtma Şenliği’ düzenledi. Trakya Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda okuyan öğrencilerin de destek verdiği şenlikte öğrenciler doyasıya eğlendi. Edirne merkezde eğitim veren Mimarsinan Ortaokulu, Ferah Ortaokulu, 50’inci Yıl Ortaokulu ve Fevzipaşa İlkokulu’nda öğrenim gören yaklaşık 100 öğrenci, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp