14 Mart Tıp Bayramı Edirne’de törenle kutlandı

admin

14 Mart Tıp Bayramı’nda Edirne’de tören düzenlendi. İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Mustafa İshak Yıldırım, “Tüm çalışanlarımızın refah ve huzur düzeylerinin daha yüksek olduğu, güneşli günler bizi beklemektedi” dedi.

Tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Mustafa İshak Yıldırım, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

“Sağlık sistemimizin tek çatı altında toplandığı bu yeni dönemimizde en önemli önceliklerimizden birinin de bu olduğunu özellikle belirtmek isterim. Bu bağlamda devletimiz ve sağlık bakanlığımız tarafından gerekli hukuksal ve sosyal düzenlemeler yapılmakta ve çalışan haklarını kapsayan ve koruyan bu düzenlemelere her gün bir yenisi eklenmektedir. İnşallah önümüzde sağlıkta şiddetin kalmadığı tüm çalışanlarımızın refah ve huzur düzeylerinin daha yüksek olduğu, güneşli günler bizi beklemektedir” dedi.

Törene, kamu ve özel hastane hekimleri ve sağlık çalışanları katıldı.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Edirne Tabip Odası’nda ‘Sağlıkta Şiddet’ konulu basın açıklaması gerçekleştirildi.

Edirne Tabip Odası lokalinde gerçekleştirilen açıklamaya Oda Başkan Dr. Ertuğrul Tanrıkulu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Oda Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu, artık sağlıkta şiddet konusunu konuşmak istemediklerini ifade ederek;

“SAĞLIKTA NİCELİKTEN ÇOK NİTELİK ÖNEMLİ”

“Hiç arzu etmediğimiz, hiç konuşmak istemediğimiz, gündemden çıkmasını çok arzu ettiğimiz bir durumla karşı karşıyayız. Türkiye’deki sağlık ortamı malum. Genel sağlık ortamını incelediğimizde ne yazık ki birçok şeyin daha dönüşerek, istediğimiz trende gitmediğini düşünüyoruz. Hastanelerimizin çok yeni, güzel olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık gibi hizmetlerde nicelikten çok nitelik önemli. Biz sağlıkta hizmet alımını tanımlarken, nitelikli, iyi, ulaşılabilir ve ücretsiz bir hizmetten yanayız diye tanımlıyoruz.

Bu nitelikli sağlık hizmetini sunarken orada ücret kelimesine dikkat çekmek istiyoruz. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları çok uzun yıllardır diyor ki, ‘lütfen sağlığı özelleştirmeyin’. Yani sağlığın özelleştirilmesi halkın sağlığına çok zararlıdır. Sağlığın insanların sosyal güvenlik kurumuna ödedikleri primin dışında ayrıca ceplerinde bir para çıkması gerçekten bir sosyal hukuk devletine yakışmayan durumdur. Biz istiyoruz ki halkımız ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, iyi sağlık hizmeti alabilsin. 

Bu hafta aslında öne çıkarmak istediğimiz şey, ne yazık ki yakın zamanda Edirne Sultan 1’nci Murat Devlet Hastanesi’nde de yüzleştiğimiz ‘Sağlıkta Şiddet’ konusu. İstiyoruz ki, insanlar çalıştığı yerde, ülkemizde barış olsun, insanlar birbirleriyle yüzlerine baktıkları zaman gülerek saygılı bir yaşam biçimiyle yaşasınlar. Ülkede huzur varsa, bu huzur yaptığımız işlere de yansır. Artık sağlıkta şiddet sona ersin istiyoruz. Bir de şunu eklemek istiyorum. Eğer insanlar sağlıkta istedikleri hizmeti alamıyorsa bu sistem sorunudur. Doktorun, hemşirenin kabahati değildir. Günde 80 hasta bakan hekimler var arkadaşlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün en az 15 dakika bir hastaya ayırın dediği ortamda bu şartlarda çalışan arkadaşlarımız var. Yani kısacası sağlıkta sıkıntı yaşıyorsanız burada sistemi sorgulayın.”

Oda Genel Sekreteri Dr. Alper Eker de şiddetin toplumun her kesiminde yaygınlaştığına dikkat çekerek şunları söyledi;

“Şiddet ülkede artık bulaşıcı bir hastalık haline gelmiş durumda. Sadece sağlık sektöründe değil. Kadına şiddet, çocuğa şiddet, basına şiddet heryerde şiddet. Sağlık okur yazarlığını arttırmak lazım diye düşünüyoruz. Kurumlarda ne yapılabilir? Alt kurulları aktif hale getirebilirler. Beyaz kod uygulayıcıları işin ehli kişiler değil. Hasta haklarında çalışanlar işin ehli değiller. Dilekçe vermekten korkar hale geldi insanlar. Çünkü dilekçe kabul etmeme gibi bir durum var.

“ŞİDDETİN ‘AMA’SI OLMAZ”

Aslında şiddetin ‘ama’sı olmaz. Ama lafını koyduğunuz zaman bu işin sonu yok. Yasa çıkarmak en son yapacağınız iştir. Biz sonu konuşuyoruz aslında, başını kaçıralı çok fazla oldu. Aynı bulaşıcılık bizde de devam ediyor. Yöneticinin hekime, hekimin hemşireye, hemşirenin personele şiddeti bir şekilde devam ediyor. Bunun adına yumuşatmak için mobing terimi diyorlar. Böyle bir terim yok. Şiddet şiddettir, ama fiziksel ama sözle.”

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu’nda “50 yıllık özlem Kültür Sarayı ile sona erdi”

Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ilçede yatırımların hızla devam ettiğini belirterek 50 yıldır çözülemeyen “ Çok amaçlı Kültür Sarayı” inşaatında çalışmaların hızla devam ettiğini ve sona gelindiğini belirterek; “Kültür Sarayımızın faaliyete geçmesiyle birlikte, düğün-dernek yapacak insanlarımızın kafalarındaki hava koşulları ile ilgili sorun tamamen ortadan kalkmış olacak.  Diğer amacımız da ilçemizdeki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp