3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü

admin

fikri_yalin_koseHer yıl 3 Mayısta Birleşmiş Milletlerin 20 Aralık 1993 tarihinde kabul ettiği karar gereği Dünya Basın Özgürlüğü günü olarak kutlanıyor.

            Bugün Türk basının özgün olmadığını Uluslararası basın kuruluşları açıklıyor. Dünya’da Taylan ve Ekvator’dan sonra basın özgürlüğü konusunda en hızla gerileyen ülke Türkiye. Ülkemizde halkın özgürce haber alma özgürlüğü ota sansür ve baskı ile önlenmek isteniyor. Bazı basın organlarına maddi ambargo ve akreditasyon  uygulanıyor. Basın mensupları geleceklerinden endişeli, bazıları siyasilerin hedefi haline geliyor ve saldırıya uğruyorlar.

            Yine dünya’da basın özgürlüğü derecesinde en kötü puan olan 100 üzerinden Türkiye notu 65. Türkiye 180 ülke arasında basın özgürlüğü konusunda Nijerya, Libya, Zambiya, Mali ve Zibawe’nin gerisinde yer alıyor

            Ülkemizde bazı basın kuruluşları için böyle bir özgürlük söz konusu olmaz onların özgürlüğünün sınırları sermaye veya bağlı olduğu siyasi çevrelerce belirleniyor.  Ülkemizde sayıları azalan özellikle sayıları az olan yaygın basın ile mahalli basının sorunları giderek artıyor.

Mahalli gazetelerin ayakta kalıp varlıklarını sürdürmeleri ekonomik kaynaklarının azalması girdi fiyatlarının artması sonucu dayanılmaz boyuta ulaştı. Böyle önemli bir günde gönül isterdi ki, mahalli basın temsilcileri toplu olarak sorunlarını kapsayan toplantı yapıp kamuoyunun bilgi sahibi olmasını sağlasınlar.

Bu arada TBMM’de koltuk kapmak için turlayan milletvekili adayları da bundan  haberdar  olsunlar.

            Ne yazık ki bu yapılamadı.  Dünya basın Özgürlüğü günü nedeniyle  bazı  kentlerde az sayıda basın mensubunun katıldığı törenler yapıldı.

            Ülkemizde en çok sorunları olan mesleklerin başında gelen, yüzlerce basın mensubunun işinden olduğu, bazı mensuplarının tutuklandığı  bu  çileli meslek mensuplarının  böyle günlerde seslerini duyurmalı, böyle zamanda seslerini yükseltmeyip ne zaman  seslerini duyuracaklar.

Ekonomik durum zora girdiğinde bunun faturası sonunda her zaman  çalışanlara  çıkar.

Çevremizde bakıyoruz bu mesleğe gönül verip basın mensubu olmak isteyen gençlerimiz, bakıyoruz bir süre sonra bu mesleği bırakmak zorunda kalıyor bunları  “mesleklerini sevmiyorlar, çalışmaya niyetleri yok ” diye tanımlayamayız. Çalışmanın bir bedeli  teşvik edici yanı olmalı, bu sağlanmadığı takdirde fedakarlık bir noktaya kadar  geçerli olur.

            Her şeyden önemlisi, sigortaları sosyal güvenceleri yanında basın çalışanları sendikalaşmanın en az olduğu meslek dallarının başında geliyor.

Basın mensupları başka meslek guruplarının hakkını savunurken birileri kendilerine” bizim haklarımız konusunda fikir yürütüyorsunuz,  peki siz bu haklardan ne oranda yararlanıyorsunuz” diye sorsa basın mensupları ne yanıt verebilir. Böyle kamuoyunda itibarı ayakaltına alınmak istenen basın, halk arasında nasıl saygı kazanır.

Özellikle mahalli basının örgütsel olarak böyle bölünmüş durumu ile gelecek için tehlike sinyalleri veriyor.

Bu  duyarsızlık basın temsilcilerine de yansıyorsa, onlar da  demokratik haklarını hiçe sayıyor meslektaşlarına yapılan haksızlıklara göz yumuyorlarsa  vay halimize.

YAVAŞLA

Adamın biri arabasıyla giderken yolun kenarında bir tabela görmüş.

Tabelada:

-yavaşla 50 Km yazıyormuş.

Adam aracının hızını 50 Km’ye indirmiş.

Bir süre yoluna dava ettikten sonra bu kez karşısına

– Yavaşla 40 Km diye bir levha çıkmış.

Hızını 40 Km’ye indirmiş.

 Daha sonra sırasıyla tabelada Yavaşla 30 Km, Yavaşla 20 Km, Yavaşla 10 Km yazmış.

 Adam son kez aracının hızını 10 KM’ye indirmek zorunda kalmış. Bir süre sonra karşısına bir yazı çıkmış. Yavaşla kasabasına hoş geldiniz!

ÖZLÜ SÖZLER

Kuşlar gibi uçmasını, Balıklar gibi yüzmesini öğrendik; ancak bu arada çok basit sanatı unuttuk: Kardeşçe yaşamayı bir türlü öğrenemedik.

 109 total views,  5 views today

Next Post

Haberimiz ses getirdi

30 Nisan tarihinde Edirne Ajans Gazetesinde yer alan “ Köy Yollarına Bakan Yok” adındaki haberimiz ses getirdi. Bu haberimizde  İpsala  Pazardere köy yolunun  köstebek yuvası gibi olduğu, Hacıköy ile aralarındaki 2 Kilometrelik  yolun kullanılamaz durumda olduğu, bu yaldın İpsala , Sultanköy, İbriktepe  Hacıköy istikametinden  gelip  Paşayğit Mahallesinden Keşan ve Edirne’ye  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp