YENİ MECLİS ÜYELERİMİZ

admin

fikri_yalin_koseBundan önceki İl Genel Meclisi iki parti üyelerinden oluşuyordu MHP’nin bir üyesi bulunmasına karşın daha sonraları parti değiştirdi.İl Genel Meclisinde beş yıl süre ile iki parti üyeleri didişti hizmet edebilmek için savaştı.Günahları sevapları ile o günler geride kaldı. Edirne Belediye Meclisinde ise sadece CHP ve AKP üyeleri vardı.

30 Martta yapılan seçimde farklı bir tablo ortaya çıktı. Belediye Meclisinde dengeler değişti. Gerek Belediye Meclisi gerekse İl Genel Meclisinde MHP’nin de üyeleri bulunuyor. Bu dağılımın meclis çalışmalarına da kalite getireceğini umuyorum.

Tüm kararlar siyasi görüş kapsamında daha detaylı olarak tartışılacak çözüm yolları aranacak. Özellikle İl Genel Meclisi çalışmalarının bir önceki döneme oranla daha çetin geçmesi bekleniyor. Belediye Meclisi üyelerinin tüm çabalarına rağmen ilimizin bazı köyleri altyapı hizmetlerinden nasibini almadı.

Özellikle ilçelerin sınır köyleri devlet hizmetlerinden yoksun kaldı. Bunu merak edenler varsa, Uzunköprü ilçemizin Malkara İlçesine bağlı köylerle sınır olan köylere gittiklerinde bu gerçeği gözleri ile görebilirler.

Bazı köylerimizin köy içi yolları asfalt veya taş döşeli olduğu halde Bu bölgelerdeki köylerimizin yollarından yazın tozdan, kışın ise çamurdan geçilmiyor. Köyler arası yolları bakımlı değil.

Köylere getirilecek hizmetlerde kayırmacılık ve siyasi tercih olmamalı. Köylerimizde hakkı olan yerlere kamu hizmeti getirilmeli. Bu hizmetlerin dengeli yapıldığını eşit olduğunu kimse iddia edemez.

Arkası güçlü olan işini daha kolay yaptırıyor, işlerini hallediyor. İl Genel Meclis üyelerimiz bölgemizin yerel parlamenteri konumundadır. Meclis üyeleri geniş kapsamlı yetkilerle donatılmışlardır.

Meclis üyeleri bu yetkilerini yeterince ve hiçbir etki altında kalmadan kullanmaları halinde, Edirne köylerine daha çok hizmet geleceği kuşkusuz.

Yeni seçiler İl Genel Meclisi üyelerimizin bir bölümü eski üyelerden oluşuyor bazıları ise bu göreve yeni seçildi. Mevzuatı bilen eski belediye meclis üyelerinin yenileri ile takviyesi üyelerin farklı olması sorunların daha kapsamlı olarak tartışmasına neden olacağını umuyorum.

Bu tartışmaların sonucunda da halkın yararına kararların oluşacağı beklentisinde olacağız. Ayni beklentiler belediye meclisi üyeleri için de geçerli. Meclisteki çok seslilik gündem maddelerinin daha detaylı olarak tartışılıp karara bağlanmasını sağlayacak. Yeni meclis ilk toplantısını meclis üyelerinin mazbatalarını almasından beş gün sonra yapıyor.

Buna göre Belediye Meclisi Cumartesi günü Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında ilk toplantısını yapacak. Meclis sıraları yeni üyelerle tanışacak. Belediye meclis toplantılarının bundan önceki dönemde olduğu gibi belediye başkanından kaynaklanan hazımsızlığın yaşanmamasını, belediye meclis üyelerine karşı hoşgörülü yaklaşılmasını bekliyoruz.

Bu durum Belediye Başkanı ile meclis üyeleri arasında sevginin daha da artmasına zemin hazırlayacaktır. Mecliste çoğunlukta olan CHP ile AKP ve MHP’li meclis üyelerinin Edirne halkının yararına olan konularda zıtlaşmaya gitmeden parti yararını bir yana bırakıp halkın menfaatini ön planda tutup ortak noktada birleşmeleri durumunda Edirne Belediye Meclisi örnek meclis konumuna gelir, böylece halkın sevgisini ve ilgisini kazanır.

Halk gereksiz tartışmalardan bıktı usandı. Bunu tepedeki politikacılar gereğinden fazla yapıyor. Bunu tabana, belediye meclis salonlarına yansıtmamak gerekir. Kısır tartışmalarla belediye meclisinde alınacak kararların kesintiye uğraması halinde bundan zararlı çıkacak yine halkımız olacaktır.

Belediye meclis üyelerimizin hangi partiye mensup olurlarsa olsun buna meydan vereceklerini sanmıyorum. Edirne insanı her zaman kendi yararından çok halkın menfaatini ön planda tutmayı gerektiğinde aralarında konsensüs sağlamayı bilmiştir. Edirne Belediye Meclisin de bunu sağlayacağını umuyorum. Yeni meclis üyelerimize başarılar diliyorum.

ÖZLÜ SÖZLER

Dost vurulunca değil, unutulduğu zaman kahrından ölürmüş.

Dostları kır çiçekleri gibi avucumuzda değil, kurşun yarası, bıçak yarası gibi yüreğimizde saklamalıyız.

 90 total views,  2 views today

Next Post

Jandarma’dan uygulamalı trafik eğitimi

İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Trafik ekibi tarafından Edirne Merkez Köylerinden Kemal Köy de öğrencilere yönelik bir trafik eğitimi gerçekleştirildi. Jandarma Trafik ekibi yetkilileri tarafından yapılan uygulamalı eğitim verildi. Öğrencilere cadde ve sokaklardan yürürken daima yaya kaldırımlarından daima sağ taraftan yürünmesi gerektiği belirtilerek, Kemalköy de bir yaya geçidi yapma gereği hissettiklerini […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp