25 YAŞINDA ERKEK OLDU

admin

AMELİYAT MASRAFLARI SGK TARAFINDAN KARŞILANAN GENCİN YENİ HAYALİ EVLENMEK

Yaklaşık 3 buçuk yıldır cinsiyet değişikliği için tedavi gören genç, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ameliyat olarak erkek oldu. Masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan gencin sıradaki hayali, bir kızla evlenip yaşamını devam ettirmek.
Oyuncu Nil Erkoçlar’ın cinsiyet değiştirerek erkek olmasının ardınıdan ikinci bir vaka da Edirne Trakya Üniversitesi’nde yaşandı. 25 yaşındaki F.Y, 5 saat süren operasyonun ardından cinsiyet değiştirerek erkek oldu. Doğduğu günden bu yana kendisini erkek olarak hissettiğini söyleyen F.Y, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüsamettin Top ve ekibinin geçen hafta gerçekleştirdiği ameliyatla erkekliğe adım attı.

3,5 YIL TEDAVİ SÜRECİNDEN GEÇTİ
Ameliyat sonrası Trakya Üniversitesi’nde istirahate çekilen F. Y, “Bu rahatsızlık herkesin başına gelebilir. Ben küçüklüğümden beri böyleyim. Ailem de böyle diyor. 3 buçuk yıldır İstanbul Çapa Hastanesi’nde tedavi gördüm. Tedavi sonucunda raporumu aldım mahkemeye başvurdum. Bir yıl süren mahkeme sonucunda mahkeme ameliyat olamama izin verdi. Çok mutluyum. Artık kimlik için mahkemeye başvurup kimliği elime alacağım. Yeni bir hayat beni bekliyor” dedi. Kendisini çocukluktan beri erkek olarak hissettiğini söyleyen F.Y. şunları söyledi:
“İlk olarak göğüslerim doktorum tarafından alındı. Başarılı bir ameliyat sonrası, kadınlık üreme organımı İstanbul’da bir hastanede aldırdım. Şimdi de erkeklik organım takıldı. Mutluyum. Bundan sonra güzel bir kızla evlenip, yaşamıma devam edeceğim. Güzel bir hayat beni bekliyor. Ailem hep arkamda durdu, onlara sonsuz teşekkür ediyorum. Şimdi tek beklentim mahkemenin vereceği karar ile mavi kimliğime kavuşmak, güzel bir kızla evlenmek ve bir an önce mutlu bir yuva kurmak.”

DOÇ. DR. HÜSAMETTİN TOP VE EKİBİ AMELİYATI 5 SAATTE GERÇEKLEŞTİRDİ
Ameliyatı gerçekleştiren Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hüsamettin Top, operasyonun 5 saat sürdüğünü belirterek, “Bu tür hastalar genital organ ameliyat safhasına gelmeden önce, psikolojik ve hormonal tedavi görüyor, mahkemeden ‘cinsiyet değiştirmesi uygundur’ kararı alıyor. Bize hasta tüm bu safhalardan sonra geldi. Uyluğundan aldığımız deriyi şekillendirerek cinsel organ yaptık. Şu anda sorunsuz bir şekilde hastayı takip ediyoruz. Daha sonra ufak bir takım tıbbi müdahale yapılacak. Yüzde 100 başarı sağladık. Bundan sonra yaşamına erkek olarak devam edecek” dedi.
Bu arada F. Y.’nin ameliyat masraflarının babası üzerinden SGK’dan karşılandığı belirtildi.AW000843

 93 total views,  2 views today

Next Post

ETSO SEÇİMLERİ'NDE İLK RAUNT SONA ERDİ.

        Ayrıntılar Geliyor…        94 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp