3. Dünya Türk Formu Edirne’de toplandı.

admin

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen 3. Dünya Türk Forumu Edirne’de toplandı. Türk dünyası ve diasporasının altmışa yakın ülkeden gelen akademisyen, devlet adamı, diplomat, gazeteci, sivil toplum, düşünce ve kanaat önderleri Ekmekçizade Ahmetpaşa Kervansarayı’nda bir araya geldi.

 

Etkinliğe Irak İllerden Sorumlu Devlet Bakanı ve İletişim Bakanı Dr. Torhan Almufti, Edirne Valisi Hasan Duruer, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akın, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kasseinova, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş ve TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, ile  çok sayıda davetli katıldı.

3.dünya türk formu

Programın açılışında söz alan Iraklı Bakan Dr. Torhan Almufti, 1918 yılında Osmanlı Devleti himayesinin  ardından  ülkesini işgal eden İngilizler ,Türkmenleri Iraklı olarak   kabul etmediğini  vurguladı. Türkmenlerin kendi topraklarında defalarca katliama uğradığını dile getiren konuk bakan Bu baskı yetmiyormuş gibi  bir de , 1980’li yıllarda Türkmen liderlerin idam edildiğini belirtti.

3.dünya türk formu (4)

IRAK TÜRKMENLERİ DEVLET KADEMELERİNDE GÖREV ALIYOR

Irak’ta bir süre önce yapılan anayasada Türkmenlerin adının silindiğini dile getiren  bakan, “ bu yasa ile Türk ve Türkmen isimleri yasaklandı. Hükümet, Türkmenlerin evlerine, arazilerine el koydu. 1996 yılında  bu defa  ülkede “Türkmen” demek yasaklandı. O zulmü yapan insanlar daha sonra  yıkıldı. 2003 yılında Irak’ta  yeni bir dönem başladı. Yeni bir anayasa hazırlandı. Bu anayasa ile  Türkmenler Irak tarihinde ilk kez tanınmış oldu . Türkmenlerin durumu 2003’ten ö sonra  çok değişti . Şu anda da Edirne’de  karşınızda bir Türkmen  temsilcisi olarak  bulunuyorum. Irak’taki Türkmenler devletin üst düzey makamlarında görev almaya başladılar.” dedi.

3.dünya türk formu (5)

TÜRK TARİHİ EDİRNE OLMADAN YAZILAMAZ

Edirne Valisi Hasan Duruer de Dünya Türk Forumu’nun Edirne’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını  belirtti . Edirne’nin, Türk tarihi açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Vali Duruer, “Türk Tarihi Edirne olmadan yazılamaz”. Burada Türk Dünyasının  bugüne kadar biriken sorunları görüşülüyor. Bu yılki konumuz kültür diplomasisi. Türk-Ermeni ilişkileri, kamu diplomasisinde odaklanıyor.

Türkiye’den ve dünyanın her tarafından çeşitli uzmanlar geldi. Bunların arasında bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler, kültür ve sanat insanı, edebiyatçılar var.

Bu forum Türk Dünyasının tüm boyutları ile  görüşüldüğü bir forumdur. Ben bu etkinliğin başarılı olduğunu düşünüyorum. 350 civarında yurt içi ve yurt dışından katılımcı var. neredeyse Türk dünyasının tamamı burada.” diye konuştu.

3.dünya türk formu (2)

Dünya Türk Forumu’nun 3. kez toplandığını ifade eden TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ise forumda kültür diplomasisi ve turizm, Türk ve Ermeni diasporaları kamu diplomasisi, fırsatlar ve riskler temalarının işlendiğini belirtti. 2015 yılı yaklaşırken Ermeni meselesinin 100. yılı olması dolayısıyla bu konuda büyük önem arzettiğini söyleyen Şensoy, “Ermeni diasporalarından az sayıda da olsa foruma katılımcı var. Dolayısıyla Türk dünyası ve diasporaları arasında finansal, sektörel ve stratejik derinleşmeye katkı yapmaya çalışacağız. Çünkü din, dil, tarih ve coğrafyayı elbette çok önemsiyoruz. Ama bunlar tek başına yeterli değil. Türk dünyası ve diasporaları arasındaki güçlü ilişkilerin temeli finansal stratejik ve sektörel derinleşmede yatıyor. Dünya Türk Forumu bütün organlarıyla birlikte bu derinleşmenin güçlenmesi için çalışmaya devam edecek.” açıklamasını yaptı.

3.dünya türk formu (6)

Şensoy, “Ermeni diasporasından çok fazla katılım olacaktı ancak Azerbaycanlı dostların katılacağını gerekçe göstererek gelmediler. Tabii bu kendi takdirleridir. Ama bizim buradaki yaklaşımımız sivil taraflar arasında bu konular konuşulabilir. Sonuçta bizim resmi bir görevimiz yok. Bu forumun da resmi bir görevi yok. Ama buna dahi ikna edilemedi Ermeni diasporaları. Çok az sayıda katılım var. Mevcut teyitler de foruma birkaç gün kala iptal edildi.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akın, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kasseinova, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçıntaş da birer konuşma yaptı.


3.dünya türk formu (1)
3.dünya türk formu (3)


3.dünya türk formu (7) 3.dünya türk formu (8) 3.dünya türk formu (9) 3.dünya türk formu (10) 3.dünya türk formu (11)

 

 

 

 

 

 251 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden TREDAŞ ziyareti

Edirne’nin sorunları ile yakından ilgilenen ve bugüne kadar yaptığı etkinliklerle sesini duyuran Edirne Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkan ve Üyeleri, TREDAŞ Genel Müdürlüğü Yönetim Danışmanlığına getiren Önceki Müdür Mustafa Serbest’i ziyaret etti. Aralarında Başkan Selahattin Pınar, ile dernek üyelerinden Hüseyin Günaydın, Hüseyin Tatlıses, Şerafettin Çelik, Hakan Fındıklı, Aydın Uçar, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp