5. Türkiye Yıldız Erkekler Güreş Şampiyonası Başladı

admin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen 5. Türkiye Yıldız Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası Mimar Sinan Spor Salonunda başladı. Şampiyonaya katılan 19 ilin yönetici ve sporcuları Salı günü yapılan ilk törende 25 Kasım Stadından Atatürk Anıtı önüne kadar bando eşliğinde yürüdü.  Buradaki törene Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak, Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Nermin Vardar, Muharip Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Çalış, İl Genel Meclisi Başkanı Abdülaziz Çıkıkçı ve misafir sporcu ve yöneticileri katıldı.  Anıta çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından söz alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çocuk hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Güreş Federasyonu tarafından koruma ve bakım altındaki çocuklar arasında Türkiye 5. Yıldız Erkekler serbest güreş şampiyonasına tarih ve kültür Şehri Edirne’de ev sahipliği yapmaktan mutlu ve gururlu olduğunu belirterek şunları kaydetti, “

5.türkiye güres (1)

Güreş sporunun Edirne için ayrı bir anlam ve önemi vardır. Kültürümüzde ve tarihimizde Edirne denilince güreş, güreş denilince Edirne akla gelir.

Tarihi kayıtlara göre Edirne’nin fethi, Kırpınar güreşlerinin de başlama tarihidir. Güreşin, Türk kültüründeki önemi ve yeri göz önünde bulundurulduğunda Türk geleneğinde ne kadar önemli bir yeri olduğu ortaya çıkar.   Çünkü Türk Milletinin Ata Sporu olarak gördüğü ve büyük bir sevgi ile bağlı olduğu güreş, tarihimizin her döneminde kahramanlığın ve yiğitliğin bir sembolü olmuştur.  Güreşçilerin yüreklerinin de en az bilekleri kadar kuvvetli olması gerekir.

Büyük önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” Vecizesinde ifade ettiği gibi,  ne kadar iyi güreşçi olursa olsunlar ahlaki değerlerden yoksun güreşçiler er meydanına davet edilmemişlerdir.    İyi bir pehlivan, yenmeyi tevazu, yenilmeyi sabırla karşılamayı bilmelidir.  Bu nedenle Kırpınarda yenilen pehlivan, rakibinin elini öperek ayrılmıştır.

5.türkiye güres (2)

Kel Aliço’ların, Adalı Halil’lerin yetiştiği Edirne’mizde, Balkan Savaşlarında ve 1.Dünya Savaşı döneminde,  Edirne’nin işgal edilmesi nedeniyle güreş orginazyonları yapılamamıştır.   1920 ve 1924 yılları arasında Başpehlivan seçilememiştir.  İşgal sonrası ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte 1924 yılından itibaren 1951 yılına kadar Kırkpınar Güreşleri Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından organize edilmiştir. Bu itibarla Güreş sporu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kurumsal Kültürüne, Cumhuriyetin ilk yıllarıyla birlikte yerleşmiştir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı bakım ve koruma altındaki gençlerin:

Sağlıklı,  psiko sosyal ve bedensel gelişimlerinin sağlamak, Çocuklar arasındaki arkadaşlık ve etkileşimlerine katkı sağlamak, farklı illeri görmelerini sağlamak,

O ilin sosyal, kültürel ve tarihsel dokusu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak gibi amaçlarla çeşitli sosyal kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmektedir.

5.türkiye güres (5)

Bu çerçevede,  Koruma ve Bakım altındaki çocuklar arasında,  5. Yıldız Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası 19 İlimizden toplamda 188 sporcu ile ilimizde düzenlenmiştir.

Dostluğun, kardeşliğin, sevgi ve muhabbetin kazanmasını diliyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak “BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ” diyoruz.  Bu etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmayan Yaşlılarımız,  Engellilerimiz,  Çocuklarımız,  Kadınlarımız,  Şehit ailelerimiz, Gazilerimiz, Dezavantajlı gruplara hizmet veren Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve organizasyonumuza katkılarını esirgemeyen Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü ile Edirne Belediyemize ve Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.

5.türkiye güres (3)

Çocuklarımızın Masumiyeti Yaşlılarımızın Tecrübesi Şehit yakını ve Gazilerimizin Memleket Sevdası Engellilerimizin gönül zenginliği Yardıma Muhtaçların hayır duası

Bizim gücümüze güç katmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kırkpınar cazgırının duası ile sözlerimi bitirmek istiyorum.

At gibi yarışın, Koç gibi tokuşun, Koyun gibi meleşin, Kardeş gibi güreşin,

Ben çıkıyorum aradan, Kuvvet versin yaradan.   Arz ederim. “ dedi.

 

Daha sonra söz alan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak

Dünyada genç ve dinamik nüfusuyla ön plana çıkan ülkelerden biri olmanın belli sorumluluklar getirdiğini belirterek şunları kaydetti

“Bu genç nüfusun doğru şekilde yönlendirilmesi ve gençlerin geleceğe daha güvenle bakabilmeleri için onlara uygun zemin hazırlamak, spor ve diğer etkinliklerle onları zararlı alışkanlıklardan korumak önemli görevlerden birisidir.

Spor, ekonomik ve sosyal uyuma önemli katkılar yapmakta ve daha bütünleşmiş toplumlar oluşturmaktadır. Tüm vatandaşların spor imkânına sahip olması gerekliliği göz önüne alındığında toplumun her kesiminden bireylerin ihtiyaçlarına dikkat çekilmeli ve bu yönde faaliyetler düzenlenmelidir. Bu noktada bizler de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak sporu gençler, engelliler ve daha az imkânlara sahip gruplara ulaştırmak için aralıksız olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

5.türkiye güres (4)

Bu anlamda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Türkiye Güreş Federasyonu arasında imzalanan, gençlerin psikososyal gelişimine katkı sağlamayı ve güreş sporuna olan ilgilerini arttırmayı amaçlayan protokole katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Ülkemizde sporun tabana yayılarak gençlerin de bu alana teşvik edilmesi bizlerin başlıca görevidir. Eminim ki gerçekleştirilecek olan bu güzel organizasyon gençlerimizin kişisel gelişimleri için faydalı olacak, takım ruhu, dayanışma, hoşgörü, centilmenlik gibi önemli değerlerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Arzumuz burada mücadele edecek sporcularımızın ileriki süreçte milli takımda yer almaları, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeleridir.

9-12 Eylül tarihleri arasında 5. si gerçekleştirilecek olan Türkiye Yıldız Erkekler Serbest Güreş Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.  Konuşmaların ardından  halk oyunları gösterisi yapıldı. Edirne Valiliği ve Belediye başkanlığı ziyareti gerçekleşti.

 188 total views,  2 views today

Next Post

Beykentliler “Mezunlar Günü Kahvaltısı”nda Buluştu

Okul öncesi eğitimden, ortaöğretimin son sınıfına kadar öğrencilerine her alanda eğitim imkânı sunan ve 14 yıldan bu yana mezun veren Edirne Beykent Okulları, mezunlarıyla 07.09.2014 Pazar günü “Mezunlar Günü Kahvaltısı”nda buluştu. Edirne Beykent Okulları “Mezunlar Günü Kahvaltısı”nda bir araya gelme fırsatı bulan, birbirinden farklı yaş gruplarına ve farklı mesleklere sahip […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp