30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı

admin

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (4)

 

 

 

 

 

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramının 93. Yıldönümü kısa süren sade törenle kutlandı. İl olarak 09.50’de Atatürk Anıtına çelenkler konuldu. Buradaki törene Edirne Milletvekilleri Mülki Erkan siyasi parti temsilcileri ve askeri birlik ve belediye bandosu katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı söylenmesi ile Atatürk anıtı önündeki tören son buldu. Kutlamalar daha sonra Edirne Valiliği makamında devam etti. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Milletvekilleri ve Belediye Başkanı Garnizon komutanı protokolün bayramını kutladı.  Kutlamalar daha sonra Talatpaşa asfaltındaki tören alanında devam etti.  Buradaki kutlamalarda Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Garnizon Komutanı 54. Mekanize Tugay Komutanı Tuğ General Hidayet Arı ile birlikte açık araç üzerinde halkın bayramını kutladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (8)

 

 

 

 

 

 

 

Alanda Belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Ardından Kurmay Binbaşı Ekrem Tekinaslan yaptığı konuşmada, “ Ulusumuzun her sayfası şanla şerefle dolu tarihinde yeni bir devletin doğuşunu ilan eden, zaferlerinden biri olan ve silahlı kuvvetlerinin ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa kemal Atatürk önderliğinde Başkomutanlık Meydan Muharebesini zaferle sonuçlandıran 30 Ağustos Zafer Bayramının 93.  Yıldönümünü bugün bir kez daha gurur ve heyecanla kutluyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (9)

 

 

 

 

 

 

 

Eskişehir’e kadar gelen işgal ordusuna karşı Mustafa Kemal Atatürk Türk ordusuna ‘ Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. Bu satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile sulanmadıkça bu topraklardan terk olunamaz’ emrini vermiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (11)

 

 

 

 

 

 

 

Türk tarihinin en kanlı muharebelerinden biri olan Sakarya Muharebesinin hazırlıkların tamamlanmasından sonra Gazi Mustafa Kemal’in başkanlığını yaptığı ordumuz 26-30 Ağustos 1922 tarihleri arasında düşmana karşı başlattığı büyük taarruzda 9 Eylül’de İzmir’i, 10 Kasım’da Kırklareli’ni, 13 Kasımda Tekirdağ’ı ve 25 Kasımda Edirne’yi düşman işgalinden kurtardı.  Malazgirt savaşı ile Türklere kapılarını açan kahraman ordumuz Başkomutanlık meydan muharebesiyle Anadolu topraklarının Türk vatanı olduğunu ıspatlamıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (7)

 

 

 

 

 

 

 

Türk Ulusumuz başarılarla dolu tahinde bu zafer vatanı ve milletiyle yok edilmek istenen ulusumuzun, tüm getrlerinin sarsılmaz iradesiyle verdiği özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin göstergesidir. 30 Ağustos Zaferi ülkemizi Sevr antlaşmasıyla ülkemizi bölüp parçalamak ülkemizi vesayet altına almak isteyen işgal güçlerine karşı Başkomutan Mustafa Kemal’in önderliğinde milli birlik ve beraberliğin sağlanması sonucu, Türk Ulusunun yılmaz iradesi, sarsılmaz azmi, tükenmez iradesi ve vatan aşkı ile kazanılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (10)

 

 

 

 

 

 

 

Bu zaferle sadece işgal edilen vatan toprakları kurtarılmamış, aynı zamanda Atatürk’ün önderliğinde millet iradesine ve egemenliği dayalı bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin sağlam temeller üzerinde kuruluş süreci başlatılmıştır. “Ya istiklal, ya ölüm “parolasıyla kazanılan bu zafer aynı zamanda dünya üzerinde bağımsızlık mücadelesi yapan milletler için bir umut ışığı olmuştur.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Türk milletinin azim ve kararlılığı karşısında hiçbir düşmanın tutunamayacağı bir kez daha kanıtlanmış, Türk Ulusu bağımsızlık ve onurundan koşullar ne olursa olsun vazgeçmeyeceği bir kez daha kanıtlanmıştır. Gücünü ulusumuzun sonsuz sevgi ve desteğinden alan zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan her zaman zaferlerle beraber medeniyet unsurları taşıyan kahraman Türk Ordusu ve onun kahraman neferleri 93 yıl önce olduğu gibi bugün de milletinin emrinde aynı inanç ve kararlılık içinde vatanı uğrunu canını feda etmeye hazırdır.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bizlere bu büyük zaferi armağan eden  şehit kanları ile kazanılan bu vatan uğruna canları pahasına  bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan  bu büyük kahramanlara karşı en büyük sorumluluğumuz. Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar var olması için onun temel değerlerini ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü birlik ve beraberliğini korumak ve yaşatmaktır.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bu kutsiyetle Türk Silahlı Kuvvetleri Türk birliğini Türk kudret ve kabiliyetini Türk vatanseverliğini değişmez bir ifadesi olarak yerine getireceğimize dair ve onun emrinde olmanın şeref ve onurunu yaşamaktadır. Bu nedenle büyük bir coşku ile kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kahraman silah arkadaşlarının bu zaferin kazanılmasından hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bayrağımızı yurdumuzun her yanında gururla dalgalanması için canlarını sev seve feda eden şehitlerimizi hatıraları önünde saygı ile eğilir,  onları rahmet ve şükranla anarız. Ruhları şad olsun. 30 Ağustos Zafer bayramınız hepinize kutlu olsun” dedi.

Konuşmanın ardından askeri araçlar başta olmak üzere geçit töreni yapıldı. Geçit sırasında törene katılanların alkışları ve küçük çocukların ilgisi görülmeye değerdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (6)

 

 

 

 

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı sade bir törenle kutlandı (12)

 162 total views,  2 views today

Next Post

Yörük "verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz"

Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, göreve geldiğinden bu yana  ilçenin o güne kadar el atılmayan sorunlarının çözmeye devam ediyor. Yörük belediye çalışmaları ile  ilgili olarak yaptığı açıklamasında; “ Meriç halkına  seçim döneminde  verdiğimiz sözlerimizi, vaatlerimizi birbiri ardına yerine getirmeye devam ediyoruz.                 İlçenin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp