1 Mayıs İşçi Bayramı

admin

fikri_yalin_kose1 Mayıs günü bazılarına göre bahar bayramı olarak kutlanmalı, işçi bayramı adı kullanılmamalı. Aslına ve bu günün tarihsel geçmişine baktığımızda 1 Mayıs günü işçilerin emekçilerin alın teri ile geçimini sağlayanların birlik ve dayanışma günüdür, kısaca 1 Mayıs’ın işçi ve emekçi bayramı olduğu tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

1856 yılında Avusturalya’nın Melbaurne kentinde taşocaklarında ve inşaatlarda çalışan işçiler çalışma koşullarının zorluğu ve günlük çalışma süresinin 8 saate indirilmesi için Melbaurne Üniversitesinden vilayet binasına kadar yürüyüş yaptılar

Yine 1886 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde işçi sendikaları  günlük 12 saatlik çalışma sürelerinin 8 saate indirilmesi  ve haftada 6 gün çalışmaları için  iş bırakma eylemi yaptı. 

Şikago kentinde yapılan bu gösteriye yarım milyon işçi katıldı. Siyahlarla beyazların birlikte yaptığı işçi eylemi 4 gün devam etti, sonunda bu eylem kanlı bastırıldı.

            Dünyada işçi eylemlerinin yaygınlaşması üzerine 14-21 Temmuz 1889 tarihinde yapılan 2. Enternasyonal’de kabul edilen kararla tüm dünya’da 1 Mayıs, Birlik ve Dayanışma günü, kısaca İşçi Bayramı olarak kabul edildi.

Türkiye’de ise 1923 tarihinde İşçi Bayramı ilk olarak kutlandı.  Daha sonraki tarihlerde bu bayram kutlamalarına hükümetlerce kısıtlama getirildi. 1977 yılında Taksim’de yapılan milyonlarca emekçinin katıldığı,  hiçbir sorun yaşanmadan devam eden 1 Mayıs kutlamalarına karanlık güçlerin kanlı eylemi damgasını vurdu 30’u aşkın emekçi meydanda yaşamını yitirdi.

            22 Nisan 2009’da TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil olarak kabul edildi.  

Sermaye güçleri ve iktidarlar her zaman işçilerin emekçilerin hak arama eylemlerine karşı olmuşlardır. Her etkinliğin kısaca akla gelmeyecek konularda kutlama bayramı olmasına karşı bugün dahi işçi bayramının kutlanması sermaye çevrelerince ve onu destekleyen hükümetlerce emekçilerin bayramı düzene karşı başkaldırı olarak görülmüştür.

            Bugün yapılacak 1 Mayıs İşçi ve emekçi bayramı bazı bölgelerde il çapında kutlanmasına rağmen işçi konfederasyonlarının bu bayramı  Taksim’de kutlama ısrarı var. Bunu dikkate alan Hükümet bayramın kutlanacağı İstanbul Taksim istikametindeki tüm yollara girişi yasakladı. Dileğimiz o ki,  işçilerin bu mutlu günü, bayramı tatsız olaylara meydan vermeden son bulsun, kimsenin burnu kanamasın. Bu duygularla tüm emekçilerin işçi bayramını en içten duygularla kutlar çalışanların tüm haklarına kavuşmaları dileklerimi sunarım.

MİTİNG İLE İLGİLE DEĞERLENDİME KİM YAPACAK

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ilk meydan mitingini Edirne’de yaptı. Bu öncelik partililer açısından onur verici bir durum olmalı. Edirne İstasyon yanında  yapılan miting sonrası parti örgütlerinin mitingi değerlendirme toplantısı  yapmaları gerekirdi.

Bugüne kadar  böyle bir toplantı yapılacak mı diye bekledik. CHP İl örgütü böyle bir toplantı yapma gereğini görmedi. CHP’liler Edirne’deki seçimi hafife alıyorlar gibi bir izlenim var. İşi daha da ciddiye alarak  daha yüksek bir  tempoda  çalışma  gereğini duymuyorlar.

Hiçbir seçim üç parmak gösterilerek  kazanılmaz. Kimse seçimi üç sıfır  kazandık havalarına girmesin. Edirne’de tüm partililer seçime asılıyorlar. AKP ve MHP’de seçimde çok iddialılar. Her iki parti de milletvekili çıkaracağına inanıyor. Onun dışında geriye bir milletvekili kalıyor. CHP parmakları ile üç sıfır hesabı yaparken bir milletvekili ile yetinmek zorunda kalırsa bunun sorumlusu kim olacak. Miting alanında Edirne merkezden katılımın az olduğu söyleniyor.

            Meydanı daha ziyade ilçelerden, köylerden gelen vatandaşlar doldurdu. İş sezonu olmasına karşın tarlada işini bırakarak mitinge gelenler olduğu halde, toplantı  Edirne merkezde olmasına rağmen Edirne’den neden mitinge katılım yeterli oranda olmadı. Bunun sorgulanması, nedenlerinin araştırılması gerekmez midir?

Aslında tüm bu konular,  miting sırasında varsa eksikliklerin, hataların belirlenmesi için mitingin ardından  yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulması gerekmez miydi? Ne yazık ki,  böyle bir toplantının  yapılmasına gerek duyulmadı.

            Bu  yönde  uyarılar da dikkate alınmadı. Seçime şurada 5 hafta kaldı. Genel Başkan, ülkenin dört bir yanında partisinin sesini duyurma çabasına girdiği, büyük efor harcadığı bir dönemde parti tabanının rehavete kapılmasının faturası ağır olur.

Genel Başkan Kılıçdaroğlunun, parti yöneticilerinin seçim çalışmaları sırasında çok aktif olması konusunda kesin uyarısı var. Bu ne oranda yerine getiriliyor bunun sorgulanması gerekir kanısındayım.

 8 total views,  2 views today

Next Post

Trakya’nın GAP’ı Çakmak Barajı

Trakya’nın GAP’ı olarak kabul edilen bölgede 55 bin hektar alanın solunmasını sağlayacak olan çakmak barajında çalışmalar devam ediyor.               Bölge  halkının uzun zamandır bir an önce bitirilmesi beklenen Çakmak Barajında  çalışmalar aralıksız devam ediyor. Gövde inşaatı tamamlanan barajda 176 milyon M3 su depolanacak. Burada   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp