2014’e MERHABA

admin

fikri_yalin_koseAcı tatlı anılarıyla bir yılı daha geride bıraktık. “2013 yılı bir dizi olayları ile anılarda kalacak. Şöyle geçmiş aylara bir göz atalım. Anılarda kalabilecek olaylar arasında Ergenekon davalarının sonuçlanması Silahlı Kuvvetler mensupları, gazeteciler ve bilim adamlarının beklenenin çok üzerinde cezalara çarptırılması, Suriye’de yaşanan tatsız olaylar, İç siyasetteki çalkantılar, Yılın son günlerinde kamuoyuna yansıyan rüşvet ve yolsuzluk olayları ile anılarda kalacak.

Önümüzdeki yıl da bu yılın olaylarının yansımasını göreceğiz. Özellikle önümüzdeki yıl yapılacak mahalli seçimler nedeniyle siyasi tansiyonun daha da yükselmesi, partiler arasında kıran kırana mücadele şeklinde geçmesi bekleniyor.

Bu siyasi çalkantıların 2014 yılında farklı siyasi oluşumlara yol açabileceği bugünden daha tartışılır hale geldi. Özellikle iktidar partisinde son yaşanan olaylar nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. O nedenle AKP’den istifalar gündeme geldi.Bu iddiaların gündemde kalması ve iktidarın olaya böyle yaklaşımı sonucunda siyasi çalkantının partideki tartışmaların daha da artacağı konusunda endişelerin olduğu partililer arasında da tartışılır duruma geldi.

Mahalli seçimlerde çıkacak sonuçlar iktidar ve muhalefet partileri arasında tartışmalara zemin hazırlayacak gibi görülüyor. Partilerin seçimde istenilen sonuçları alamadığı takdirde fırtına kopacak. Bu muhalefet partilerinde olduğu kadar iktidar partisi için de geçerli. Geçen yılın fırtınalı günlerinden sonra 2014 yılının da bir önceki yıldan daha olaylı geçeceğini söyleyebiliriz. Hükümet ile muhalefet partileri arasında ipler gerilecek siyasi üslup bugünden daha sert hale gelebilecek. Onun emarelerini görüyoruz.

İşe Edirne açısından baktığımızda siyaset bu yıl mahalli seçimlere odaklanıyor. Bir yanda Sosyal Demokratların Edirne’de süregelen üstünlüğünü engellemek için muhalefet partileri tüm güçlerini kullanacak, diyebiliriz ki, Seçimi en çetin geçecek illerin başında Edirne geliyor. Kentin stratejik konumu, Avrupa kapısında olup öneminin her geçen yıl artması ile Edirne Tüm partilerin hedefi halinde. Özellikle iktidar partisi bir bakanlık verdiği bir ilde belediye başkanlığını kazanamaması seçim sonrası büyük sorun yaratabilecek.

Belki de parti teşkilat yapısının yeniden yapılanmasına neden olacak. Bu arada ülke genelinde meydana gelen olayların da seçim propagandalarında etkili olması en çok iktidar partisinin başını ağrıtması bekleniyor.

Tabii üç ay daha neler getirir olaylar hangi boyuta ulaşır bilemeyiz.2013 yılının son günlerinde görünen manzara bu. Kimsenin hesaba katmadığı Ana Muhalefet partisi dışındaki muhalefet partilerinin de mahalli seçimlerde etkili olacağı seçimin oy dağılımında rol olacağı kuşkusuz.

MHP ve Saadet Partisi belediye seçimleri için yoğun çalışma içinde mahalle mahalle dolaşılarak partilerinin ilkelerini ve Edirne sorunları konusunda projelerini anlatıyor. Onun dışında Bugünkü Belediye anlayışına tepkili grupların olduğu bunların sosyal medyada halkı etkilediği biliniyor.

Edirne Belediye Başkanlığı seçimlerinin rahat bir ortamda güllük gülistanlık bir ortamda geçeceğini beklemeyi kimse hayal etmesin. Kentimizin önemi, partilerin seçimi kazanma azmini,hırsını arttıracak. Seçimi kazanamayacak durumda olan partiler dahi seçime asılıp kazanmasını istemedikleri adaylar aleyhinde propagandalarına ağırlık verecek.

“Ben olmuyorsam o da olmasın” mantığı ile sesini duyuracak. Son yılların modası karalama kampanyalarından esinlenerek çamuru at izi kalsın mantığı ile rakiplerini karalamak isteyen siyasiler meydana çıkacak.

Sosyal medya devreye girerek, yüzlerce asparagas haberler türetilecek.Bugünden yansıyan görüntüsü ile mahalli seçimler adeta bir kör düğüşüne dönmesi bekleniyor.

Bu hengameden sıyrılarak ipi göğüsleyen belediye başkan adayları savaştan çıkmış duruma düşecek. Bu seçimde belediye meclisi üyelerinin belirlenmesi de büyük önem taşıyor. Bu dönemde belediye meclislerine yansıyan olumsuz görüntüler partilerin meclis üyelerini seçiminde daha duyarlı davranmalarını gündeme getirdi.

Özellikle ana muhalefet partisinde belediye meclisi üyelerinin seçiminde üyelerin iradesinin de ön palan çıkarılacağı bu konuda eğilim yoklaması yapılacağı söylentileri var.

Bu ne kadar gerçekleşir, halkın talebi ne kadar dikkate alınır, anketlerle bu adaylar nasıl belirlenir bilemiyoruz. Öyle sanıyorum ki, şu anda aday olanların dışında bu işte daha yararlı olacak yüzlerce insan var.

Meclis üyelerinin seçiminde onun bunun adamı yerine gerçekten bu görevi çok daha iyi yapabilecek Edirne’nin sorunlarını belirlenmesinde dinamo görevi olabilecek donanımlı kimselerin, ayrıca farklı meslek guruplarından oluşacak belediye meclis üyelerinin olması belediye başkanlarının da işlerini kolaylaştırır.Meclis üyeleri sadece toplantılarda parmak kaldıracak, sorunlara vakıf olmayan kimselerden oluşmamalı.Gerekirse yabancı dil bilen mesleklerinde başarılı meclis üyelerinden oluşan belediye meclisinin oluşması bu seçimde dikte alınması zorunlu hale gelmiştir. Mecliste yaşadığımız kısar siyasi tartışmalar yerine proje üretmede yararlı olabilecek meclis üyelerini mecliste görmek istiyoruz.

Bunların da devreye girmesi ile Edirne’de mahalli seçimler gerçekten elektrikli bir ortamda geçmeye namzet gibi görünüyor. Her şeye rağmen 2014 yılının tüm okuyucularıma Edirne halkına ve tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesi dileklerimizi sunarım.

 208 total views,  2 views today

Next Post

“Edirne Devlet Hastanesinde Yangın ve Tahliye Tatbikatı”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı Edirne Devlet Hastanesi Selimiye Ünitesi’nde “Edirne Devlet Hastanesi Yangın ve Tahliye Tatbikatı yapıldı 15:00’de dış kurumların (AFAD, UMKE, İtfaiye Genel Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, ) katılımıyla gerçekleştirildi Tatbikat hakkında açıklama yapan Edirne Devlet hastanesi Selimiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp