1 Mayıs emekçinin bayramı

admin

fikri_yalin_kose            1- Mayıs Dünyada emeğin emekçinin bayramı olarak kabil edilen ve o gün işçilerin hem bu bayramı kutlamak hem de haklarını elde etmek için seslerini duyurdukları dayanışma içinde olacakları bir gündür.

Ülkemizde ne yazık ki bu emek bayramı huzur ve güven içinde kutlanamıyor. Bu bayram üzerinde yapılan ön yargılı açıklamalar dalgalanma haberler, siyasilerin bu konudaki farklı anlayışları bu bayramın huzur içinde geçmesini engelliyor.

Bu tür spekülasyonların olmadığı, bayrama müdahale edilmediği yıllara baktığımızda; İşçi Bayramı hiçbir sorun yaşanmadan coşku içinde sona erdiğine tanık olduk.

Ne zaman ki,  devreye karanlık güçler girip şenlik içinde devam eden bayramı sabote ettiği yıllarda işçi bayramlarının kutlama alanı kan gölüne döndü onlarca işçi yaşamını yitirdi.

Bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı yine farklı işçi ve memur sendikalarınca ayrı yerlerde kutlanacak.

Emekçiler arasında birlik ve beraberliğin olmaması çalışanların taleplerinin geniş katılımla dile getirilememesi işçi sorunlarının çözümünü de geciktiriyor.

Ülkeyi yönetenler kiminle muhatap olacağı konusunda tereddüde düşüyor. Zorunlu olarak kendine en yakın gördüğü işçi ve memur konfederasyonlarını dikkate alarak onların talepleri doğrultusunda çözüm yolları arıyor.

Bu da yeterli çözüm getirmiyor. Bugünü kadar devletle yapılan işçi işveren görüşmelerinin nasıl sonuçlandığı alınmak istenen hakların ne oranda işçilerin lehine olduğu ortada.

Yine böyle bir İşçi Bayramı arifesindeyiz.

İşçiler, memurlar bu önemli günlerini kutlamak için meydanlarda toplanacak, sosyal, ekonomik ve demokratik taleplerini dile getirecekler.

Dilerim bu etkinlikler işçi bayramlarından arzulanan şekilde, kimsenin burnu dahi kanamadan huzurlu bir ortamda son bulur.

Böylece ülkede kaos yaratmak isteyen çevrelerin ekmeğine yağ sürülmez. Bu duygularla tüm emekçilerin bayramını en içten duygularla kutlarım…

SİZİN SÖYLEYECEK BİR SÖZÜNÜZ YOK MU?

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Eski Vali Konağında düzenlediği basın toplantısına ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin İnağ da katıldı.

Toplantının sonunda katılımcılara Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Kahraman’ın laiklik konusunda açıklaması konusunda ne düşündükleri soruldu.

Belediye Başkanı Gürkan partisinin laiklik konusunda fikirlerini ifade etti. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Laiklik konusunda açıklamaların doğru bulduğunu söyledi.

Diğer oda başkanlarına ayın soru sorulduğunda kendilerinin bu konuda açıklamalarının olmadığı Cumhurbaşkanının konuşmasını doğru bulduklarını ifade ettiler.

Kuşkusuz Cumhurbaşkanının konu hakkında fikirlerini onaylayabilirsiniz Bu sizin doğal hakkınız. Peki sizin bu konuda  ilave olarak söyleyecek bir sözünüz olmaz mı.?

Buna cevap olarak” Bu çok hassas bir konu, o konuda fikir yürütmek doğru değil” mi demek gerekir.

Bu açıklama doğrusu ya beni tatmin etmedi.

Bölgemizin en önemli kurumları yetkililerinin bu yönde Belediye Başkanı Gürkan’ın yaptığı gibi kendilerinin de laiklik konusunda görüşlerini ifade edecek birkaç söz söylemelerinde ne mahsur olabilirdi.

Sadece Cumhurbaşkanının sözlerinin altına sığınma yerine birkaç sözcükle fikirlerini ifade edebilirlerdi. Zira ülkemizde laiklik konusu aşağı yukarı tüm siyasi görüşlerin mutabık kalacağı önemli bir demokratik kazanım.

Bu hak öyle muğlâk ifadelerle geçiştirilmemeli, herkesin bu konuda katkısı olmalı. Oda yöneticilerinden bunu duyduktan sonra,  da ve borsa başkanlarımızın Yemişçi Kapanı konusunda yanılgıya düşmelerine şaşırmadım desem yalandır.

STK’lar da ülke genelini ilgilendiren konularda demokrasimizin daha sağlıklı gelişmesi için mevcut yasalar çerçevesinde kendi fikirlerini beyan etmeleri doğaldır, bu siyaset yapma değildir.

Demokratik kuruluşlarımız bunları yapmayıp yukarıdan gelebilecek bir uyarı endişesine kapıldıkları sürece halkın demokratik talepleri ve bu ülke bir arpa boyu yol alamaz. Bu konuda tıpkı Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yöneticilerinin yaptığı gibi fikirlerini beyan etmeleri halk arasında saygınlıkları açısından daha doğru olmaz mı?

BU SÖZLERİ DUYMAK İSTEMİYORUZ

Seçkin insanların katıldıkları bir eğlence bir düğün yapıyorsunuz. Sıra halkın piste çıkıp oynayıp eğleneceği zamana geldiğinde; hiç de bölgemiz insanının kültür düzeyine yakışmayacak sözcüklerden oluşan örneğin “Yandan halimem yandan – Severim seni candan- Seviyorsan candan, boşan gel kocandan” Bu sözcükleri duyarak, böyle ahlak dışı talepleri içiren sözler karşısında kendini insanlarımız müziğin ritmine kaptırarak eğlenebiliyorlar.

Ben bu konuyu daha önceleri de dile getirdim. Bir düğün töreninde bu sözler işiten Anadolu’dan gelen bir misafirimin de bu Edirnelilerin adabına yakışmayacak sözler dikkatini çekmiş olacak ki, bu sözlerin bölge insanını rencide etmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Bir de benzer zırva sözlerden oluşan” Hap koydum-Hap koydum içene de hap koydum- kaynanamın adını kuyruklu yılan koydum. Bu hap koymanın neyi çağrıştırdığı biliniyor.

Bir de aile için önemli bir yeri olan kaynanaların kuyruklu yılana benzetilmesi hangi akıl karıdır. Bu yakışıksız sözlerin oyun havalarının içine monte edilmesi kimseyi rahatsız etmiyor mu?

Kısaca bu sözlerden utanç duymuyor muyuz? Edirne gibi kültür seviyesi yüksek bölgesine has oyun havalarının, folklorunun olduğu bir yörede bu tür müzik sözlerinin olmaması gerekir.

Bu sözler bölge insanımız için de kötü imaj yaratır. Bu konu ilgilenenler her kimlerse,  bu zırva sözlerle herkesin sahneye çıkıp doyasıya eğlendiği, düğünlerde, can kulağı ile bir kez daha dinlemelerini öneririm.

Bu sözleri duyduklarında yüzleri kızarmıyor utanç duymuyorlarsa onlara söylenecek bir sözümüz olamaz.

Ben kendi payıma bu tür saçma sapan aile huzurunu dahi rencide edebilecek sözlerden oluşan bir oyun havasının sahnede çalınmasını istemiyorum. Bunu bir kez daha ilgililerin dikkatine sunarım.

 85 total views,  2 views today

Next Post

Bir mayıs işçi bayramı törenle kutlandı

  Emekçilerin mutlu günü olan 1Mayıs Emek ve İşçi Bayramı törene katılanların Talatpaşa caddesinde bir araya gelmesi ile saat 11.30’da başladı.  Daha sonra törene katılan guruplar Talatpaşa Caddesini takiben slogan atarak Saraçlar Caddesine yürüdü. Törene Edirne CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran,CHP […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp