19 Mayıs 1919 tarihi unutulmaz

admin

fikri_yalin_kose           Toplumların tarihlerinde öyle günler vardır ki o günler toplumun her kesimindeki insanların kalbindeki sevgisini hiçbir sevgi yok edemez.

            Aradan uzun yıllar geçse de o bağlılık ve sevgi kalplerin vatan sevgisini yaşatanların demirbaş sevgisidir.

Nesilden nesle geçen bu sevgi özellikle Cumhuriyetimizin kurulması için startın verildiği bir avuç vatanseverin emperyalist güçlere teslim bayrağını çekmiş bir imparatorluğun enkazı üzerinde yeni bir devlet kurmanın başlangıç tarihi olursa o sevgi o bağlılık hiçbir zaman unutulmaz unutturulamaz.

Yine böyle bir kutlu ve mutlu günün 97. Yıldönümündeyiz.

            Dile kolay bir asra yakın zaman geçmesine karşın Atatürk ve dava arkadaşlarının hayatlarını riske atarak her türlü engellemelere rağmen ülkenin kurtuluşu için Samsun’a ayak bastığı gün hafızalarımızda yer etmiştir. 

19 Mayıs 1919 günü Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, uzun yıllar savaş meydanlarında kırılmış, yoksul düşmüş dayanacak gücü kalmayan halka yeni bir devletin kurulmasının anlatılması çok zor ve meşakkatli oldu.

Mustafa Kemal Atatürk ( Nutuk) adında o günlerde karşılaştıkları engelleri de hatırlatan kitabında ne güçlüklerle karşılaşıldığını detaylı şekilde anlatıyor.

            Bu ülkenin kurucularına saygı duyan Cumhuriyet sevdalılarının bu kitabı okumaları kütüphanelerimizde bu eserin bulundurulması gerekir ki, bu ülkenin kurtuluşunun ne zorluklara katlanarak Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının çizildiğini bağımsızlık mücadelesinin boyutunu iyice anlaşılmış olsun.

Önce öğretenler sonra da öğrenciler Atamızın bu kitabını okumalarını öneririm.

            Osmanlı Devletinin dört bir yanının işgal edildiği, İzmir’in düşman işgaline uğradığı, bölgemizin Yunanlıların istilasına uğradığı bir dönemde Ata’mız Samsun’a çıktı. Görevi çok zordu. Anadolu’da Kendisini kurtarıcı olarak görenlerin yanında padişah’ın kışkırtması ile   yolunu kesmek  Mustafa Kemal’i toplumdan uzaklaştırmak  ülkesine ihanet etmekle itham edenler vardı, bunlar yoluna ket vurmak istiyorlardı.

Vatanın kurtuluşu için yola çıkan az sayıda fedakar insanın gün geçtikçe kendisini destekleyenlerin sayısı her geçen gün arttı.

            Kurtuluş savaşı sonrası Atamızın Samsun’a çıkıp kurtuluş meşalesini yaktığı gün hiç unutulmadı. Ulu Önderimizin ülke geleceğini en güvenli şekilde emanet edeceği bu gün, Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kabul edildi.

Birkaç yıl öncesine kadar, bu bayram ulusal bayramlarımızın arasında en coşkulu ve görkemli şekilde kutlanan, gençlerin gösterileriyle tüm hünerlerini sergiledikleri, topluma güven verdikleri onurlandırdıkları bir gün olarak kutlandı.

            Ulusal bayramın kutlamasına halkımız büyük ilgi gösterdi çok gururlandı.

Bu bayramlarda ülke geleceğinin gençlere emanet etmesi nedeniyle bir kez daha Atatürk’e şükranlarını sundular.

Son yıllarda her ne olduysa, ulusal bayramların kutlanma törenlerine kısıtlamalar getirildi.

Bayramların halkın katılımı ile gerçekleştiği bayram alanları kaldırıldı.  Ulusal bayram günleri dar alanlarda eski coşkusundan uzak  cılız törenlerle kutlanmayı başlandı.

            Atamızın gençliğe güveninin göstergesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve  Spor Bayramımız da   kutlamalarında kısıtlama gelen eski coşkusu kaybolan  bayramlarımızdan biri oldu.Bu bayramlarda  halkın, çocuklarının Cumhuriyete onun kurucularına olan bağlarının sergilendiği gün olmaktan uzaklaştı.

Son yıllarda Talatpaşa Caddesinde yapılan milli bayram kutlamalarındaki coşkuyu velilerin katılımını da göremiyoruz.

            Bu tür bayram kutlamaları sadece bizim ülkemiz için değil tüm ülkeler için en önemli günlerdir.

Burada yapılan törenlerle ülkenin kurtuluş ve kuruluş günleri bir kez daha hatırlanır. Böylece vatan sevgisi nesiller arasında tazeliğini korumuş olur.

            Ulusal bütünlüğü sağlayan günler böyle bayram günleri birlik ve beraberliğimizin tesisinde çok önem taşımaktadır. Bu yeri doldurulmaz sevgiyi ötelemeye yok saymaya kimsenin hakkı ve haddi de olamaz ve olmamalıdır. Tüm gençlerimizin, bayramını kutlarım.

 81 total views,  2 views today

Next Post

GENÇLER ....

Bugün sizler açısından özel bir gün, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı…… Kurtuluş Savaşına başladığımız, ÖZGÜR ve EGEMEN olma yolunda kararlı ilk adımı attığımız günün bayramıdır. Kökleri Orta Asya’dan başlayan, ERGENEKON DESTANI dahil yaklaşık 14.000 yıllık yazılı bir tarihi olan Türk’ün, ORTAK TARİH BİLİNCİ’nin yeniden farkına varıldığı, işgalci ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp