2.Uzunköprü Kültür, Sanat ve Tarım Festivali Coşkuyla Başladı

admin

Bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Uzunköprü Kültür, Sanat ve Tarım Festivali dün başladı. 14 Eylül ile 17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2. Uzunköprü Kültür, Sanat ve Tarım Festivali saat 16.00 da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Heykeli önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

 

 

 

 

 

 

 

Burada konuşma yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen; “Esasında Festivaller Türkiye’de çok fazla eleştirilmektedir.  Ancak,  Belediyeler yörenin yaşadığı yerin, hemşerilerinin, İnsanların, ihtiyaçlarına kulak vermek üzere kurulan mahalli idarelerdir. Bu anlamda sadece insanları eğlence ihtiyacını gidermenin değil, Uzunköprü’nün mevcut kültürünün, sanatının ve özellikle Edirne’nin tarım memleketi olması dolayısıyla da tarımının biraz daha ileri götürülmesi anlamında vereceğimiz katkıları toparladığımız bir program olarak görüyoruz.  Uzunköprü’nün önemi köprüsüyle ortadadır.  Ancak köprünün amacı da eskiden beri var olan Anadolu ve Avrupa’yı, Balkanları ve Avrupa’yı birbirine bağlayan yolların üzerinde yer almasıdır Uzunköprü’nün. Bu anlamda UNESCO’nun geçici kültür mirası listesinde yer alan tarihi köprünün kesin listeye alınması anlamında çalışmalarımız başlamıştır. Bundan sonraki senelerde festivalimizi geliştirerek yapmaya devam edeceğiz.” Dedi. İşbilen’in konuşmasından sonra Kortej yürüyüşü ile Festival start aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Festivalin açılışına CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcıları Çiğdem Gegeoğlu ve Selçuk Çakır, Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız,Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, UTSO Başkanı Ercan İhtiyar,  Belediye  Meclis ve İl Genel Meclis üyeleri, Edirne Eski Belediye Başkanı İbrahim Ay, CHP Edirne Milletvekili Adayı Gürkan Güneser, Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı, Pankobirlik Genel Başkan yardımcısı Ramis Özgen, mahalle ve köy muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Festival açılışında konuşmasını yapan Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız; ” Uzunköprü bildiğiniz gibi Osmanlıların Rumeli’deki ilk yerleşkesidir ve yüzyıllar boyunca buradaki köprü Anadolu’yu Rumeli’ye bağlamıştır. Dolayısıyla Uzunköprü’ye yaraşır bir festivale ihtiyacımız vardı. Sayın Başkan geçen sene bu ihtiyacı gördü. Zaten tarihte de panayırlar şeklinde Uzunköprü’de bu festivaller yapılmış. Dolayısıyla biz bu sene ikincisini düzenliyoruz. Bu festivalin ilçemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Sadece bilime sanata değil aynı zamanda ilçemizin tarımına, ekonomisine de katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Bu uğurda çalışmalarda bulunmuş başta başkanımız Enis İşbilen, belediye personeli ve burada emeği geçen herkes takdire şayan bir iş yapmıştır.

Hepsine tebriklerimi takdirlerimi sunuyor, teşekkür ediyorum.” dedi. Saat 17.30’da ise festival alanında stantların açılışı yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Stantların açılışından sonra Edirne Eski Belediye Başkanı ve Kırkpınar Aşığı İbrahim Ay ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan stantları gezerek bilgi alışverişinde bulunup, hatıra fotoğrafı çektirdiler. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Süloğlu Belediye Başkanı Mehmet Ormankıran ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ve diğer davetlilere M.Kemal Atatürk’ün günümüz Türkçesiyle hazırlanmış NUTUK kitabını hediye etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra Recep Gürkan  ve beraberindekiler S.S. Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği standını ziyaret etti. Burada Gürkan, Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramis Özgen ile sohbet etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akşam saat. 20.00’de yine konser alanında, meslek hayatına yıllarını veren değerli esnafımıza “Meslekte 40.yıl” adı altından düzenlenen törenle belgeleri verildi. Daha sonra Edirne Belediyesi Bandosu bir konser düzenledi. Son olarak saat. 21.00’de özellikle gençlerin merakla beklediği  “EDİS” konseri gerçekleşti.

 

 

 

 

 

 

 

 224 total views,  2 views today

Next Post

Yörex Fuarında Edirne Ciğerine İlgi büyük

Antalya’da düzenlenen ve Edirne’den de büyük katılımın olduğu  8. Yöresel Ürünler Fuarında  Edirne Tava ciğeri ilgi odağı oldu. Geçtiğimiz hafta Ediren’de Elektronik Satış Salonu ve Lisanslı Depoculuk’un açılışını yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Edirne’ye olan ilgisi artarak devam ediyor. Hisarcıklıoğlu, Antalya’da düzenlenen 8. Yöresel Ürünler Fuarında Edirne standını da ziyaret edip […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp