3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde çeşitli programlar düzenlendi

admin

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak, engelliler alanında hizmet veren Uzunköprü 80.Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Meriç Hanife AĞYÜZ Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü ve İpsala Yeni Hayat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kapsamında Çeşitli Programlar düzenlendi.

Engelli bireylerin sosyal hayata katılımı, yaşam standartlarının arttırılması ve toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak adına ve özellikle günün anlam ile önemine ilişkin İl Müdürlüğü’ne bağlı Uzunköprü 80.Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, Uzunköprü Kaymakamı Muhittin GÜLER’i makamında ziyaret etti. Ziyarete kuruluş Müdürü Leyla ATASOY ve kuruluşta hizmet almakta olan engelli vatandaşlarımız katılım sağladı.

Gerçekleşen ziyaretin ardından Uzunköprü Mesleki ve İş Uygulama Okullunun düzenlemiş olduğu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Müzik, Dans ve Söyleşi programına, kuruluşta hizmet almakta olan vatandaşlar ve bakım personeli eşliğinde katılım sağlandı.  Uzunköprü Mesleki ve İş Uygulama Okullunun düzenlemiş olduğu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programının ardından 80.Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde, İl Müdürlüğümüze bağlı Özel Meriç Hanife AĞYÜZ Bakım Merkezinde ve Özel İpsala Yeni Hayat Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlükleri etkinlik salonunda günün anlam ve önemine ilişkin kuruluşumuzda hizmet almakta olan engellilerimize yönelik gün boyu programlar düzenlendi.

Gün boyunca düzenlenen programlara Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yrd. Sebahattin BİLGİÇ, Kuruluş Müdürleri, Kuruluşlarda hizmet almakta olan vatandaşlarımız katılım sağladı.

Programlarda açılış konuşması gerçekleştiren Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yrd. Sebahattin BİLGİÇ yaptığı konuşmada; “Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin nüfusunun önemli bir bölümünü engelli vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Yapılan yasal düzenlemeler ile sakat, çürük, özürlü gibi kavramlar yasaklanarak ‘Engelli’ ifadesi kullanılmaya başlanmıştır.  Yapılan yasal düzenlemeler de sadece engelli vatandaşlarımız değil, hareket kısıtlılığı yaşayanlar, hamileler, çocuklar, bebek arabalılar, çok uzun ve çok kısa boylu kişilerde göz önünde bulundurulmaktadır. Engelli sorunları sadece sağduyu değil aynı zamanda bir hak ve adalet meselesidir. Engelli insanlarımız da; eşit muamele, itibar, bağımsız yaşama, toplumun bir parçası olma, eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, rehabilitasyon, yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi haklara sahiptir. Bizim üzerimize düşen görev ise bu haklardan faydalanmaları için fırsat vermek ve imkânlar sağlamaktır. Kalplerimizde engel olmadığı sürece aşılamayacak engel yoktur.  Bizler bugün sağlıklıyız ama yarın ne olacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla hepimiz birer engelli adayıyız. Kurumsal hizmetlerimiz de ne kadar gelişirse gelişsin engelli vatandaşlarımızın insan haklarından tam ve eşit olarak faydalanmaları; toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu adımların atılmasında en büyük güç, resmi kurumların dışında; Engellilerin hukuki-ekonomik-sosyal haklar elde etmesi için çalışan, gönüllü olarak çalışan, kar amacı gütmeyen, sosyal sorumluluk mantığı ile hareket eden, daha güçlü bir demokratik yapı oluşturmak için çalışan sivil toplum kuruluşlarıdır. Biz Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak her zaman engelli vatandaşlarımız ve engelliler alanında faaliyet gösteren STK’larımızın yanlarındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Bugün burada yatılı kuruluşlarımızda düzenlenen programlara katılım sağladık. Bu programlarda emeği geçen kuruluş müdürlerine, personellere, ilçelerimizdeki engelliler alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 100 total views,  5 views today

Next Post

15 günde iki ödül.. İŞBİLEN; “BU GURUR UZUNKÖPRÜMÜZÜN”

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”na Uzunköprü’deki tarihi çeşmelerin restorasyonu projesiyle katılarak “Başarı Ödülü”ne layık görülen Uzunköprü Belediyesi, geçtiğimiz hafta sonu Ege ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen yarışmaya Çöpköy Mahallesi’ne kurulan Güneş Enerji Sistemi Projesi ile katılmış ve “Çevre Dostu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp