5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi

admin

DSC_8929

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl beşincisi düzenlenen 5. Uluslar arası Bando Ciğer Festivali çeşitli etkinliklerle kutlandı. 22 Mayıs Cuma günü  başlayıp  üç gün devam eden etkinliklerin başladığı ilk günde  bando takımları  Edirne Belediyesi önünde bir araya gelerek,  Saraçlar Caddesine kadar yürüdüler. Törene  İstanbul Beşiktaş Belediye Bandosu, İzmir Seferihisar Belediye Bandosu, Romanya, Bulgaristan Dobriç  belediye Bandosu ,  Yunanistan  Orestiyada  bando ekibiyle Edirne Belediyesi Bando ekibi katıldı. Ekipler Saraçlar Caddesinde kurulan sahneye kadar yürüyüş yaptı. Burada  bir konuşma yapan Belediye Başkanı  Recep Gürkan bu yıl   beşincisi yapılan Bando ciğer festivalinde  yeni düzenleme yaptıklarını belirterek; “ Kutlanan bando ve ciğer festivali  şehrin tanıtımına olumlu katkı yapıyor. Bir anlamda  ismi Edirne ile tanınan Edirne ciğeri ile tanıtılacak. Böylece halkımız usta ellerle  Edirne Tava ciğerinin  nasıl yapıldığını görecekler” dedi. Edirne’ye  gelen Bando ekipleri ile  Edirne’yi daha geniş alanda tanıtma imkanı buluyoruz. Komşu ülke ve Yurdumuzun başka yörelerinden gelen bando takımlarının çalacağı müzikle  kendi yörelerini tanıtacaklar. Biz bu etkinliğe bir de acı biber yeme yarışması ekledik. Bando ekiplerimiz  şehrin farklı yörelerinde konserler verecek” dedi.

5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi  (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bugüne kadar birçok festivale katıldığını  ilk kez ismi Edirne ile anılan bir  yiyeceğin festivalina katıldığını ifade etti.

Bando ekipleri  mahallelerde konserler  verdi. Cumartesi günü bando ekipleri  Zübeyde  Hanım  parkından hareket eden Bando korteji,  Polis Parkı Mega Park ve Gölette konser verdi.

5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi  (2)

 

 

 

 

 

 

 

Pazar günü yapılan etkinliklerde ise  saat 12.00 de Edirne’deki bütün ciğerci esnafları bir araya geldi. Burada saygı duruşu  yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Ciğerci esnafları  Anıtın önündeki törenin ardından  Saraçlar Caddesindeki sahne önüne hareket etti.  Sahnede kurulan ciğer pişirme  tavalarında  Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ve  Belediye Başkanı Recep Gürkan önlük takılarak ciğer pişirdi.

5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi  (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra  konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yıl festivalin formatını değiştirdiklerini daha derli toplu bir hale dönüştürdüklerini belirterek; “ciğer dağıtımında kargaşa yaşanıyordu. Onun önüne geçtik, Gelecek yıl Guines rekorlar kitabına başvuru yapacağız  ciğerin tescilini yaptırıp gienes kitabına girmesini sağlayacağız. Önümüzdeki yıl yapılacak festivalimiz daha kapsamlı olacak” dedi. Edirne Valisi  Dursun Ali Şahin Tava ciğeri yarışması yapılmasında geç kalınmış keşke bu yıl ellincisi yapılmış olsaydı. Ciğer ile birlikte  Karaağaç semtimizde yetişen acı biber ile ciğer daha farklı bir lezzet kazanıyor. Tüm katılımcıların Edirne Tava ciğerini yemeye davet ediyorum” diye konuştu.

5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi  (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Tava Ciğerini Tanıtma Derneği Başkanı Bahri Dinar bu yıl  5.si gerçekleşen Bando Ciğer festivalinde çok iyi bir organizasyon yapıldığını belirterek; “ Edirne’ye gelen misafirlerimize ciğere doyuruyoruz. Önümüzdeki yıl yapılacak festivalin bu yıldan daha güzel olacağına inanıyorum. Bu yıl festival daha derli toplu oldu. Bando ve Ciğer festivali  Edirne’ye özgün bir etkinlik. Bu konuda çok mutluyuz” dedi. Tava ciğerleri paketler halinde konuklara dağıtıldı . Daha önceki yılda olduğu gibi izdiham yaşanmadı.  Ayrıca bu il ilk kez acı biber yeme yarışması yapıldı. Biber yarışmasına katılanların tamamı birinci ilan edildi. Edirne Valisi katılan bir yarışmacıya altın hediye etti. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı  Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, EDOSOB Başkanı  Emin İnağ ile  dernek üyeleri ve CHP Milletvekili adaylarından Okan Gaytancıoğlu, Erdin Bircan’ın da  katıldığı  Bando ve Ciğer festivaline vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

5. Uluslararası Bando Ciğer Festivali sona erdi  (5)

 130 total views,  5 views today

Next Post

Askeri hastane şehitliğinin önemi

Hafta sonunda törenle açılışı gerçekleşen Edirne Askeri Hastane şehitliğinde duygulu anlar yaşandı. Göevli askerlerin o dönemdeki kıyafetleri ile yer alması. Yapılan konuşmalarda o acı günlerin bir daha hatırlatılması gerçekten görülmeye değerdi.             Türkiye’nin en büyük şehitliği olan Çanakkale Şehitliğinin ardından en büyük şehitlik olan 5005 şehidimizin isimlerinin tespit edildiği onun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp