36.Kurtdereli Yağlı Güreşleri

admin

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

 

            Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından organize edilen  önemli bir güreş etkinliğine katıldım.

            Basın mensubu arkadaşlarımızla birlikte bu yıl 36.sı yapılan Karasi’deki geleneksel Kurtdereli Yağlı Güreşlerini ilgi ile  izledik.

Güreş sporundan fazla anladığımız söyleyemem. Güreşin ana konuları hakkında fikir yürütecek değilim.

Benim değinmek istediğim her yıl izlediğimiz geleneksel Kırkpınar Yağlı güreşleri ile Karasi’de gördüğümüz yağlı güreş etkinliği arasındaki benzerlik ve  farklılık.

Balıkesir iline 35 kilometre uzaklıkta Küçük bir yerleşim alanı olan ve Balıkesir’in büyük il olmasından sonra İlçe’ye dönüşen Karasi  ünlü Türk Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivanın güreş yaptığı ikametgâhı olan eşi ile birlikte mezarının da bulunduğu bir  küçük ilçe.

Doğru söylemek gerekirse burada adeta Kırkpınar’ı  andıran güzel bir güreş alanı düzenlenmiş.

            Özellikle pehlivanların güreştiği çimenler güreşin bitimine kadar yemyeşil olduğunu Kırkpınar’da olduğu gibi sararıp yok olmadığına tanık oldum.

            Güreş tesisin yapılması için her fedakârlıktan kaçınılmamış,  adeta kırsal alanda çok modern bir güreş alanı kurulmuş.

Bu tesiste yapılan güreş organizasyonunda özellikle kendini bu göreve adamış, Karasi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı kutlamak gerekir.

Çok özverili ve güreş aşığı bir yönetici. Üç gün devam eden güreşler sırasında da bunu kanıtladı.

Misafirler ve güreşçiler için her türlü imkânlar sağlanmış. Sosyal donatılar yeterli sosyal hizmetler dâhil her şey detaylı olarak düşünülmüş, organizasyon eksikliği yok. Sahanın üç yanını saran türbinler beş bini aşkın izleyici ile dolmuş, İzleyiciler arasında bayanlar da var. Bu yağlı güreşimizin geleceği açısından olumlu bir gelişme.

Başpehlivanlık güreşi için başvurular Edirne’den daha fazla. Bu yönde yakınmalar var. Bu dalda 75 pehlivan güreş tuttu.

            Alt derecelere de ilgi büyüktü. 1200’ü aşkın pehlivan katıldı Güreş alanında en dikkate değer izleyiciler tarafından da fazla yadırganan güreş izlemek için gelen meslek kuruluş temsilcileri ve diğer yöneticilerin Edirne’den gelen davul zurna ekibi tarafından sahada tur atılarak uğurlanması abartılı sözlerle konukların tanıtımı güreşe olan ilgiyi azaldığı söylendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sahaya gelişinde gerçekten ilgi büyüktü.

            Başkan Gürkan Davul zurna eşliğinde izleyicilerin alkışları arasında saha çevresinde tur attı.Bunun da Bir Edirneli olarak beni gururlandırdığını söyleyebilirim.

Her ne kadar bu tür sportif geleneksel hale gelmiş her siyasi parti mensubunun katıldığı  törenlerde siyasi görüntülerin yer alması doğru olmasa da Karasi güreşlerinde bunun ihlal edildiğine tanık olduk.

Bu Kırkpınar yağlı güreşlerinde görmeye alışık olmadığımız, kesinlikle izin verilmeyen bir durumdu.

   Bunu da zamanın hassasiyetine yönelik bir durum olduğunu düşünüyorum. Gönül isterdi ki, pehlivanların bayrak altında geçişinde milli birliğimizi kanıtlayan, halkın tümünü  coşturan  marşlar ile geçiş töreni yapılsın, bu yapılmadı belki de siyasi görüş ağır bastı bunun yerine bir siyasi partinin müziği olan Dombra  ile tören yapıldı.

Bunun dışında güreş organizasyonunun çok düzenli olduğunu burada görev alanların özveri ile görev yaptıklarına tanık oldum. Yağlı güreşimizin geleceği açısından Karasi’de yapılan Kurtdereli yağlı güreşlerinin umut verici görüntüler olması beni mutlu etti.

 

 83 total views,  2 views today

Next Post

Ayhan CAN'dan esnaflara önemli uyarı

S.S. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan CAN, kredi taksitlerini ödemekte zorluk çeken esnaf ve sanatkara bir nebze rahatlatacak borçların yeniden yapılandırılması hakkında bilgi verdi.           Başkan Can, Edirne Ajans Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Engin’e yaptığı açıklamada; Türkiye Esnaf ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp