24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

admin

Kutlamalarda ilk tören Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in öğretmenleri makamında kabul etmesi ile başladı.

öğretmenler günü kutlamaları (1)

 

 

 

 

 

 

 

saat 10.00’da Atatürk Anıtı önünde Çelenk koyma töreni düzenlendi. Törene  Edirne Milli Eğitim Müdürü   Hüseyin Özcan,Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile  okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.  Milli Eğitim Müdürlüğünün çelenginin konulması , Bando eşliğinde Saygı duruşu ve Türk Milli Eğitiminde emeği geçen ebediyete intikal  eden  görevi başında  şehit olan  öğretmenler ve  Başöğretmen  Atatürk Anısına  saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ile  buradaki tören  son buldu.

öğretmenler günü kutlamaları (3)

 

 

 

 

 

 

 

Törene katılanlar daha sonra Bando eşliğinde Halk Eğitim Merkezi salonuna geldi. Buradaki Törene Edirne Valisi Dursun Ali Şahin Belediye Başkanı Recep  Gürkan,Cumhariyet Başsavcısı Muhammet Savran, Bölge İdaresi  Başkanı Mehmet Gökpınar, Emniyet Müdürü Dr Rahmi Baştuğ, Daire  ve Okul Müdürleri öğretmen ve öğrenciler katıldı.. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören daha sonra mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Yıldırım Beyazıt Öğretmeni Abdurrahman Beşer,   mesleğe yeni başlamanın heyecanını içeren bir konuşma yaptı. Daha sonra Emekli öğretmenler adına konuşan Edirne Meslek Teknik Anadolu Lisesi Emekli Okul Müdürü Remzi Çınarkök bugüne kadar mesleğindeki hatıralarına değindi.  Öğretmenlik mesleği konusunda açıklamalarda bulundu.

öğretmenler günü kutlamaları (4)

 

 

 

 

 

 

 

Çınarkök’ün ardından söz Alan Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan öğretmenlerin ülke geleceğinin mimarı olduğunu belirterek şunları kaydetti; “ toplumun damarlarına yayılan sevginin kaynağı öğretmen umuttur güvendir ve gelecektir . Ülkemizin her köşesine ulaşan güzelliklerde öğretmenlerin izi vardır. Her öğrenci cevherdir. Öğretmen ise bu cevheri işleyen unsundur. Öğretmenlerin idealleri öğrencilerin de idealidir.Öğrencinin gözünde öğretmen her şeydir.M ükemmel bilgi ve sevgi pınarıdır. Geleceğimize açılan  kapıdır. Öğretmen toplumu aydınlatan sönmeyen bir mum gibidir” dedi.

öğretmenler günü kutlamaları (6)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşa Edirne Valisi Dursun Ali Şahin  bugün tarihi bir mekanda öğretmenler gününü kutladıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, “ bu anlamlı günde siz sevgili öğretmenlerimizi  önemini anlatmak için burada toplandık. 24 kasım 1928  Millet Mekteplerinin açıldığı  ve Atatürk’ün başöğretmenliği kabul günüdür. 1981 yılından bu yana 24 Kasım öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. Sevgili öğretmenlerime diyorum ki sen namussun, vicdansın, ilimsin yeri geldiğinde anasın, babasın senin emeğin ödenmez diyorum” dedi.

öğretmenler günü kutlamaları (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisinin konuşmasının ardından  öğretmenliğe yeni başlayan öğretmenlere öğretmenlik andı yemini ettirildi. Öğretmenler günü etkinlikleri nedeniyle düzenlenen İlkokullar arası resim,Ortaokullar arası şiir,Ortaöğretim okulları arasında düzenlenen kompozisyon yarışmalarında derenceye giren öğrencilere Edirne Valisi,Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Başsavcısı ödüllerini sundu. Öğretmenler arasında düzenlenen”Öğretmen Anıları” yarışmasında  dereceye giren öğretmenlere ödülleri verildi.

öğretmenler günü kutlamaları (5)

 

 

 

 

 

 

 

Selimiye mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Umut Çiçekleri adındaki oratoryo sunuldu.

Milli Eğitim Müdürlüğü Salonunda  24 Kasım 2013-24-Kasım2014 tarihleri arasında  emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgeleri ile şiltleri sunuldu.Buradaki törenin ardından Güzel Sanatlar lisesi  Resim Öğretmeni Levent Tosun sorumluluğunda  öğretmenlerin eserlerinden oluşan resim sergisi açıldı. Açılışı Vali yardımcısı Mustafa Serdar Bakır yaptı.

öğretmenler günü kutlamaları (7)

 8 total views,  2 views today

Next Post

Öğretmenler mutsuz, borçlu ve öğretmenlik itibarsızlaştırılıyor

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği “Başöğretmen” ünvanını kabul etmesinin de yıldönümü olan 24 Kasım tarihi, 1981 yılından itibaren Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.                   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp