1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü coşkuyla kutlandı

admin

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de büyük bir coşkuyla kutlandı.

İlk olarak Şükrüpaşa İlkokulu önünde toplanan sendika temsilcileri ve vatandaşlar büyük bir kalabalık eşliğinde, Saraçlar Caddesi’ne kadar sloganlar atarak yürüdü.

Saraçlar Caddesinde devam eden Kutlamalarda güvenlik önlemi üst seviyedeydi.  Kutlamalara katılmak üzere alana gelen vatandaşlar, üstleri aranarak güvenlik taramasından geçti.  Edirne İl Emniyet Müdürlüğü’nün geniş önlem aldığı Kutlama programında Keskin Nişancıları da görev yaptı. 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına; , CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Türk-İş, KESK, DİSK, Birleşik Kamu-İş Sendikaları Platformu, TMMOB, Edirne Tabip Odası, Edirne Barosu Avukatları, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, CHP İl Örgütü, Emek Partisi, Haziran Hareketi, Nar Kadın Dayanışması, Trakya Üniversitesi Kadın Kolektifi ve Trakya Öğrencileri Kolektifleri katılım sağladı.

Kutlama programında ilk olarak konuşan Gürkan;  “Nazım Hikmet’in Davet Şiiri’nden bir bölüm okuyarak alanda bulunan emekçilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

 Daha sonra konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle bir konuşma yaptı.

Sonrasında tüm bileşenler adına Tes-İş Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko tarafından okunan 1 Mayıs basın bildirisi şu şekilde:

“Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor.”

 “Adımız, inancımız, ten rengimiz, yaşam biçimlerimiz, yaşadığımız şehir, çalıştığımız işyeri farklı olsa bile işçi-emekçi olmanın ortak paydasında buluşuyoruz. Dünya ekonomisi gelişiyor, ticaret artıyor, karlar patlıyor ama emeğin bütün bu zenginlikten aldığı pay azalıyor. Bu nedenle sosyal adalet git gide bozuluyor. Pasta büyüyor ama geniş kesimlerin yoksulluğu bitmiyor. Üretilen zenginliğin adaletsiz bir şekilde paylaşılması, tüm insanlığı tehdit ediyor. Yaşadığımız sorunları mücadeleyle aşmamız gerekiyor. Ancak, aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor. Ekonomik kriz satın alma gücümüzü her geçen gün düşürüyor. Birbiri ardına gelen zamlar emekçilerin belini büküyor. Bizler için temel gıda maddeleri dahi artık lüks haline geliyor.”

“Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir.”

 “Buradan güçlü bir şekilde bir kez daha söylüyoruz: Kıdem tazminatı örgütlü-örgütsüz tüm emekçilerin hakkıdır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Kıdem tazminatı işçi sınıfının vazgeçilmezidir. Kızımızın gelinliği, oğlumuzun damatlığıdır. Emeklilikte yaşa takılmak istemiyoruz. Vergide adalet istiyoruz. Toplumun büyük bölümünü oluşturan ücretli, emekli, iktisaden dar ve sabit gelirli geniş halk kesimlerinin geçim koşullarını göz önünde bulunduran bir vergi politikası istiyoruz. Vergide, ‘az kazanandan az, çok kazanandan çok’ ilkesinin geçerli olmasını talep ediyoruz. KİT’lerdeki taşeron işçilere, geçici işçilere kadro istiyoruz. 696 Sayılı KHK ile kadro geldi ama sorunlarımız hala bitmedi. Örgütlenme ve toplu pazarlık hakkımızı sınırlayan düzenlemeler devam ediyor. Enflasyonun yüzde 20’ye dayandığı koşullarda kadroya geçirilen işçilere yüzde 4 ücret zammı veriliyor. Özel sektörde de taşeron çalıştırmanın önüne geçilmiyor. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin en az önemsendiği işyerlerinin başında yine taşeron şirketler geliyor. Taşeron uygulaması güvencesizliği kalıcı hale getiriyor.”

 “Sendika seçme özgürlüğüne saygı gösterilmiyor, sendikal ayrımcılık yapılıyor. İş cinayetleri durmak bilmiyor. Sadece mart ayında 108 arkadaşımız iş cinayetine kurban gitti. Ama insan yaşamının, insan onurunun hiçe sayıldığı çalışma koşulları bizlere sunulmuş birer lütuf gibi kimi çevrelerce savunuluyor. İşsizlik adeta patladı! İşsizlikteki artışın önüne geçilemiyor. İşsizlik, sosyal dışlanmayı kaçınılmaz hale getirip insan onuruna yaraşır yaşam umudunu söndürüyor. Özellikle, eğitimli genç işsizliği toplumsal bir felakete davetiye çıkarıyor. İşsizliğe çözüm bulunması için, insanı ve çalışmayı, yatırımı ve üretimi temel alan bir programı savunmamız zorunlu hale geliyor. Becerilere ve yeteneklere uygun istihdam politikalarının hayata geçirilmesi için sesimizi yükseltmemiz gerekiyor” dedi. Basın bildirisinin ardından 1 Mayıs kutlamaları için Saraçlar Caddesi’nde ayrılan alanda Savaş Coşkun tarafından konser verildi, alanda bulunanlar söylenen şarkılara halayla eşlik etti.

 477 total views,  2 views today

Next Post

En Canlı Belediye Meclisi’nde Önemli kararlar alındı

Edirne Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Meclis Salonu’nda Belediye Başkanı Recep Gürkan Başkanlığında gerçekleştirildi.  Toplantıda 13’ü gündem içi olmak üzere toplamda 22 madde görüşüldü. “Meclis Üyelerinin uyumu takdir topladı” Altyapı’dan, Otogar ihalesine, Edirne’ye yapılacak olan parklara, kadar önemli konuların görüşüldüğü ve oy birliği ile kabul edildiği Edirne Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp