30 ZAFER BAYRAMININ 91. YILI KUTLANDI

admin

Ülkemizde düşmanların bozguna uğratıldığı gün olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 91 yılı kutlandı. Talatpaşa asfaltında yapılan kutlama töreninde ilk olarak, Edirne Valisi Hasan Duruer, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi 54. Mekanize Tug. Kom Piyade  Tuğ Gen hidayet Arı halkın bayramını kutladı.

AW000253    Kutlama törenine Edirne Milletvekili Recep Gürkan T.Ü.Rektörü daire müdürleri siyasi parti yöneticileri ile diğer protokol mensupları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile devam eden  törende silahlı Kuvvetler adına söz alan Topçu  Kurmay Yüzbaşı Necati Cengiz günün anlamını belirten konuşmasında şunları kaydetti; “ Bugün ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal  Atatürk önderliğinde,aziz Türk Milleti ve onun bağrından çıkan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, gerçekleştirilen Yüce Türk ulusunun bağılsızlığını perçinleyen Zafer Bayramının 91 yıldönümünü kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içindeyiz. Türk Ulusunun kahramanlık dolu tarihinde, önemli bir adımı olan bu zafer, vatanı ve bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun, kadın, erkek, genç, yaşlı tüm fertlerinin sarsılmaz azim iradesiyle verdiği özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin en büyük göstergesidir.

7 MİLYON İNSANIMIZI KAYBETTİK

AW00025330 Ağustos 1922 tarihinden önce bir yanda 1. Dünya savaşında yenik düşmüş ülkesinin birçok bölümü işgal edilmiş bir devlet. Öte yandan yaşlısı çocuğu ile 23 milyon olan İmparatorluk nüfusundan, Osmanlının son on yılında Trablusgarp’ta Yemen, Hicaz Çöllerinde Kanal boylarında,Balkanlar’da,Çanakkale’de7 milyona yakın insan kaybetmiş bir millet vardı.

İşte milletin bu zor günlerinde; “özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyerek, manda idareyi reddeden, yalnızca Türk Ulusunun vatan sevgisine ve özgürlük tutkusuna güvenerek, Kurtuluş Savaşı başlatan bir asker, Mustafa Kemal vardı.

Onun önderliğinde parolası ;“ Ya İstiklal ya Ölüm” olan dünyada eşi görülmemiş bir kurtuluş savaşı kazanılmıştır.

AW000253

TÜRK ASKERİ BUGÜN VATANI İÇİN CANINI FEDA ETMEYE HAZIRDIR

30 Ağustos Zaferi ile sadece düşman mağlup edilmemiş, ayni zamanda Türk İnkılabının mücadelesi yapılmıştır. Bu hareketin başarılmasında kuşkusuz ki, Türk Ulusunun ve onun kahraman ordusunun tek vücut olmasının çok önemli bir rolü vardır.

Yüreğinde, vatan sevgisi, sarsılmaz azim irade ve üstün cesaretiyle, milletini ve ülkesini kanının son damlasına kadar koruyan Türk Askerinin bugün de, ayni inanç ve kararlılıkla vatanı için canını seve seve feda etmeye hazırdır. Gücünü ulusumuzun ilgi ve desteğinden alan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tabiri ile, zaferleri ve mazisi  insanlık tarihi ile başlayan her zaman zaferlerle beraber medeniyet ruhu da taşıyan kahraman Türk Ordusu, 91 yıl önce olduğu gibi, bugün de, Ulusunun emrinde, daima göreve hazırdır.

Bize bu zaferi kazandıran, başta Ulusumuzun ebedi Başkomutanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatan ve ulusu için hayatını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle,  yaşayan gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramının91. Yıldönümü bütün milletimize kutlu olsun” dedi

Konuşmanın ardından bando eşliğinde askeri birliklerin,ve araçların geçit töreni yapılması ile  kutlama töreni  son buldu,

 75 total views,  2 views today

Next Post

UNUTULMAYACAK BİR GÜN

30 Ağustos Zaferinin 91.yılını kutluyoruz. İşgalcilerden kurtuluşumuza, bağımsızlığımızın kazanılmasına damgasını vuran 30 Ağustos Başkumandanlık (Başkomutanlık değil TBMM 6 Eylül 1922 tarihinde gizli celsede alınan kararla Fevzi Paşanın önerisiyle bu Muharebenin adı Başkumandanlık Meydan Muharebesi olarak kabul edilmiştir) Meydan Muharebesi’nde yenilgiye uğrayan Yunan Kuvvetleri İzmir’den ülkemizi terk etmek zorunda kaldı.    […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp