“2 Trakya büyüklüğünde araziyi çiftçi 15 yılda ekmekten vazgeçti.”

admin

CHP Parti Meclis Üyesi Gökhan Günaydın CHP Edine İl Başkanlığını ziyaret etti.  Seçim çalışmaları kapsamında Edirne’ye gelen Günaydın’ı, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Kadın Kolları MYK Üyesi ve Marmara bölge sorumlusu Arzu Öner,  Gençlik Kollarının Marmara bölge sorumlusu Kutay Özköse, İl kadın kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne Milletvekili Adayı Yakup Atalay, Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, Gençli Kolları, ve Parti yöneticileri karşıladı.

“CHP, her zaman parlamenter demokratik sistemden yana olmuştur.”

Edirne teşkilatının çalışmalarına destek vermek için Edirne’de bulunan Günaydın basın toplantısı düzenlendi. Seçim çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren CHP Parti Meclis Üyesi Gökhan Günaydın; Türkiye tarihsel açıdan son derece önemli bir seçim sürecine hızla ilerliyor. 24 Haziran tarihinde hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimlerini yapacağız. 2. Tura kalması halinde de  8 Temmuz tarihinde de Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. Turu yapılacak. 16 Nisan Referandumu sonrasında geçilen yeni sistem Türkiye açısından ciddi riskler oluşturuyor. Bunu biliyoruz. CHP her zaman parlamenter demokratik sistemden yana olmuştur. Tek adamdan değil ortak akıldan yana olmuştur. Bu çerçevede CHP Adayımız Muharrem İnce Türkiye’yi adım adım dolaşıyor. CHP’nin tüm yöneticileri tüm kademleriyle birlikte Türkiye’nin her köşesinde çok gayretli bir çalışma içerisindeler. Sayın İnce’nin mitingleri hızla devam ediyor. Her ildeki mitinglerimiz hem nitelik hem de nicelik itibarıyla tarihsel olarak son derece önemli etkinlik olarak gerçekleşiyor. Daha önce görülmemiş kalabalıklar toplanıyor ve buradan “Artık Yeter” diye haykırıyorlar.  “ARIK YETER” neyedir? Türkiye’nin kötü yönetilmesine, bir adamın bütün ülkenin kaderine el koymasınadır ve o adamın etrafındaki kötü kadroların Türkiye’yi maalesef bir karanlığa doğru sürüklemesinedir. Bunların tamamına “Artık Yeter” diyoruz.

“Yeniden bir üretim ekonomisine Türkiye’nin sanayisi  ve tarımıyla hizmetleriyle dönme zorunluluğu vardır.” 

Bakın bu siyasi polemiklerin ötesinde batmakta olan bir ekonomiden de söz etmek gerekiyor. Yılda 250 milyar Dolara yakın sıcak paraya ihtiyaç duyan ya değilse döndürülmesi imkansız olan bir iktisadi çöküntü tablosu ile karşı karşıyayız. 1 Trilyon Dolardan fazla vergi toplayan, 60 milyar doların üzerinde özelleştirme gelirine sahip olan ve bu memlekette yalnızca 3 milyar dolara oda yap işlet devret yöntemiyle yapılmış olan köprülerle övünen bir iktidar maalesef Türkiye’de ekonomide ülkeyi yolun sonuna getirmiş görünmektedir. Tarım çökmüştür, Sanayi çökmüştür, İstihdam verileri üzerinde yapılan bütün oynamalara rağmen vahimdir.

“Yerli üretici ürettiği ürüne 1 liraya para bulamıyor.”

İş aramaktan vazgeçenlerle birlikte bu ülkede 6,5 milyon insan işsiz konumdadır. Yine resmi istatistiklere göre her 4 Üniversite mezunu gencimizden birisi işsiz durumdadır. Enflasyon çift haneleri görmüştür. Dolar 5 liraya ve Euro 6 liraya yaklaşmıştır ve bütün faiz artırımlarına rağmen döviz kurunu frenleyememektedirler. Bu tablo mutlaka onarılması ve ıslah edilmesi gereken bir tablodur. Yeniden bir üretim ekonomisine Türkiye’nin sanayisi ve tarımıyla hizmetleriyle dönme zorunluluğu vardır.  Edirne’de bugün buğday hasadı var ve Türkiye’de buğdaya yönelik çok önemli bir talep olmasına rağmen yerli üretici ürettiği ürüne 1 liraya para bulamıyor. Çünkü TMO niteliğini kaybetmiş. TMO’nun tesisleri satılıyor ve piyasayı regüle etme gücü TMO’nun elinden alınmış.

“15 yılda bu memlekette 32 milyon dönümde çiftçi tarım yapmaktan vazgeçti.”   

Bakın kısa bir değerlendirme yapacak olursak; “AKP 2003 yılında buy memlekete geldi. 15 yıldır bu ülkeyi tek başına yönetti. Sevgili dostlarım TUİK’in istatistikleri açıktır. 15 yılda bu memlekette 32 milyon dönümde çiftçi tarım yapmaktan vazgeçti. Trakya’nın yani Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’nin,  3 ilin yüzölçümü toplamı 18  milyon dönümdür. Yani 2 Trakya büyüklüğünde yaklaşık araziyi çiftçimiz 15 yılda ekmekten vazgeçti.  Çiftçi Kayıt sistemine dahil olan üretici sayısı 700 bin azalmıştır. Bütün bunlar Türkiye’de Tarımın aslında çiftçi tarafından yapılmamaya başlandığının önemli fotoğrafları olarak önümüzdedir. Bunun sebebi;  Artan girdi fiyatlarına rağmen bunun karşında çıktı fiyatlarının buna paralel bir artış göstermemesi ve piyasanın düzenlenememesi.”dir.

“Mazotu 3 TL’ye vereceğiz”

Bakın Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce Mazotu 3 TL’ye vereceğiz diyor. Tarım Bakanı da çıkmış diyor ki; “Mazotun yarısını zaten biz finanse ediyoruz. Bu CHP’lilerin haberi yok” diyor. Arkadaşlar rakam şu kadar açıktır. Türkiye’de çiftçi 4 milyar litre her yıl mazot kullanıyor. Mazotun üzerinde 2,5 TL en az vergi var ve 10 Milyar lira yalnızca mazot üzerinden çiftçinin cebinden dolaylı vergi olarak para alınıyor, vergi alınıyor. Buna karşılık Tarım Bakanlığı’nın mazota verdiği destek geçtiğimiz yıllarda 600-700 milyon lira düzeyindedir. Bu yıl belki 1 Milyar lirayı bulacaktır. Yani, yaptığınız vergilemenin 10’da 1’ini bile destek olarak vermiyorsunuz ondan sonra da diyorsunuz ki “Biz mazot giderinin zaten yarısını ödüyoruz” Eğer bu bilgisizlik se ki Tarım Bakanlığı Tarımı bilmediğini zaten söylüyoruz. Çok vahim bir tablodur. Biliniyor ve tablo çarpıtılıyor ise o da zaten Türkiye’nin kötü yönetimine ilişkin bir başka örnek niteliğindedir.” Dedi.

 

 85 total views,  2 views today

Next Post

Meriç köylerinde 2 bin dönüm tarım arazi zarar gördü

Meriç İlçesinin  Karayusuflu ve Hasırcıarnavut köylerinde 16 Haziran da  etkili olan dolu nedeniyle 2 bin dönüm tarım arazisi zarar gördü. Meriç ilçesi Karayusuflu ve Hasırcıarnavut köylerinde Bayramın ikinci günü etkili olan dolu nedeniyle 2 bin dönüm tarım arazisinin zarar gördüğü bildirildi. Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin basına yaptığı açıklamada, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp