4. ULUSLAR ARASI BANDO CİĞER FESTİVALİ

admin

fikri_yalin_koseEdirne’nin adını ulusal ve uluslararası alanda duyuran bando ciğer festivalinin bu yıl dördüncüsü yapıldı.

Ciğer festivalinin bando festivali ile birlikte yapılması, bu etkinliğe balkan ülkelerinden bando takımlarının yanında komşu ülke vatandaşlarının katılması bu festivali daha renkli, coşkulu hale getirdi.

Ciğerci esnafımız her zaman olduğu gibi bu festivalin yapılması konusunda elinden geleni yaptı. Maddi manevi desteğini esirgemedi. Edirne Belediyesi de bu etkinliği en geniş alana duyurusunu desteğini sağladı. Orada da bir aksaklık yaşanmadı Oraya kadar her şey normaldi.

Bando Ciğer Festivalinde daha önceki yıllarda olduğu gibi herkesin dikkatini çeken bir eksiklik tekrar yaşandı. Biz bu festivali daha ziyade kentimizi ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtmak, kentimizin sesini duyurmak amacıyla yapıyoruz.

Gelen yerli ve yabancı misafirlere Edirne’nin meşhur ciğerini tattırmak, tanınmasını sağlamak istiyoruz. Gerçek hedefimiz bu. Ciğer dağıtım sırasındaki görüntüye baktığımızda hiç de öyle olmadığını gördük.  Birkaç koldan ciğer dağıtılıyor bakıyorsunuz, Edirnelilerden, kentimize misafir gelen yabancıların bu keşmekeşlikte ciğer alması mümkün değil, İtiş kakış içine sıraya girmeyi başaramayan yabancı konuklar ciğeri ancak karşıdan seyrettiler. Bu kaosun önüne geçemedik.

Kısaca “Kendimiz pişirdik kendimiz yedik”. Böyle kargaşalı ortamda ciğer tanıtımı olmaz, olsa da bir yararı olmaz. Bunun gelecek festivalde önlenmesi gerekir.

Bu kadar fedakârlığa, reklama rağmen yerli ve yabancı basın mensupları karşısında bu görüntü Edirne’ye itibar kazandırmaz. Edirnelilerin, burada yaşayan vatandaşlarımızın ciğeri tanımaya hiç ihtiyacı yok. Bu etkinlikte önemli olan yabancıların Edirne’mize has olan ciğerin tadını alması.  Edirne’nin meşhur tava ciğerini tanıması.

Biz parça ciğer alabilmek için sıra kapma yarışına girenlerle,  bu sıralamada yabancılara saygısızca davranması ile bu festivalde istenilen sonuca ulaşamayız. Edirne’de böyle yiyeceklerin dağıtımının yapıldığı etkinliklerde her zaman böyle çirkin görüntüler yaşanıyor. Kakava şenliklerinde, Ramazandaki İftar çadırından yapılan yiyecek dağıtımında ayni manzaralarla karşılaşıyoruz.

Bu görüntüler Edirne’mizin saygınlığını zedeliyor. Böyle güzel festivalin amacına ulaşmasını engelliyor. Etkinliklerin bu görüntüsünü de dikkate almak zorundayız.

Hiç kimse Edirne’nin adını çirkin tanıtmaya hakkı olamaz. Bunu “ Edirne’de herkes yararlansın fakir fukaranın da hakkı var” diye duygusal yaklaşarak geçiştiremeyiz. Yapılan etkinlik uluslararası bir etkinliktir.

Edirne nin şanına yakışacak, tanıtılmasına herkes katkı sağlamalı. Biz bize olsak bazı çirkinlikleri gizleyebiliriz.

Yabancılar ve ulusal basın kuruluşları önünde böyle görüntüler ciğer almak için itiş kakışlar turistlerin gözdesi olan kentimize artı puan getirmez. Bazı kimseler de yararlanacak diye bu görüntüleri hoş karşılayamayız. 4.uluslararası Bando ve ciğer festivalinde güzellikler gölge düşüren bu hoş olmayan manzara oldu. Dilerimgelecek yıl yapılacak festivalde bu keşmekeşliğe çözüm bulunur.  

TEMEL İLE MİLLETVEKİLLERİ

Karadenizli Temel çok sayıda milletvekilinin de bulunduğu bir uçağa biner. Milletvekilleri uçağa biner binmez başlarlar desteksiz atmaya.

Birinci milletvekili  “Şuradan 10 milyonu aşağı atsam aşağıda bir vatandaş parayı bulur, çok sevinir bana dua eder” diye konuşur.

Daha sonra konuşan milletvekili ondan aşağı kılır mı? O da  “Ben şuradan aşağı onar milyonluk iki paket atsam iki kişiyi sevindirmiş olurum. Uçakta bulunan diğer milletvekilleri atacakları parayı arttırarak konuşmalarını sürdürürler.

Bu arada sıra Temel’e gelir. Temel onlardan aşağı kalır mı? Biraz düşündükten sonra milletvekillerine dönerek, “Ben buradan hepinizi aşağı atarsam bütün ülke insanı sevinir” der.

 110 total views,  2 views today

Next Post

İl Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ’a Taziye Ziyareti

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, EDESOB Yönetim Kurulu Üyeleri Erbey Kılıç ve Mehmet Özkan ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, Edirne İl Emniyet Müdürü Dr.Rahmi Baştuğ makamında ziyaret ederek taziyede bulundular.          Edirne ESOB Heyeti, 14 Nisan 2014 günü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp