1+1 Konutları

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de az nüfuslu aileler, yaşlılar ve öğrencilere kiraya vermek amacıyla yapılan kiralama ve satın alma koşulları daha uygun ve ekonomik olan 1+1 konutları konusunda yakınmalar var.

Bu konutların bazılarının bir günlüğüne kiralandıkları söyleniyor.

Buradan sormak gerek, bir ev bir günlüğüne neden kiraya verilir?

Kiralamayı yapanlar ne amaçla kiralıyorlar? Eğer bir gece istirahat edeceğim dinleneceğim deniyorsa Edirne’de daha güvenli yerler var. Neden oraya gidilmiyor da bu evler bir günlüğüne kiralanıyor?

Buraya kiralayanların kimler olduğu, bu kişilerin kimler olduğu kayıt altına alınıyor mu? Zira bir yeri kiralayacak olan kişilerin kim olduğunun bilinmesi gerekir.

Evlerin bir günlüğüne kiralanması bu tür evlerde oturan komşuları tarafından da endişe ile karşılanıyor “ Bu evleri bir günlüğüne kiralayanlar ne amaçla kiralıyorlar” sorusunu soruyorlar. Tüm bu endişelerin giderilmesi için gereken denetimlerin yapılması, bu endişeleri giderilmesi gerektiği kanısındayım.

SOKAKLAR GÖLE DÖNÜYOR

Edirne’de her yağmur yağışında bazı sokaklar göl haline geliyor. Sokaklarda biriken tahliyesini sağlayacak alt yapı sistemi yeterli olmadığı için yağmur suları sokaklarda uzun süre kalıyor. Bu aslında bugünün değil geçmiş mahalli yöneticilerin mirası. Betonlaşan Edirne’nin alt yapısı yağmur suyunun rahat akışını sağlayamıyor. Bunun ceremesini bugün yönetimde olanlar çekiyor. Altyapı hizmetleri büyük maliyet isteyen işler. Kısa vadede çözümü çok zor. Anlaşılan bir süre daha Venedik’i andıran sokakları görmeye alışacağız.

DİKKATE ALMAZLARSA DA ALACAKLAR…

Gerek mahalli gerekse resmi kurumlarımızı ilgilendiren ve çözüm bekleyen sorunları haberlerimizde halka duyuruyoruz.

Bu haberlerde eksiklik olabilir. Gördüğünü kamuoyuna iletmek basınımızın asli görevidir. Her ne hikmetse bu konularla ilgilenmesi, gereğini yapması gereken makamlar özellikle resmi kurumda görevli bürokratlarımız, bu konuları ilgili yerlere iletmemekte üst makamları duyurmamakta ısrar ettikleri yönünde geniş kanı var.

Bu haberlerin büyük bölümünün yetkililere iletilmeden ‘nasıl olsa bir süre sonra unutulur’ mantığı ile sümen altı edildiği, böylece sorumlu olması gereken kişilerin bu sorumluluklarının unutturulmak istendiği kanısı var.

Bu görüntü Edirne’deki bazı bürokratların Edirne halkının uysallığından, tepkisizliğinden istifade ederek, işi kitabına uydurma mantığından kaynaklanıyor. Basında yer alan ve hangi kurumu ilgilendiriyorsa o kurum yetkililerinin bu haberler konusunda açıklama, varsa eksiklikleri duyurma yükümlülüğü olduğu halde, bizim bürokratların böyle bir alışkanlıkları olmadığı anlaşılıyor.

Eğer bu haberlerin duyurulması basının görevi ise, bunun karşılığında ilgili kimselerin bu yönde bilgilendirme, varsa bunları ilgili basın kuruluşlarına veya kamuoyuna duyurmaları gerekir. Bu tür alışkanlığı olmayan işi idare etme alışkanlığı olan zatlara buradan bir kez daha duyuruyorum.

Bu sizin göreviniz. Halkı ve basın kuruluşlarını bilgilendirmek zorundasınız. Bunu yapmadığınız takdirde, aynı sorunlar sizin de anlayacağınız tarzda tekrar gündeme gelecektir.  Haberiniz ola…

ESKİ PARLEMENTERLERİMİZİN HALİ

Bilindiği gibi, iki yıl parlamentoda bulunan yaşı da uygun olursa kıyak emekliliği kazanıyor. Daha sonraki yıllarda hiçbir iş yapmasa da alacağı yüksek maaş onlara yurdun neresinde yaşarsa yaşasın rahatlıkla yaşamasına yeter.

Nitekim bazı parlamenter eskileri, Edirne yerine başka illeri mesken tutuyor. Kendisine oy verip o makama taşıyan ‘kıyak emeklilik’ kazanmasını sağlayan halkı bir kalemde silip atıyorlar.  Öyle sanıyorum ki, Milletvekili emeklisi olup da Edirne’de olduğu kadar seçildiği kentin dışında yaşayan eski milletvekili yoktur.

Burada kalanlar da ne yapıyor derseniz. Onların da halkın sorunları ile ilgi diye bir dertleri yok. Kendi rutin işleri ile vakit geçirip rahat bir yaşam sürüyorlar. Ne politikadaki gelişmeler, ne de halkın meseleleri ile ilgilenme diye bir dertleri yok.

Bir gün olsun “ Bu halk bizlere ömür boyu rahat edeceğimiz imkânı sağladı. Benim onlara karşı sorumluluğum görevlerim olmalı. Sorunları ile ilgilenip cemiyetlerine katılmalıyım, elimden geldiğince yardımcı olmalıyım. Aldığım maaşta onların alın teri var” diye yükümlülükleri olmaması, Milletvekilliği sona erenlerin soluğu başka kentlerde almaları halk arasında tartışılıyor ve onlara oy verenler o kişilerin kulaklarını çınlatıyor…

Başka illerdeki duruma bakıldığında, oralardaki eski parlamenterler gücü yettiğince kendi bölgesine yardımcı olmaya çalışıyor. Kendisine oy veren halkabir anlamda borcunu ödüyor…

 5 total views,  2 views today

Next Post

BAŞTUĞ Asayiş Olaylarını Değerlendirdi

İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, yaptığı açıklamada Edirne’nin tarihi dokusu sonucunda trafik konularında imkânların sınırlı olduğunu belirtti. Baştuğ konuşmasında daha sonra şunları kaydetti, “Özellikle çevre yolunun devreye girmesiyle, sınır kapılarına giden yolların yapılmasıyla ilin şehir içi trafiğine olumlu katkı yapar” dedi. Edirne’nin şehir içi trafiği, asayiş olayları ile Suriyeli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp