30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı

admin

30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl 94. yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı Edirne’de Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle kutlandı. Saat 10’da Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başlayan tören daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle devam etti.

Buradaki törene Edirne Milletvekilleri Rafet sezen, Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan,  Edirne Valisi Günay Özdemir, Garnizon Komutanı Tuğ General Salim Afgün, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Adli ve idari personel, Askeri Erkan ve siyasi parti yetkilileri  katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Törende bir konuşma yapan Muhabere Üsteğmen Dinçer Şimşek, Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal önderliğinde başlayan Türk Kurtuluş mücadelesinin Başkomutanlık Meydan Muharebesinin kesin zaferle sonuçlandığı, Türk vatanın işgal edilemeyeceğinin tüm dünyaya kanıtlandığı Zafer Bayramının 94. Yıldönümünü kutlamanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek; “Türk Ulusunun kahramanlıklarla dolu tarihinde çok önemli bir noktasını oluşturan bu zafer Vatanı ve bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun, bağrına dayanan hançerin milletçe sökülerek, atıldığı ülkenin ve milletin kurtuluşunun destanıdır. Bu destan Türk ulusunun kadın erkek genç yaşlı tüm ferTlerinin sarsılmaz iradesiyle verdiği bir özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin büyük göstergesidir. Polatlıya kadar gelen işgal ordusuna karşı Mustafa Kemal ordularına “ hattı müdafaa yoktur sathı müdafa vardır, bu satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz”  tebliğini vermiştir. Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Muharebesinden sonra  tüm hazırlıklarını tamamlayan ordumuz, Gazi Mustafa Kemal’in Başkomutanlığında 26-30 Ağustos 1922 tarihlerinde düşmana karşı başlattığı Büyük Taarruzda düşman ordularını kesin olarak mağlup etmiştir.

Söz konusu vatansa gerisi teferruattır düşüncesindeki ordumuz Türkün öldürülebileceğini, ancak esir edilemeyeceğini tüm dünyaya göstermiştir.

30 Ağustos Zafer Bayramı törenle kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Her türlü yokluğa rağmen kurtuluş mücadelesi bu zaferle kesin olarak kazanılmış, bu asil milletin ilelebet bağımsız ve hür yaşayacağı tüm dünyaya bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu zaferle sadece vatan toprakları düşman işgalinden kurtarılmış, aynı zamanda Atatürk’ün liderliğinde millet iradesine ve egemenliği dayanan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temeller üzerinde kuruluş süreci de başlatılmıştır. Bizlere bu büyük zaferi armağan eden canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan kahramanlara karşı en büyük sorumluluğumuz Türkiye Cumhuriyetinin sonsuza kadar var olmasını sağlamaktır. Türk ordusu 94 yıl önce olduğu gibi bugün de kayıtsız şartsız milletin emrinde aynı inanç ve kararlılıkla vatanı için seve seve  canını  feda etmeye hazırdır.

Bu ülkeyi bize bağışlayan Atatürk ve arkadaşları ve aziz şehitlerimizin önünde saygı ile eğilir. Gazilerimize şükranlarımızı sunar 30 Ağustos zafer bayramının Türk ulusuna kutlu olmasını dileriz” dedi.

Atatürk Anıtı önünde kutlamaların tamamlanmasından sonra  Edirne Valisi  Günay Özdemir, Belediye Başkanı, Recep Gürkan, Garnizon Komutanı  Tuğ General  Salim Afgün Valilikte tebrikleri kabul etti.Daha sonra Edirne Valisi Günay Özdemir,Garnizon Komutanı Tuğ General Salim Afgün,Belediye Başkanı Recep Gürkan  ve beraberindeki protokol Şehit Aileleri Derneği ve Muharip Gaziler Derneğini ziyaret ettiler.

 

 91 total views,  2 views today

Next Post

EDOSKlu gönüllüler Sırbistan’da Edirne’yi ve Türkiye’yi temsil etti

                      Avrupa Birliği Ulusal Ajansı Erasmus+ Programı çerçevesinde, Sırbistan Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen ‘Four Religions for Human Rights’ isimli proje Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın Ada isimli kırsal ormanlık bölgesinde gerçekleştirildi. Projede Türkiye’yi Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği gönüllü gençlerinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp