14 KASIM 2013 DÜNYA DİYABET GÜNÜ “Dİyabetten Geleceğinizi Koruyun”

admin

“14 KASIM 2013 DÜNYA DİYABET GÜNÜ” nedeniyle EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ  Saraçlar caddesi’nde açtığı stantta halkı bilgilendirdi.  Konuyla ilgili yapaılan yazılı açıklamada;   Yaşam boyu süren ciddi bir metabolizma bozukluğu olan diyabet, müdahale edilmediği takdirde vücudun hemen hemen bütün organlarını etkileyebilmektedir. Kontrol altında tutulamayan diyabet; körlüğe, kalp ve damar hastalıklarına, inmeye (felç), böbrek yetmezliğine ve sinir sisteminde tahribata yol açmaktadır. Gebelik sürecinde kontrol altına alınamayan diyabet ise doğumsal bozuklukların görülme riskini artırmaktadır.

diyabet_edirne2

Diyabeti düşündürecek olan başlıca şikâyetler: Sık sık idrara çıkma, Ağız kuruluğu, Hızlı kilo kaybetme, Halsizlik ve çabuk yorulma

diyabet_edirne

Diyabet için risk faktörleri: 45 yaşının üstünde olmak, Fazla kilolu olmak, Diyabeti olan yakın bir aile ferdinin olması (anne, baba veya kardeşler gibi), Daha önceki hamilelik esnasında diyabet gelişmiş olması

diyabet_edirne3

Diyabet türleri:

Tip 1 Diyabet Bu tipte diyabeti olan kişiler, her gün insülin almak zorundadır. Bu tip diyabet eskiden “Juvenil

(çocukluk çağı) Diyabet” veya “İnsüline Bağımlı Diabetes Mellitus” olarak adlandırılırdı.

diyabet_edirne4

Tip 2 Diyabet Bu tip diyabet, sık aralıklarla besin alımı ve düzenli egzersizler ile kontrol altına alınabilmektedir. Bazı kişilerin, aynı zamanda, diyabet hapları veya insülin kullanmaları gerekebilir. Bu tip diyabet eskiden “Erişkin Çağı Diyabeti” veya “İnsüline Bağımlı Olmayan Diabetes Mellitus” olarak adlandırılırdı.

diyabet_edirne5

Gestasyonel Diyabet Gebelikte ortaya çıkan diyabet türüdür.

DİYABET TEDAVİSİ

Amaç; organ hasarlarının önlenmesidir.

Diyabet tedavisinde amaç; hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamanın ötesinde, diyabet nedeniyle gelişebilen kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, göz problemleri, sinir hasarı ve iyileşmeyen yaralar gibi komplikasyonların önlenmesidir.

diyabet_edirne5kpk

Diyabet tedavisi, bir takım işidir. Merkezde hasta olmak üzere bu takımda; hastaya yardımcı olacak diyabet uzmanı endokrinolog, diyabet hemşiresi ve diyetisyen olmalıdır. Gerektiğinde hastaların göz, kalp, böbrek veya ayak problemleri için ilgili bölümlerle koordineli çalışmaya gidilmelidir.

diyabet

Diyabet tedavisinin bir numaralı amacı; yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol altına almaktır. Bunu sağlayacak çeşitli yöntemler vardır.

Bunlar:

Sağlıklı besinler yemek, Düzenli egzersiz yapmak, Gerekli olması halinde ağızdan ilaçlar veya insülin kullanmak, Kan şekeri ölçümleri yapmaktır.

 

Ailenizde diyabetli kişiler var ise ya da yukarıdaki belirtilerden en az birini taşıyorsanız mutlaka kayıtlı olduğunuz Aile Sağlığı Merkezine giderek kan şekeri ölçümünüzü yaptırmalısınız.

Aile Hekiminizin yönlendirmesi ve rutin kan kontrollerinizin yapılması sonrasında, İlimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü Obezite Danışma Biriminden ücretsiz olarak beslenme danışmanlığı alabilirsiniz.” denildi.

tel: 0-284-2149010-139 EDİRNE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

 

HABER / FOTO: Fikri AK

 

 45 total views,  2 views today

Next Post

EKAMEDER’e Hibe Desteği

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com İlhan Koman Kültür ve kadın Merkezinde yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu Proje Koordinatörü Şahide Ağaoğlu Halk eğitim merkezi müdür Yardımcısı Ahmet Kılıç ile dernek üyesi kadınlar katıldı. İlk olarak söz alan Ağaoğlu, Kadın Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp