2013–2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI

admin

Yeni Eğitim ve öğretim yılı törenlerle açıldı. İlköğretim haftasının başlaması nedeniyle ilk tören Atatürk Anıtına çelenk koyma ile başladı. Buradaki törene Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Eğitim Denetmenleri Başkanı,Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, tüm okul ve kurum müdürleri tüm İlkokul ve ortaokullardan bayrak filamanları ile öğrenciler katıldı.

Buradaki törende ilk olarak, Milli Eğitim Müdürü Özcan Anıta çelenk koydu. Saygı duruşu ve Edirne Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal marşı çalındı, göndere bayrak çekilmesi ile buradaki tören son buldu.

İlköğretim Haftası kutlamalarına Şükrüpaşa İlkokulunda devam edildi. Buradaki törene Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu, Baş Savcı Uğur Yiğitbilek, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Gençlik Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Vali Yardımcısı Ayhan Özkan Emniyet Müdürü, Cemil Ceylan, okul müdürleri öğrenci ve veliler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende öğrencileri halk oyunları sundu. Bu arada Protokol ve velilere sunular Gazetemizin yayımladığı Okul Başlıyor dergimiz öğretmen ve protokol mensuplarının beğenisini kazandı. Öğretmenler, okulların açıldığı günde böyle bir hizmet sunmamız nedeniyle Gazetemizi kutladıklarını belirttiler.

Öğrencilerin şiir okumasının ardından söz alan Milli Eğitim Müdürü Özcan, Eğitimin önemine değinerek şunları kaydetti; “Eğitimin doğumdan ölüme kadar vazgeçilmez bir etkinliktir. Bilgiyi yürüten, paylaşan ve yürüten bir gençlik ülkemiz için büyük bir zenginliktir. Bu büyük zenginliğin yolu da çağın koşullarına uygun bir eğitimden geçer. Küreselleşen, sınırların kalktığı dünyamızda bilim, ekonomi, kültür gibi konularda bir adım öne geçmek isteyen toplumlar her alanda eğitimi geliştirmek ve çeşitlendirmek zorundadır. Çağın şartlarına uygun şekilde eğitim almış kitleler gelişmişlikte üst sıralara yükselir.

İnsanlar eğitim yoluyla sadece bilgi ve birikimlerini değil milli, manevi ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktarır.Bu nedenle insan olmanın temel şartı eğitimdir.İyi bir insan olmak ,iyi bir vatandaş olmak çevresine faydalı bireyler olarak hizmet etmek ancak eğitimle mümkündür.Gurur duyduğumuz genç nüfusumuzu eğitimle taçlandırmak zorundayız.Bir toplumun itici gücünü iyi eğitim almış nitelikli insan gücü olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız.Türkiye’nin eğitim alanındaki gayesi Cumhuriyetimizin kurucusu,Büyük Önder,Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmektir.Bu gayeyi gerçekleştirebilmek için ezberci olmayan,temelinde insanın olduğu öğrencilere bilgi öğretmeyi ve kullanmayı öğreten çağdaş bir eğitim sistemine ihtiyaç vardır.Bu eğitim sisteminin geliştirilmesi için çalışmalar da hız kesmeden devam etmektedir.Evrensel değerlerin yanında milli ve manevi değerlerine sahip çıkan demokrasi ve insan haklarını içselleştiren,kendine güvenen özgür düşünen sorgulayan,bilgi üreten cumhuriyetimizi geleceğe taşıyabilecek nesiller yetiştirmek ülkemizi güçlü kılacaktır.

ÜLKEMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK NESİLLER YETİŞTİRMELİYİZ

Bu süreçte en büyük görev öğretmenlerimize ve bizlere düşmektedir. Bu kutsal mesleğe gönül veren değerli öğretmenlerimiz yine her zaman olduğu gibi fedakârca çalışacaklarına güvenim sonsuzdur. geleceğimiz olan çocuklarımızı ülkemizin ihtiyacı olan eğitimini insan gücü özelliklerine uygun olarak yetiştirmek için tüm imkanlarımızı Edirneli hemşerilerimize sunma çabasındayız. Bu eğitim çabası içinde vazgeçilmez bir unsun olan başta öğretmenlerimiz eğitim yöneticilerimiz velilerimize bizlere her konuda destek veren Valimiz Hasan Duruer’e en derin duygularla teşekkür ederim” dedi. Vali Duruer de konuşmasında şunları kaydetti; “ Öğrencileri gördüğümüzde insanın çocuk olası geliyor. Çocuklar ışıl ışıl gözleri sevgi dolu ne kadar güzel çocuk olmak. Değerli veliler bildiğiniz gibi, Edirne Eğitimde en üst seviyelerde yer alıyor.

Bunda öğretmenlerimizin ve velilerimizin çok büyük payı vardır. Hedefimiz Edirne’yi en azından bulunduğu seviyede korumak ve bunu daha ileri taşımaktır. Eğitim milletlerin kalkınmasında en önemli unsurdur.

EĞİTİM ÜLKELERİN GELİŞMESİNDE BÜYÜK ETKENDİR

Eğer dünyada gelişen bir ülke varsa, bu ülkeler insanlarını çok iyi eğiten ülkelerdir. İbni Haldun bir sözünde ‘Ülkelerin cevherleri eğitilmiş insanlarla kaimdir’ diyor. Eğer siz insanınızı yetiştiremezseniz

istediğiniz kadar maddi kaynağınız zenginlikleriniz olsun bunun hiçbir yarının olmadığını görürüz. Her şey insan içindir.

Şurası da bir gerçek ki, Çocuklarımız bizlerden çok daha ileri seviyede. Zira çağın imkânları onlara çok daha ileri seviyeye ulaştırıyor. İnternet ve sosyal medyayı okuyan seviyeye geldiler. Velilerimiz de çocuklarının bu imkânlardan yararlanmaları için gayret sarf etmeleri gerekiyor. Velilerimizi yapacağı en güzel şey çocuklarına güvenmeleri, onlarla konuşurken gözlerinin içine bakarak konuşmaları, onlara geleceğini hazırlama konusunda kendilerine güvenmelerini, sağlama olmalıdır. Öğretmen arkadaşlarımız da çocuklardan ileride olmaları ve onları takip etmeleridir” dedi

Törenin ardından Vali ve beraberindekiler Sınıfları ziyaret etti ve öğrencilere kitap dağıttı. İlköğretim haftası süresince bir dizi etkinlik yapılacak.

 

 721 total views,  2 views today

Next Post

Süloğlu’nda 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Törenle Başladı

Yeni Eğitim Öğretim yılı İlimizde olduğu gibi Süloğlu ilçesinde de renkli sahnelerin yaşanmasına neden oldu. Konuyla ilgili Gazetemize açıklama yapan Süloğlu Belediye Başkanı Erol ATİK; “2013-2014 Eğitim yılı bugün itibarıyla, öğrencilerimizin, velilerimizin, anne ve babalarımızın heyecanıyla ilçemizde başladı. Bizler de en az onlar kadar bir eğitimci olarak bir veli olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp