18. Lalapaşa Güreş Etkinliği Sona Erdi

admin

Her yıl sonbaharda yapılan Lalapaşa Güreş Festivali Pazar günü yapılan yağlı güreş müsabakaları ile sona erdi. Güreş ağalığını 40 bin lira ile işkadını Leyla Şener kazandı. Böylece bölgemizde ilk kez bir bayan güreş ağası oldu.

lalapaşa güreşleri (15)

18 Eylül Perşembe günü başlayan Lalapaşa Güreş Festivali Etkinlikleri açılış töreni ardından sünnet şöleni, halk konseri ile devam etti. Etkinliğin son gününde yağlı güreş müsabakaları ve Ağa seçimi yapıldı.

lalapaşa güreşleri (2)

Festivalin son günü olan Pazar günü Güreş Ağası Abdullah Demirkıran Lalapaşa Belediye Başkanı Bülent Şahinşah tarafından törenle karşılandı.  Belediye Başkanı Şahinşah karşılama töreni sonrası Ağa ve yanındaki konukları ile makamında bir süre görüşme yaptı.

lalapaşa güreşleri (5)

Belediye’de yapılan toplantı sonrası Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Güreş alanına hareket edildi. Buradaki korteje İlçe Kaymakamı   Mehmet Durgut, Belediye Başkanı Bülent Şahinşah Güreş Ağası Abdullah Demirkıran, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı. Güreş alanında bir konuşma yapan Güreş Ağası Abdullah Demirkıran, Lalapaşa güreş etkinliklerine katılanlara teşekkür ederek başarı dileklerini sundu. Güreş alanındaki etkinliğe Tekirdağ MHP Milletvekili Bülent Belen, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin   Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Süloğlu Belediye Başkanı  Mehmet Ormankıran, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, MHP Edirne İl Başkanı Gürsel Şimşek, MHP Merkez İlçe Başkanı  Hakan Özkan,  Edirne Belediye Başkan Adayı Orhan Çakırlar, Gençlik Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu  ve çevre ilçe ve köylerden güreş severler katıldı .  Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Şahinşah festivale katılanlara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında sonra şunları kaydetti, “ 18.cisini kutladığımız festivalde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum.18 yıl önce başlayan bu etkinliğin büyüyerek bu hale geldiği için mutluyum. Bunda hepimizin payı vardır. Bizi maddi yönden destekleyen sponsorlarımızın ve güreş ağalarımızın payı çok büyüktür. Güreş her şeyden önce gönül işidir.

lalapaşa güreşleri (3)

Lalapaşa ilçemizde güreş etkinliği düzenlememizi sağlamada büyük payı olan güreş ağalarımıza minnettarız. Bu arada hakkın rahmetine kavuşan güreş ağalarımızı rahmetle anıyorum. Bizlere centilmence güreş yapacak. güreşçilerimize şimdiden  başarılar diliyorum. Bu festivalin yapılmasında bizlere maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığımıza Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı ve Lalapaşa Kaymakamlığına Güreş ağamıza Abdullah Demirkıran ve eski ağamız Selami Tuncel’e bu etkinliğin yapılmasında emeği geçen belediye personelimize bu yönde katkısı olanlara teşekkür edip saygılar sunuyorum. “ Dedi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin tarihin en önemli bayramlarından Güreş festivalinin Lalapaşa ilçesinde yapılmasından mutlu olduğunu söyledi. Burada güreşecek 140 güreşçiyi seyretmek için güreş severler buraya toplandı. Güreş Türk insanının gücünün simgesidir. Ben de bir güreş sevdalısı olarak buraya gelmenin huzuru içindeyim. Tüm güreşçilerimize başarılar dilerim” diye konuştu.

lalapaşa güreşleri (4)

Güreş etkinliklere katılan tüm konuklara Lalapaşa Belediyesi tarafından etli pilav ve ayran ikram edildi. Daha önceki yıllarda güreş ağalığı yapan işadamı SelamiTuncel, Gazetemiz Haber Koordinatörü Fikri AK’a yaptığı özel açıklamada Lalapaşa güreşlerin gerçekten centilmence geçtiğini gerçekten güzel güreşlerin yapıldığını belirterek şunları söyledi, “ Güreşlerde şike olmadı, bu çok önemli. Benim de hizmetimin geçtiği bu güreş etkinliğinin böyle heyecanlı geçmesi en çok beni mutlu ediyor. Bu arada Güreş ağalığına bir hanım ağanın seçilmesine çok sevindim. Samandıra güreş ağası bir bayan vardı. Bu hanım her güreşe geliyordu. Trakya Bölgemizde ilk hanım ağa Lalapaşa’da oldu. Hanım ağanın seçilmesi ile gelecek yıl güreşlere kadınların da geleceğini sanıyorum” dedi. Güreşleri izleyen Edirne eski Belediye Başkanı İbrahim Ay bir ilçede güreş organizasyonunun yapılması önemli bir başarıdır. Bir güreş sever olarak Lalapaşa güreşlerini izlerken mutlu olduğumu belirtmek isterim. Sağ olsun Belediye Başkanı bizleri davet etti. Bu davet üzerine güreşleri izlemeye gittim. Bu yakın ilgisine teşekkür ediyorum. Özellikle güreş ağalığına bir bayanın seçilmesi, Bayanlarımız için onur verici bir durum. Öyle sanıyorum ki gelecek yıl yapılacak güreşlerde tribünleri bayanlar dolduracak” dedi.

lalapaşa güreşleri (6)

lalapaşa güreşleri (1)


 

 

 

 

lalapaşa güreşleri (8)

lalapaşa güreşleri (7)

 

 

 

 

 

 

 

lalapaşa güreşleri (10)

lalapaşa güreşleri (9)

 

 

 

 

 

 

 

lalapaşa güreşleri (11)


 

 

 

 

 

lalapaşa güreşleri (14)

lalapaşa güreşleri (13)

lalapaşa güreşleri (12)

 

 

 8 total views,  2 views today

Next Post

Erbey’den Yıllık Aidat Ve Katılma Payı İçin Uyarı

Edine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanuna ilişkin özellikleri kapsayan 10-09. 2014 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 6552 sayılı (Torba) Kanun, 11-Eylül -2014 tarihli ve 29116 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanarak, yürürlüğe girdiğini belirterek şunları söyledi, “ 6552 sayılı Kanun ile yapılan ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp