Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı Başkanlığında İlimizdeki 2023 Eğitim Vizyonu Edirne Projeleri ve Eğitim Öğretim Süreçleriyle İlgili Basını Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi. Edirne Öğretmenevi A.S.O Sosyal Tesislerinde kahvaltılı gerçekleştirilen toplantıda İlimizde görev yapan yerel basın mensupları İlimizdeki eğitim öğretim süreçleriyle ilgili bilgilendirildi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-il-milli-eğitim-müdürlüğü-değerlendirme-toplnatısı-9.jpg


İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Önder Arpacı başkanlığındaki toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Kemal Soytürk, Cemal Turan, Müzekkâ Bayrak, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nail Yılmaz ile İlimiz yerel basın temsilcileri katıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-il-milli-eğitim-müdürlüğü-değerlendirme-toplnatısı-6.jpg


İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekka Bayrak sunum gerçekleştirdi. İl Merkezindeki Destekleme ve yetiştirme kursları hakkında bilgi veren Bayrak; ” Okullarımızda 37 kurs merkezi var. İl Merkezinde 1.281 sınıfımızda 8.107 öğrencimiz, 535 öğretmenimiz, 1.610 kursumuzla Destekleme Yetiştirme kurslarını yapıyoruz. İl Geneli olarak 118 kurs merkezimiz vardır. 2.833 sınıfımızda 17 bin 297 öğrencimiz bu kurslardan yararlanmaktadır. 1.223 Öğretmenimiz bu kurslarda görev alıyor. 3 bin 693 kursumuz açılmış durumdadır.Başarıyı arttırma projesi kapsamında bu yıl il genelinde tüm resmi ve özel okullarımızda öğrenim gören 8. ve 12 . sınıflara izleme ve değerlendirme sınavı yapacağız. Aynı zamanda il genelindeki 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin notlarına da etki edecek şekilde ortak sınav uygulaması yapacağız. ” dedi.
Bilgilendirme toplantısında İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanan 2023 Eğitim Vizyonu Edirne Projeleri ve 2019-2020 eğitim öğretim yılında uygulanacak 2023 Eğitim Vizyonu Edirne Projeleri ayrıntılarıyla sunum eşliğinde aktarıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-il-milli-eğitim-müdürlüğü-değerlendirme-toplnatısı-12.jpg


Arpacı; “Diyoruz ki; Edirne için eğitimde el ele hep birlikte zirveye”

2023 Vizyon projeleri hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı; “Biz bu projeleri bakanlığımızın açıklamış olduğu 2023 vizyonu çerçevesinde “Güçlü yarınlar, Mutlu Türkiye” parolasıyla geçen yıl 2018-2019 Eğitim öğretim yılında yapmış olduğumuz projeleri kitaplaştırdık. Sayın Valimize sunduk. Bu konuda sayın valimizin çok büyük destekleri var. Diyoruz ki; Edirne için eğitimde elele hep birlikte zirveye”… Bu vatanın, bu toprağın çocuklarına daha fazla nasıl hizmet edebiliriz. Gecemizi gündüzümüze katarak, bütün bilgimizi, birikimimizi, iş birliği ile, gönül birliği ile, o kadar ahenkli bir şekilde yürütüyoruz ki, başta Sayın Valimizin destekleriyle , tüm diğer kurumlarla çalışan arkadaşlarımız, yardımcılarımız ve şube Müdürlerimiz , okul müdürlerimiz ve tüm öğretmenlerimizle amacımız onları mesleki yönden geliştirmektir. Okullarımızda öncelikli hedefimiz çocuklarımızın ilgi, yetenek ve becerilerine göre doğru yönlendirilmelerinin nasıl yapılacağının planlanmasıdır. MEB 2023 Eğitim Vizyonu ‘Öğretmen ve okul yöneticilerimizin
mesleki gelişimlerini sürekli desteklemek üzere üniversitelerle ve STK’larla yüz yüze, örgün ve/veya uzaktan eğitim iş birlikleri hayata geçirilecektir.’ hedefi doğrultusunda;
Öğretmenlerimizin akademik kariyerlerini zenginleştirmeleri,eğitim ve öğretim faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları noktalarda, birikimlerini güçlendirmeleri ve öğretmenlerin akademilerde aldıkları eğitimlerle öğrencilere ulaşıp, onların zihnine ve kalbine dokunmalarına yardımcı olmak amaçlanmıştır. Edirne’de eğitim çok güzel gidiyor ve daha da güzel olacak inşallah.”dedi.

Programda İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Müzekkâ Bayrak, Destekleme ve Yetiştirme Kursları, İzleme ve Değerlendirme Sınavları; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk, İlimizde Valiliğimiz tarafından kurulan Tasarım Beceri Atölyeleri, 2019 yılında gerçekleştirilen Büyük Onarımlar ile Yatırım Bilgileri; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, Öğrenci Koçluğu ve Eğitimde Başarının Artırılması Çalışmaları ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Kemal SOYTÜRK; “Bizim kendi ürünlerimizi yapıp dünya piyasasına sokmamız gerekiyor.”

Daha sonra Tasarım Beceri Atölyesi hakkında bilgi veren Destekleme ve Yetiştirme Kursları, İzleme ve Değerlendirme Sınavları; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk; “Bizler 2040’lı yılların çocuklarını yetiştireceğiz. Burada bir yere dikkat çekmek istiyorum, Neden Tasarım Beceri ATÖLYELERİ?…. Youtube’nin bugün ki değeri 244 Milyar Dolar… Bizim Youtube ler üretmemiz gerekiyor. O yüzden Tasarım beceri Atölyeleri ve O yüzden kodlama diyoruz. Tasarım Beceri Atölyeleri İlkokuldan başlayarak tüm öğrenci kademelerinde okullara çocuklarımızın sahip olduğu yetenek kümeleri ile ilişkilendirilmiş, becerilerinin kazandırılması. İlimizde ki Tasarım Beceri Atölyeleri Ahşap Metal, Görsel Sanatlar, Müzik, Drama,Tabiat ve Hayvan bakımı, Yaşam becerileri, Açık Hava sporları, Salon Sporları ve feteMM Atölyeleri… Bizim kendi ürünlerimizi yapıp dünya piyasasına sokmamız gerekiyor. Yazılım Tasarım Atölyesi bizim için burası çok önemlidir. Çocuklarımıza bilişim teknolojilerine yönelik uygulamalar doğrultusunda, çocuklarımızı yeni bilgi ve teknolojileri üreten, bilişim araçlarını doğru etkin güvenli kullanmalarını geliştiren uygulamalara yönelik becerilerin geliştirilmesi amacıyla Robotik Kodlama, Yazılım, Üç boyutlu Tasarım, Grafik tasarımda bilgi ve becerilerini arttırmamız gerekiyor. Açılmamış kanatların genişliği bilinmez sözünden yola çıkarak Çocukların kanatlarını açalım. Artık zamanı geldi.” dedi. Soytürk daha sonra ilimizde Edirne Valisi Ekrem Canalp’in destekleri ile yapılan Atölyelerin tanıtımını yaparak; “İlimizde 6 adet Ahşap ve Metal Atölyesi, 4 Adet Görsel Sanatlar, 5 Adet Müzik Atölyesi, 4 Adet Drama ve Eleştirel Düşünce Atölyesi, 3 Adet Salon Sporları, 36 adet FeteMM Atölyesi, 32 adet Yazılım ve Tasarım Atölyesi, 65 Adet Akıl Zeka Oyunları Atölyesi olmak üzere toplamda 155 adet Atölye açılmıştır. Tasarım Beceri Atölyeleri hakikaten ilimiz için büyük bir şanstır.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı edirne-il-milli-eğitim-müdürlüğü-değerlendirme-toplnatısı-7.jpg


“Son 5 Yılda Edirne iline yapılan Yatırımlar”
Son 5 yılda Edirne ilinde yapılan yatırımlara da değinen Soytürk; “Edirne ilimize kazandırdığımız derslik sayısı toplamda 306’dır. 920 Öğrencilik pansiyon binası yapmışız. Toplam değeri 147 milyon 597 bin 795 TL’dir. Bu yaz tatilinde onarılan okullarımıza değinecek olursak, Bu yıl toplamda 74 okul ve kurumumuzda büyük onarım yaptık. Harcanan para 15 Milyon 750 bin liradır. Edirne’de güzel işler yapılmaya devam ediyor. Edirne’de hep birlikte el ele sloganımız devam ediyor. EĞİTİMLE ZİRVEYE….” dedi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, Eğitimdeki başarı durumunun istatistiklerini, Öğrenci Koçluğu hakkında ve Çalıştay hakkında bilgiler verdi.
“Kantinlerimiz sürekli denetlenmektedir.”
Okullardaki Kantin Denetimleri hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı; “Kantinlerimiz sürekli olarak Sağlık Bakanlığımız, Gıda Tarım Orman Bakanlığı temsilcileri ve MEB çerçevesinde sürekli olarak hem hijyenik olarak hem de fiyatlar olarak denetlenmektedir. Herhangi bir şekilde fahiş fiyatta öğrencilerimize hizmet veren kantin tespit edilirse gerekli işlem hemen yapılmaktadır. ” dedi.