12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü Kutlandı

admin

12 Haziran Dünya Çocuk işçiliği ile Mücadele günü nedeniyle düzenlenen tören  il Halk kütüphanesinde düzenlendi. Buradaki törene Belediye Başkan Yardımcısı Dr.Ertuğrul Tanrıkulu Aile ve  Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş  çocuk evinde bulunan çocuklar  ve öğretmenleri katıldı.

Törende söz alan  Özbaş, Birleşmiş Milletler  Çocuk Hakları Sözleşmesinin 1. Maddesine göre 18 yaşına kadar olan herkesin çocuk olduğunu   belirtilerek  Şunları kaydetti”  12 Haziran  Dünya  Çocuk İşçiliği  ile Mücadele  Günü, çocuk işçiliğinin  önlenmesi için  toplumsal  bilincin  artırılması  ve çocuk işçiliğinin önlenmesi  için  Dünya çapında  kullanılmaktadır.

Çocuk hakları sözleşmesine göre çocukların; Eğitilme, giyinme,barınma sağlık gibi  birçok temel hakları bulunmaktadır. Çocuklar çalıştıkları zaman bu haklardan mahrum kalırlar. Bu nedenle çocuk işçiliği insan hakları sorunudur. Ancak üzülerek ifade etmek isterim ki çocuklarımızın arasında  hurda kağıt toplayan, çiçek satan, ayakkabı boyayan, elindeki baskül ile  köşe  başlarında bekleyen, araba camı silen, uyku saatinde uyuması gerekirken mendil satan, öğrenim göreceği yaşta  atölyelere giden, tamirhanelere giden çocuklarımız var. Bu çocuklarımız okul yerine tamirhane ve atölyelerde çalıştırılmaktadır. Bu durum çocukların eğitimden uzaklaşmalarına, sevgi ve ilgiden yoksun kalmalarına  istismara uğramalarına  sömürülmesine bazen de kötü alışkanlık edinmelerine neden olmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu  2012  yılının  son çeyreğinde  uyguladığı  çocuk işgücü anketine göre  ülkemizde  6-17 yaş gurubunda çocuk sayısı 15.247.000 ‘dir.Yine ayni ankete göre,6-14 yaş gurubundaki çocuk sayısı 292 .000 ,çocuk işçi 15-17 yaş gurubunda 601.000 çocuk  işçi olmak üzere 893.000 çocuğun çalıştığı  belirlenmiştir. Yani yaklaşık olarak ülkemizdeki her 15 çocuktan birisi ücretli  veya ücretsiz  olarak  çalışmaktadır. Çocuk işçilerin büyük bölümü  okul hayatını sonlandırmıştır.

Yarınlarımızın güçlü Türkiye’sini inşa edecek çocuklarımızın çalıştırmalarıyla mücadele yalnız  Kamu Kurumları değil,  İlgili sivil toplum örgütleri, gönüllü kuruluşlar işveren örgütleri eğiticileri  ve medya destek olmalıdır.

Çocukların daha sağlıklı daha eğitimli yetiştiği çalışmak zorunda kalmadığı çocukluklarını doyasıya yaşayabildikleri ortamları hazırlayabilmek için diğer kurumlarla işbirliği içinde mücadelemiz devam etmektedir.

İlimizde özellikle Çocuk ve Gençlik Merkezimizde, toplum merkezimizde sokak çalışması  yapan  mobil ekiplerle  çalışmalar yürütülmekte  bu kapsamda 310 aileye Sosyo ekonomik destek  verilmekte, çocuklarımız  sokaktan ve çalışmaktan uzak tutulmakta eğitim kurumlarına  yönlendirilmekte, danışmanlık yapılmakta  sosyal ve kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirilmektedir.

Yarınlara güvenle bakabilmek, çocuklarımızı sokağa mahkum etmemek adına çocuklardan alış-veriş yapılmamasını ve açılan ellere  para verilmemesini, toplumun  her kesiminin  bu yönde duyarlı  olmasını diliyor, çocuk işçiliğinin  son bulmasını arzuluyoruz” dedi

Özbaş’ın konuşmasının ardından söz alan Sosyal çalışmalardan görevli Olcay  Çakmal, yaptıkları çalışmalar konusunda  bilgi verdi. Konuşmaların ardından öğrenciler gösteri sunduDSC_6971

 135 total views,  2 views today

Next Post

“Güçlü Projelerimle Hizmet İçin Geliyorum”

Hakan SEDEFÇİ  Ticaret Odası Başkan Adaylığını Açıkladı     İlk raundu 7 Haziran 2013 Cuma Günü Yapılan Edirne Ticaret Odası seçimlerinde son viraja gelindi.  14 Haziran Cuma günü yapılacak olan seçimde  gruplardan çıkan 32 meclis üyesi, Edirne Ticaret Odasının yeni Başkanını seçecek..  İlk raundu kendi grubu olan 6. Grupta sergilediği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp