20. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) bölge eğitim tatbikatı gerçekleştirildi

admin

umke-tatbikat-5

 

 

 

 

 

 

Edirne Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Birimi’nden yapılan açıklamada; Sağlık Bakanlığı tarafından, 2004 yılında kurulan ve 81 ilde faaliyet sürdüren Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) 2016 yılı itibariyle yaklaşık 6000 gönüllüsüyle dünya çapında bir tıbbi kurtarma yapılanması haline gelmiştir. Edirne ili olarak koordinatörlüğünü yürüttüğümüz Trakya bölge illerinin (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ) yıllık faaliyet planı çerçevesinde eğitim tatbikatı 21 – 23 Ekim 2016 tarihleri arasında Edirne Keşan İlçesi Mecidiye Uzunkum mevkiinde gerçekleştirilmiştir.

umke-tatbikat-3

 

 

 

 

 

 

 

 

UMKE timleri eğitim tatbikatı sırasında, su üstü kurtarma, sarp zorlu arazide yaralıya ulaşma ve gece karanlık ortamda verilen koordinatlara göre olay yerine intikal konusunda senaryo uygulamaları çalışılmıştır.

umke-tatbikat-2

 

 

 

 

 

 

 

 

3 gün süren tatbikata katılan 30 kişilik bölge UMKE ekiplerine arazide gece verilen koordinatlara göre pusula ile yön bularak yaralıya ulaşma, yerinde tıbbi müdahale uygulama ve sırt tahtasına sabitleyerek sarp zorlu arazide uzun mesafe taşıyarak 112 ambulans ekibinin beklediği noktaya ulaştırma senaryo çalışması. Ayrıca ikinci senaryo gereği batma tehlikesi olan kaçak mülteci teknesinde mahsur kalan bir mülteciye zodyak bot ile ulaşılarak su üstü arama kurtarma teknikleri ile tahliye çalışmaları yapılmıştır.

umke-tatbikat-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üçüncü senaryo gereği EDAK, AFAD ve UMKE ekiplerinin ortak çalışmaları ile yaklaşık 8 metre yükseklikten sarp ve engebeli kayalık alanda mahsur bir kişiye dikey iniş tekniği ile güvenli bir şekilde ulaşım sağlanmış olup yaralıya bulunduğu mevkide tıbbi müdahale ve sırt tahtasına tespit işlemleri yapıldıktan sonra olay yerinden güvenli bölgeye tahliyesi sağlanmıştır. Tatbikata Edirne İl Acil ve Afet Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi(AFAD) 6 personeli ile ve sivil toplum kuruluşu olan Edirne Arama Kurtarma Ekibi (EDAK) 8 üyesi ile katılmışlardır.

umke-tatbikat-1

 

 

 

 

 

 

 

23 Ekim Pazar günü son bulan eğitim tatbikatında eğitimlerini başarıyla sonuçlandıran tüm UMKE bölge ekibine ve tatbikatta ortak çalışmaları ile destek veren Edirne Arama Kurtarma Ekibi (EDAK) ve AFAD ekiplerine teşekkür ederiz.”Deniliyor.

umke-tatbikat-4

 70 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi’nden Cumhuriyet Konseri

            Edirne Belediye Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. Yıldönümünü 28 Ekim 2016 Cuma akşamı düzenleyeceği ‘Cumhuriyet Konseri’ ile kutlayacak. Ziynet Sali ve Nesil’in yer alacağı konserde Edirneliler Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte yaşayacak. Esaretin altında verilen destansı mücadelenin 93. yıldönümü Edirne’de coşkuyla kutlanacak. Edirne Belediye Başkanlığı’nın 29 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp