36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri başpehlivanı OKULU

admin

36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri başpehlivanı OKULU  (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl 36.sı yapılan Kurtdereli güreşlerine başpehlivan katılışı rekor düzeyde gerçekleşti. 75 pehlivan başpehlivanlık güreşine soyundu.

Balıkesir İlçesine 6 kilometre uzaklıkta olan Ünlü Türk pehlivanın memleketi ve mezarının bulunduğu bir yerleşim alanı olan Karesi ilçesinde 12-+13-14 Ağustos tarihleri arasında yapılan Yağlı güreş etkinliğine ilgi büyüktü. Etkinliğin ilk günü programında Kurtdereli’nin güreşlerin yanında bulunan anıt mezarı ziyaret edildi.  Ünlü pehlivan’ın ailesi ile birlikte onun anıt mezarında Atatürk’ün pehlivana yönelik” seni Cihanda büyük ün salmış bir Türk pehlivanı olarak tanıdım. Parlak muvaffakiyetinin sırrını şu sözlerle izah ettiğini öğrendim. ‘Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu, millet şerefini düşünürdüm’ bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü Türk Sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla senin sözlerinden ne kadar memnun olduğumu anlarsın.

Çoluk çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum. O armağan bu mektubumla beraberdir, pehlivan. Ömrünün tam sağlıklı ve uzun sürmesini dilerim” sözleri yer alıyor.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da Pazar günü etkinliğe katıldı.

Gürkan’ın sahaya gelişi ve Edirne’den gelen davul zurna ekibiyle saha içinde tur atmasını güreş izleyicileri alkışla karşıladı.

İlk olarak Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuklara hoş geldiniz konuşması yaptı ve pehlivanlara başarılar diledi.

36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri başpehlivanı OKULU  (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Beş bini aşkın  izleyicinin bulunduğu güreşlere  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir  Büyükşehir  Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Jandarma Alay Komutanı  Tamer Büyükgöz,  Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Kerim Özdemir, Bursa Orhangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Kemalpaşa Belediye Başkanı  Sadi Kurtalan  Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu , komşu ilçelerin belediye başkanları, ve siyasi parti ve meslek kurum temsilcileri , Altın Kemerli Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ve  ülkenin değer bölgelerinde yapılan güreş etkinliklerinin  güreş ağaları ile güreş severler katıldı. Güreş izlemeye gelen bürokratlar siyasi parti yöneticileri ve meslek kuruluş temsilcileri Edirneli davul zurna ekibinin müziği eşliğinde protokole kadar uğurlandı. Edirne Davul Zurna ekibinin yaptığı gösteri izleyicilerce ilgi ile izlendi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz protokol türbininde yapılan törenle birbirine hediyeler sundu. Her iki belediye başkanı birbirini başarılı çalışmaları nedeniyle kutladı.

Başpehlivanlık güreşlerine yoğun bir katılım olmasına karşın güreşlerin kısa sürede sonuçlanması izleyicilerin ilgisinin artmasına neden oldu.

Balıkesir Valisi, Ersun Yazıcı ve Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un gelişinden sonra yapılan, güreşçilerin ellerinde Türk bayrakları ve vatandaşların büyük bayrak altında, pankartlarla 15 Temmuz darbe girişimini kınayan Dombra müziği eşliğinde sahada tur atmasını vatandaşlar ayakta alkışladı.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, güreşlerin sürdüğü esnada bir basın toplantısı yaptı. Kurtdereli Güreşleri’ne katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, Karesi Belediyesi’nin mükemmel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirtti. Yücel Yılmaz’ın girişimleriyle kurulan Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği’nin güreş camiasının uzun süredir hayalini kurduğu bir organizasyon olduğunu söyleyen Gürkan, “Birliğin güreşlerin gelenekselliğini bozmadan geleceğe taşıyacağına, sporcu ve güreş seyircisini teşvik edeceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Kurulacak birlik ile yağlı güreşlerin disipline olacağını söyleyen Gürkan, “Yücel başkanıma içten ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Hep birlikte güreşleri geleceğe taşıyacağız” dedi.

“Balıkesir’de güreşle yatıp güreşle kalkıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Başkan Yücel Yılmaz, “Balıkesir olarak güreşi imkanlarımız ölçüsünde elimizden geldiğince destekliyoruz. Yağlı güreş, atalarımızdan bizlere miras kalan, geleneksel sporumuz” dedi.

Balıkesir’de güreşçi yetiştirecek altyapıyı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un destekleriyle oluşturmak için çaba harcadıklarını söyleyen Yılmaz, bir yandan da yağlı güreşin popülaritesini arttırmak, seyirciye keyifli bir güreş seyri oluşturmak için çalıştıklarını ifade etti.

36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri başpehlivanı OKULU  (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Halkın 36. Geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri’ne gösterdiği ilgiden memnun olduklarını söyleyen Yılmaz, Recep Gürkan’a da güreşlere verdiği destekler nedeniyle teşekkür ederek, “Onun yaptığı çalışmalar bizi teşvik etti. Bugün burada yağlı güreşin siyaset üstü olduğuna bir kez daha şahit olduk. Her siyasi görüşten insan Kurtdereli Er Meydanı’nda bizlerle birlikte. Türkiye’nin birlik ve beraberliği yakaladığı bugünlerin Kurtdereli Yağlı Güreşleri ile bu birlikte taçlandı” dedi.

Yağlı güreş sporunun dünyanın hiçbir yerinde yapılmadığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Bu alanda kulüp yok takım yok, alnınızın teri var, iyi olan kazansın. Gören göz olarak bizler siz yiğitlerimizi izlemeye geldik. Milli irademiz, milli duygularımız. Kısaca milli olarak nitelendirebileceğimiz her şeyimiz bu er meydanında, bu yiğitlerimizde mevcut” açıklamasında bulundu. Yeni neslin güreş severek büyümesini ve güreş yapmasını teşvik ettiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, “Devletin sanatçısı olduğu gibi devletin yağlı güreşçisi de olmalı” önerisini bir kez daha yineledi. Kurulacak Yağlı Güreş Yapan Kentler Birliği ile yağlı güreşin sorunlarının ele alınacağını ve çözümlerinin hayata geçirileceğini belirtti.

36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri başpehlivanı OKULU  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OKULU 2. KEZ BAŞPEHLİVAN

Kıran kırana mücadelelere sahne olan Kurtdereli Güreşleri’nde çeyrek finalde Şaban Yılmaz ile Orhan Okulu, İsmail Balaban ile Recep Kara, Mehmet Yeşil Yeşil ile Ali Gürbüz, Faruk Akkoyun ile Fatih Atlı karşılaştı. Rakipleri yenen Orhan Okulu ile İsmail Balaban, Ali Gürbüz ile Faruk Akkoyun yarı finalde mücadele  etti. Kıyasıya geçen mücadele neticede finale kalan isimler ise Orhan Okulu ve Ali Gürbüz oldu. Yaklaşık bir saat süren mücadele neticesinde gülen taraf Orhan Okulu oldu. Okulu, Kurtdere’de altın kemerin sahibi oldu. Kurtdere’nin ikincisi Ali Gürbüz olurken, İsmail Balaban ve Faruk Akkoyun ise 3’üncülüğü paylaştı. Okulu ayrıca 35. Geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nin de başpehlivanı olmuştu.

Mücadelenin ardından şampiyonluk kürsüsüne çıkan başpehlivan Okulu ve diğer başpehlivanlara madalya ve kupalarını veren Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı,  sundu”

 

 139 total views,  6 views today

Next Post

Şehit yakınları ve gaziler için dayanışma kampanyası

              Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının destek verdiği “15 Temmuz Şehitleri Dayanışma Kampanyası”  Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü stant ve afişsel olarak geniş kitlelere duyurulmak amacı ile faaliyetlerine devam ediyor. Edirne Demokrasi Nöbetinin gerçekleştiği […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp