2021 YILI AHİSİ ADNAN VARSAVAŞ ŞED’İNİ KUŞANDI

admin
  • 34.Ahilik Haftası Kutlama programı kapsamında Edirne’de Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende “ŞED Kuşanması” gerçekleşti.
    Hafta boyunca renkli görüntülere sahne olan Ahilik Haftası Kutlamalarının 4.Gününde Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
    Törene Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan, Yılın Ahisi Adnan Varsavaş, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Kredi ve Kefalet Odası Başkanı Ayhan Can, önceki dönem ahilerinden Fikret Üstev, Kazım Gilan, Arif Meriç, Edirne Demirciler ve Kaynakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Birol ÖZBAŞ, Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, Ciğerci Bahri Usta (Bahri Dinar), 1.Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Cafer Rokovet ve Yönetim Kurulu, Yeni Sanayi Sitesi Başkanı Ayhan Çiftçi ve Yönetim Kurulu, Edirne Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı, Edirne Kahveciler ve Gazinocular Odası Başkanı Hakan Gönay, Edirne Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Selçuk Gül, İlçe Oda Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Beni AHİLİĞE layık gören ilimizin önde gelen temsilcilerine teşekkür ediyorum”
İlk olarak anıta çelenk sunuldu. Ardından Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Açılış konuşmasını yapan Yılın Ahisi Adnan Varsavaş, “Ben 1951 yılında doğdum. 47 yıldır devamlı tezgah ve torna başında çalışmaktayım. Çok fazla kalfa yetiştirdim. Halada işimin başında mesleğime devam etmekteyim. Günde 6-8 saat civarı yalnız çalışıyorum. Beni AHİLİĞE layık gören ilimizin önde gelen temsilcilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Ahi diye anılan kişi dürüst ve güvenilir bir kişidir”
Ardından konuşan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Orta Asya’nın çıkışının 580. Yılında Unesco tarafından anma ve kutlama etkinlikleri kapsamına alınan ve bu yıl 34.sü organize edilen AHİLİK HAFTASI kutlama etkinlikleri kapsamında bugün burada ŞED KUŞANMA törenini hep birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayacağız. Ahilik, Sanat, Ticaret ve mesleğin olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alışımıdır. Ahi diye anılan kişi kesin bir sanat, ticaret ya da meslek sahibidir. Dürüst ve güvenilir bir kişidir” dedi.

“Ahi Evran çok değerli bir alim, bir bilim insanı”
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ahi Evran esnaflıkla ilgili bütün özelliklerin bir anlamda anayasasını yazmış, manifestosunu yazmış çok değerli bir alim, bir bilim insanı. Baktığınızda yaptığı sadece bir meslek değil, bir sanat değil. Bir manifesto ortaya koymuş. Bir takım ilkeleri ortaya koymuş. Kuralları, kılavuzları ortaya koymuş. Ve bunlar bu kutsal topraklarda, güzel vatanımızda, tam 850 yıldır bütün esnaflarımızca bir hakkın uygulanıyor” diye konuştu.

“Ahi Evran’ın felsefesine ulaşabilmek için bunların yanında bir de ahlak gerekiyor”
Gürkan, “Bu yıl yaklaşık bir ay önce bu kutlamalar esnasında UNESCO’nun Ahi Evran yılı kutlamaları kapsamında, Kırşehir’deydim. Ne diyor Ahi Evran, ‘Hak ile çalışıp bize gelen bizdendir. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir. Ve devam ediyor. Akıl ve ahlak ile çalışıp, bizi geçen bizdendir. Yani sadece çok akıllı olmak yetmiyor. Çok iyi usta olmak yetmiyor. Mesleğinizin en iyisi olmak yetmiyor. Ahi Evran’ın felsefesine ulaşabilmek için bunların yanında bir de ahlak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Bu yükü birlikte sırtlamaya çalıştık, birlikte taşımaya çalıştık”
Gürkan, “Edirne’mizde görevde bulunduğumuz ya da yaşamın içerisinde olduğumuz her anda birçok iş kolundan birçok ustamızla, esnafımızla bir aradayız. Bir arada olmaya devam edeceğiz. Bütün dünya gibi bizde çok zor bir dönemden geçtik. Hala da etkileri sürüyor. Pandemi, kuşkusuz bütün vatandaşlarımız, bütün iş insanları bütün esnaflar gibi Edirne’mizi de çok derinden etkiledi, olumsuz etkiledi. Birçok insanımız birçok esnafımız pandeminin zorlu koşullarına direnmekte, gerçekten çok ama çok fazla zorlandı. Bu yükü birlikte sırtlamaya çalıştık, birlikte taşımaya çalıştık” şeklinde konuştu.
Törende yılın kalfası Serkan Tülü ve yılın çırağı Hüseyin Çiftlilçi’ye, Edirne İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun tarafından plaketleri takdim edildi.
Haber: Koray Ustabaşı

 790 total views,  14 views today

Next Post

TRAKYA BİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞAFAK KIRBİÇ: “GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

TRAKYA BİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞAFAK KIRBİÇ: “GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ” “BİZİM DAVAMIZ, ŞAN, ŞÖHRET, MAKAM, MEVKİ, KOLTUK VE İTİBAR DAVASI DEĞİL, BİZİM DAVAMIZ HİZMET DAVASIDIR” Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hilmi Kahraman ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Kocabıyık, Remzi Kobak, Emre Yılmaz, Trakya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp