19 Mayıs ve Gençliğin önemi

admin

fikri_yalin_koseHer ülkenin istiklaline  kavuşması aşamasında  önemli olan evreler basamaklar vardır. Onlar o ülkenin değişmez değiştirilemez günlerindendir. Türkiye’miz için   19 Mayıs 1919 da böyle önemli bir gündür. Osmanlı hükümetinin yabancıların egemenliğinin kabullenildiği bir zamanda Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atmak için kelleyi koltuğa alıp, yerli ve yabancı güçlerin engellerini dikkate almadan Samsun’a çıkıp Ulusal Kurtuluş hareketini başlattığı gün olan 19 Mayıs günü Ulusal Egemenlik, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmiştir.

İmparatorluk döneminde itilip kakılan hiçbir sosyal siyasal hakkı bulunmayan, halkın demokrasiye geçişinde gençlere büyük görevlerin düşeceğini, geleceğin güvenli olmasının ancak genç kuşaklarla sağlanacağının bilincinde olan Atatürk ve Kurtuluş savaşı önderleri,  milli bayramlarını da  gençler üzerinde odaklamıştır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada ilk kez çocuklar adını taşıyan bir bayram olarak kabul edilmiştir.

            Yine gençlere güveni kanıtlamak için 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da gelecek kuşaklara yönelik bir güveni kanıtlamaktadır.

Atamız konuşmalarında gençlere duyduğu güveni defalarca kanıtlamıştır. Gençliğe Hitabesi, Nutuktaki konuşmasında ülkenin geleceği için gençlerin önemini defalarca dile getirmiştir. Bursa Nutkunda ise gençlerin ülke tehlikeye girdiğinde yapması gerekenleri daha sert sözlerle dile duyurmuştur.

            Bugün için de ülkemizin geleceği gençlerin omuzları üzerindedir. Onlara yapılacak yatırım en kalıcı yatırım olacaktır. Bu konuda gereken yapıyor mu dendiğinde yeterince yapıldığını söyleyemeyiz. Eğitim sistemimiz ortada, defalarca değiştirildi yazboz tahtasına döndü.

            Gençlerin adına yapılan bayramlarımıza örneğin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramına bakalım daha önceki yıllarda olduğu gibi görkemli kutlama törenlerini görüyor musunuz?

Milli Bayramlarımızın halkın katılımı ile yapılan kutlamalarına her geçen yıl çeşitli engeller getiriliyor. Bu bayramlar halkın desteğinden koparılarak dar alanlarda adeta bürokratların katılımı ile yapılan sıradan tören haline dönüştürülmek isteniyor.

            Bu bayramlarda gençlerin yaptıkları gösterilerde, Atatürk’ün Gençliğe hitabesinin ardından gençlerin atasına cevabını törenlere katılanlar coşku ile izliyor geleceklerinin güvencede olduğu inancını tazeliyorlardı. Bayramların bu coşkusu yok oldu. Bugün kutlanacak bayramımızda da aynı şekilde kutlanacak, yapılan program bu doğrultuda.

Bayramlar gençleri heyecanlandıran milli duygularını körükleyen, halkın gençler üzerindeki olumsuz yaklaşımını silen onlara güvenini pekiştiren günler olmalıdır.

            Tıpkı siyasette ve diğer demokratik kuruluşlarda olduğu gibi gençlerimize öncelik sağlanmıyor. Görev verip ön saflarda yer almaları yerine arka planda tutularak adeta dolgu malzemesi gibi kullanılmak isteniyor.

Koltuklarını kimseye bırakmak istemeyen siyasetin kaşerleşmiş kadrolarının gençlere güvenleri sadece sözde kalmaktadır.

            Gelişen teknolojide işlerin sağlıklı yürümesi için genç kadrolara ihtiyacın kaçınılmaz olmasına rağmen devlet kademelerinde yaşlıların saltanatını kırmak mümkün olmuyor. Bakıyoruz seçim çalışmalarında en zor işleri gençler üstleniyor.

Buna karşın Parlamentoda yer alacak genç sayısı iki elin parmaklarını dahi bulamamaktadır. Bu arada gençlerimizin de haklarına yeterince sahip çıktıklarını söyleyemeyiz. Bu yönde çaba harcayan gençlerin azınlıkta olması nedeniyle seslerini yeterince duyuramamaktadırlar. Bunun sonucu her şey eski hamam eski tas gitmektedir. Gençlerimizin bu mutlu gününde bu yükümlülüklerini de hatırlatmak isterim.

            Hiçbir hak kolaylıkla kazanılmaz, lütuf olarak verilmez verilmiş olsa dahi bir süre sonra geri alınır. Gençlerimiz kendi haklarına dört elle sarılıp en geniş katılımla sahiplendikleri zaman bayramlarını kutlamalarındaki heyecan da artacak.

Bugün rica minnet büyüklerinden talep ettikleri hakları da artmış olacaktır. Gençlik toplumların dinamik gücüdür, temel taşıdır.

Onları dikkate almadan ülkelerin kalkınmasını yön vermek mümkün değildir. Ülke savunmasında güvenli ortam onların kanları ve canları pahasına sağlanmaktadır.

Fabrikalarda, tüm istihdam alanlarında ülke kalkınmasına katkı yapan üreten yine  onlardır. Her alanda onların emeği vardır. Her türlü güvenceden yoksun olarak inşaat işlerini yapan, bugün övünç duyduğumuz her türlü yapıda gençlerin emekleri ön plandadır. Bu dinamizmi atıl durumda bırakmak aslında ülke geleceğine ipotek koymak olmuyor mudur?

            Bu duygularla tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularla kutlar, gençlerimizin gelecekte tüm haklarına kavuşmaları dileklerimi sunarım. 

 201 total views,  2 views today

Next Post

Bircan CHP programı toplumun her kesimini kapsıyor”

CHP Edirne Milletvekili adayı Erdin Bircan Keşan’da çalışmalarını sürdürdü. Keşan Kamyoncular Kooperatifini ziyaret eden CHP’li Erdin Bircan, Keşan Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Mehmet Akif Paçaman’dan nakliyecilerin sorunlarını dinledi. Paçaman, K belgelerini aldıklarını ancak devredemediklerini ifade ederek, bu belgeler için bir düzenleme yapılmasını istedi. Yurtdışı çalışan nakliyecilerin mazotu 1.88 TL’den alırken yurtiçi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp