1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI ARDINDAN

admin

fikri_yalin_koseBeklenildiği ve bazı çevrelerin arzuladığı gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı yine Büyük kentlerimizde gazlı sulu saldırılarla, türlü engellemelerle geçti.

Bugün keşke bunlar olmasaydı diye düşünsek de iş işten geçti, olan oldu. Medya’da söylendiğine göre 1 Mayıs İşçi Bayramına bizim ülkemizde olduğu gibi kısıtlama getiren, engellenen dünyada iki ülkeden biri bizim ülkemizmiş.  Bununla övünsek mi yoksa yerinsek mi bilmem.

Dünya gündemine daha önceki yıllarda olduğu gibi  bu  1 mayısta  yine manşet olduk.Bu olanlar karşısında bazıları  oh.! Çok iyi oldu diye haz duyabilir, olanlardan işçilere yapılan saldırılardan mutlu olabilirler.

İşin özüne, sonuçlarına baktığımızda olanlar Demokrasimiz açısından gerçekten kaygı duyulacak bir durum.

Özellikle bir yerde işçiler toplantı yapacak diye,   tüm yolları keserek tüm halkı mağdur etmek işe gitmesini engellemek ne kadar doğru.

İstense de istenmese de, 1 Mayıs günü çalışanların emekçilerin söke söke kazandıkları, uzun yıllar süren bu çabada kanlarını akıttıkları canlarını verdikleri bir mücadele günü olması nedeniyle acılı günlerin habercisi de olsa tüm dünya emekçilerinin kutladığı ortak bir bayram günüdür.

DSC_4259

1 Mayıs İşçi Bayramı öyle ne olduğu belirsiz hikâyelerin bayramı değildir. Bugün çalışanların,  insanları giydiren besleyen yaşamasına büyük katkı yapan kol gücü ile çalışanların bayram günü olması nedeniyle emeği ile geçimini sağlayan herkesi ilgilendirir, kabul etse de etmese de herkesin bayramıdır.

Bugün bayramı kutlayanlara bakarak “Bunlar, sokaklara neden dökülüyor, ülkeyi karıştırıyorlar” diye soruna düz mantıkla yaklaşanlar olsa da,  bu bayramın tarihçesini ve anlamını kimse yok edemez.

1 Mayıs İşçi Bayramı tüm kısıtlamalara, engellemelere, karşı propaganda yapılmasına rağmen her yıl kutlanmaya devem edecektir.

EDİRNE’DE İŞÇİ BAYRAMI

1 Mayıs İşçi Bayramı Edirne’de de birlerce vatandaşın katılımı sağlanarak coşku ile kutlandı. Gönül isterdi ki,  Bu kutlama iki gurup şeklinde kutlama yerine,  tek çatı altında daha derli toplu olarak kutlama gerçekleşsin.

Küçük hesaplar peşinde koşan, bahaneler arayan bazı kişiler ve çevreler 1 Mayıs Kutlamasını iki noktadan yaparak daha coşkulu kutlama yapılmasını engellediler.

Bu meslek kuruluş temsilcilerimizin kararlarını yeniden gözden geçireceklerini, böyle “küçük olsun bizden olsun” mantığını bir yana bırakıp işçi bayramını birlik ve beraberlik içinde kutlanmasına katkı yapılması konusunu gündeme getireceklerini umarım.

Bu arada Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Edirne’de de Ana Muhalefet Partisi CHP’nin İşçi Bayramını sahiplenmesi ön yine saflarda yer alması partililer arasında da “CHP özüne mi dönüyor, emekçilerle el olduğunu herkese göstermek mi istiyor” şeklinde yorumlandığını görüyoruz.

CHP’nin bu durumunun emekçileri sahiplenmesinin partililer arısında da gündeme taşındığına tanık olduk. Edirne’de 1 Mayıs Günü yapılan yürüyüşe katılan her iki gurupta da CHP vardı. İki gurubun bir arada yürümesini sağlayamayan CHP her gurubu da katılarak varlığını duyarlılığını hissettirdi.

Bakıyoruz, diğer partiler de 1 Mayısın işçi bayramı olduğunu itiraf ediyorlar. Ne yazık ki,  bu kutlamaların hiçbir safhasında diğer parti temsilcilerinin bulunmaması onların bu yaklaşımlarında ne kadar duyarlı olduğunun göstergesi olmuyor mu?

Edirne’de yapılan 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları hiçbir tatsız olay yaşanmadan tamamlandı. Edirne bu konuda çağdaşlığını daha duyarlı olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Bunda Sosyal Demokrat Belediye Başkanının katkısı olduğunu ve Belediye Başkanı ve partililerin kutlamalara aktif olarak,  katılmasının çok etkisi oldu. Diğer illerdeki kutlamalara baktığımızda Edirne’de yapılan geniş katılımlı kutlamalarla İşçi Bayramını coşku ile kutlayan iller arasında yer aldı   

 252 total views,  2 views today

Next Post

AYÇİÇEĞİNDE KESİN ALIM FİYATI BELİRLENDİ

%40 STANDART YAĞ ORANLI İÇİN 1,220 TL/Ton , %45 YAĞ ORANLI İÇİN 1,312 TL/Ton ,%50 YAĞ ORANLI İÇİN 1,403 TL/Ton   Trakya Birlik Yönetim Kurulu kesin alım fiyatını,%40 yağ oranlı ayçiçeğinde 1,220 TL/Ton, %45 yağ oranlı ayçiçeğinde 1,312 TL/Ton,%50 ayçiçeğinde 1,403 TL/Ton olarak belirledi.   Konu ile ilgili bir açıklama […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp