18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin Yıldönümü mesajı…

admin

“18 Mart Şehitler Gününde, Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz…

mahmut eroğlu

Bir insanın dünya da iken ulaşmak isteyebileceği en yüce makam şehitlik makamıdır. Şehitlik ve gazilik; insanın varabileceği en önemli manevi makamlardır. Dinimiz bizlere vatanımızı sevmeyi ve korumayı tavsiye ediyor. Vatanı uğrunda öldürülenleri de şehitlik mertebesiyle ödüllendiriyor. Şehitlerin ölü olmadıklarını Allah tarafından rızıklandırıldıklarını Kur’an’dan öğreniyoruz: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rableri katında Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılmaktadırlar…” Sevgili Peygamberimiz (sav) ise şöyle buyuruyor: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü aşırı itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.” Peygamberimiz şehitliğe kavuşmayı şu şekilde ifade etmiştir. “Kudret ve iradesiyle yaşadığım Allah’a yemin ederim ki, Allah yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra tekrar dirilerek savaşıp tekrar öldürülmeyi, ardından yine dirilerek savaşıp yine öldürülmeyi arzu ederdim.” İşte bu nedenle, yüce dinimiz İslam, vatanı korumak için sınır boylarında nöbet tutmayı, vatanı için canını vermeyi, kanını akıtmayı şehitlik mertebesiyle ve cennetiyle ödüllendirmiştir.

mahmut eroğlu (2)

Bu cennet vatanımız kolaylıkla elde edilmiş değildir. Mehmet Akif Ersoy ne güzel ifade etmiş: Zannetme ki ecdadın asırlarca uyudu. Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?

Biz öyle bir ecdada sahibiz ki, öyle bir ecdadın torunları ve mirasçılarıyız ki, vatanımızın her karışında şehitlerimizin kanı vardır. Onları asla unutmamalıyız. Kıyamete kadar da rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anmalıyız. Vatanımızı sevmeli ve korumalıyız. Birlik ve beraberlik içerisinde yaşamalıyız. Sahip olduğumuz vatan, millet, bayrak ve ezan sevgisini ve şuurunu yeni yetişen neslimize de aktarmalıyız ki, Milli Şairimiz Mehmet Akif’in şu güzel ifadeleri hafızalardan hiç silinmesin;

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı!

Düşün, altında binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı;

Verme, dünyaları aslan da bu cennet vatanı.

mahmut eroğlu (3)

Vatanımıza göz dikerek, milli birlik ve beraberliğimizi yok etmek isteyen düşmanlarımıza da Yüce Rabbimiz fırsat vermesin. Yeni yetişen neslimize milli ve manevi değerlerimizi aktarabilmeyi, gerektiğinde vatanımız için canımızı bile feda edebilmeyi, şehitlik mertebesini arzu edebilmeyi nasip etsin. Vatanımızı, bayrağımızı, milletimizi sevmeyi ve kardeş olarak kıyamete kadar cennet vatanımız üzerinde huzurlu bir şekilde yaşamayı Allah bizlere nasip etsin. Bu vesileyle, cennet vatanımızı bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale’de, Kurtuluş savaşında ve Sakarya Zaferinden günümüze kadar şehit olan tüm Mehmetçiklerimize, emniyet mensuplarımız ile öğretmenlerimizden, imamlarımızdan şehit olanlara ve ebedi aleme göç edenlere, Vatanımız ve Milletimiz için çalışırken şehit olanlara, ve bütün ölmüşlerimize Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına da sabırlar dileriz.”

mahmut eroğlu (5)

DİYANET-SEN EDİRNE İL BAŞKANLIĞI

 

 

 

 

 236 total views,  2 views today

Next Post

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 99'UNCU YIL DÖNÜMÜ

“Genç, yaşlı, ülkenin her köşesinden gelerek, Çanakkale’de milli ve manevi değerleri için hayatını ortaya koyan kahramanlarımızı minnet, sonsuz saygı ve şükranla anıyoruz.” Tarihte silinmez izler bırakan Çanakkale Savaşı, benzersiz fedakârlıklarla tarihe damgasını vurmuştur. Vatan topraklarımızı canları pahasına savunan ve “Çanakkale Geçilmez” dedirten bu millet, azmi ve inancıyla kazanılmış ve adını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp