“500 milyonluk zengin bir nüfusa bizi bağlayan bölge Trakya’dır.”

admin

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Trakya Bölge Toplantısı’na katıldı.  Toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Edirne Valisi Ekrem Canalp, T.Ü. Erhan Tabakoğlu, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Emre Alp, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Bölge ve borsa oda başkanları katıldı.

Açılış Konuşmasını TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı.

“Valimiz Ekrem Canalp Ankara’da bürokrat iken,  Bizim Edirne ile ilgili çözemediğimiz sorunları kendisi çözüyordu.”

Tedavi gördüğü Ankara İbni Sina Hastanesinde vefat eden Milletvekili Bircan’ın ailesine ve Edirnelilere baş sağlığı dileyerek konuşmasına başlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu; “Ben aslında Edirneliyim ondan Edirne’ye çok geliyorum. Bizleri burada en iyi şekilde ağırlayan Oda ve Borsa Başkanlarımıza, Özay ve Recep Başkanıma gönül dolusu teşekkürler ediyorum.  Göreve yeni başlayan sayın valimize de başarılar diliyorum. Sayın Valimiz Ankara’da bürokrat iken,  Bizim Edirne ile ilgili çözemediğimiz sorunları kendisi çözüyordu. Buradan ayrıca kendisine teşekkür ediyorum. Sayın Valimizle sabahtan beri beraberiz Edirne’nin tüm sorunlarına hakim olduğunu gördük. Kendisini ayrıca kutluyorum.” Dedi.

“Bölgemizin Gelini Ruhsar Pekcan bakanımızla iftihar ediyoruz”

Bu toplantının yapılmasına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’lının vesile olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu; “Sayın Cumhurbaşkanımız gümrükleri tek bakanlıkta topladı.  Bizim odalar birliği olarak uzun yıllardır hasretini çektiğimiz bir şeydi. Ticaretin içi dışı olmaz dedi ve tek şemsiyede, tek bakanlıkta topladı. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Değerli hemşerilerim, hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Sayın Bakanımız iş dünyasının içinden gelen, yatırımı ve ticareti gayet iyi bilen başarılı bir iş kadını olması da ülkemiz için, tüccar ve sanayicilerimiz için de büyük bir avantajdır. Bizimle aynı hisleri paylaşıyor. Derdimize, sıkıntımıza sahip çıkan bakanımızı aramızda görmek bize büyük moral vermektedir. Bölgemizin Gelini Ruhsar Pekcan bakanımızla iftihar ediyoruz.

“Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan bir kapımızdır.”

Trakya bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın ilkemizde merkezidir. Tekirdağ sanayisiyle, Edirne’miz tarih ve kültürüyle, Kırklareli ve Çanakkale doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahiptir. Bu bölgede limanımız var. Hava yolumuz var. Demir yolumuz var.  Oto yolumuz var. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan bir kapımızdır. Yani, 500 milyonluk zengin bir nüfusa bizi bağlayan bölge Trakya’dır.  Bizde TOBB olarak Trakya’ya 3 alanda önemli yatırımlar yaptık. Lojistik alanda İpsala, Hamzabeyli ve Dünyanın ikinci büyük sınır kapısı olan Kapıkule’yi modernize ettik. Bunların en modern ve en güvenli kapıları haline getirdik. Bu konuda da bütün Dünya’ya rol model olduk.  Dereköy için çalışmalara başladık. Hamzabeyli ve ipsala’nın kapasitelerini arttırıyoruz. Kapıkule’ye Tır Parkı yaparak burada yaşanan sıkıntıları bir nebze de olsa çözdük. İkinci olarak, Tarihimizin en büyük eserlerinden olan Selimiye Camimizin bakım ve onarım masraflarını karşıladık ve karşılamaya da devam ediyoruz.  Selimiye vakfını kurarak bu ata yadigârını gelecek nesillere aktarılmasında kanatlar altına aldık. Üçüncü olarak Eğitim alanında çalıştık. Trakya’da ki şehirlerimize İlkokul, Lise, Fakülte inşa ettik ve tüm bunları oda ve borsalarımızın ortaklığı ile yaptık. Bunları yapmamızda Trakya Oda ve Borsa Başkanlarının hepsinin katkısı var. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Bugün bu toplantıda Trakya’yı konuşacaklarını, üretici, tüccar ve esnafın sıkıntılarını dinleyeceklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu; “Bunları konuşurken de sayın bakanımızın liderliğinde ortak aklı devreye sokacağız ve birlikte hareket edeceğiz. Son dönemde gündeme gelen birçok sıkıntılar hayata geçti. Bunda da sayın bakanımızın çok büyük emeği var. Kısaca başlık olarak söylemek gerekirse; “Teknik iflas konusunda yaşanan sıkıntılar giderildi. Otomotiv, mobilya, konut, beyaz eşyada KDV ve ÖTV indirimleri sağlandı. Lisanslı depoculuğa verilen destekler arttırıldı. Tüm bunları hükümetimiz nezdinde kabul görmesinde bakanımız sayın Pekcan’ın çok büyük desteği ve emeği oldu. Kendisine herkes adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

“Tüm Oda ve Borsalar Trakya’yı geleceğe taşımak için Tüm güçleri ve enerjileriyle çalışıyor”

Buradaki Tüm Oda ve Borsaların Trakya’yı geleceğe taşımak için Tüm güçleri ve enerjileriyle çalıştığını ifade eden Hisarcıklıoğlu; “Gösterdikleri enerji ve çalışmalar için bütün Oda ve Borsa başkanlarını tebrik ediyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk; “Trakya bölgesi bildiğiniz gibi, verimli araziler, eğitimli iş gücü ve de lokasyon olarak çok güzel bir lokasyonda ve Türkiye’nin cazibe merkezi diyebileceğimiz bir yerdir.  Bugün de burada bu bölgenin ihtiyaçlarını konuşacağız. Çok verimli bir toplantı olacağına kesinlikle eminim.” Dedi.

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptığı konuşmada; “Bugün burada Trakya Oda Borsa başkanlarımızın katılımları ile yapacağımız istişare toplantısında Sayın Bakanımızı aramızda görmek bizi son derece mutlu etmiş ve bize büyük onur vermiştir. Bugün burada Bölgemizde ki sorunları birinci elden baklanımıza aktarma fırsatı bulacağız.” Dedi.

“Tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle yaptığı konuşmada; “1990 yılından beri bu bölgede ihracat yapan bir kardeşiniz olarak, sayın bakanımızın himayelerinde Trakya’nın kalbi Edirne’de bölgemizin sorunlarını dinleyip onlara çözüm üretmek üzere bir araya geldik. Bizim işimiz ihracat. Zorlu bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde ihracatı arttırmak ve ihracatçıyı ayakta tutmak için sürekli çalışıyoruz. Sürekli sorunlara hızlı ve sürdürülebilir çözümler arıyoruz. Sayın bakanımıza bu süreçte bize her zaman destek verdiği için bir kez daha teşekkür ediyoruz. İhracatçılar olarak bizler de bakanlığımızın desteğini rekorlar ile taçlandırmaya çalışıyoruz. Ekim ayında açıkladığımız 15,7 milyar dolarlık ihracat ile tarihimizin en yüksek ihracatını gerçekleştirdik. Bu başarı Kasım ayında da artarak devam etmektedir. 170 milyar dolar olan yılsonu hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Son dönemde Trakya’da sanayileşme anlamında çok ciddi hamleler yapılıyor. 17 Organize sanayi bölgesine sahip olan bu bölge üretimimizin ve ticaretimizin de en önemli lokomotiflerinden biridir. Avrupa’ya açılan kapımız olan Trakya’nın ihracat verilerini paylaşacak olursak; İstanbul’u dışarıda tutacak olursak; Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Çanakkale’nin 2017 ihracatı 1,2 milyar dolardır. Toplam 165 ülke ve bölgeye ihracatımız yapılmıştır. En büyük pazarlarımız, 224 milyon dolarla Almanya, 56 Milyon dolarla Bulgaristan, 56 Milyon Dolarla Fransa, 44 Milyon Dolarla İtalya ve 43 Milyon Dolarla Çekya’ya ihracat yapıyoruz.” dedi.

“Güler yüzlü Trakyalılar iyi ki varsınız”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı konuşmada; “Yüzyıla yakın başkentlik yapmış olduğu bir tarihi kent olan Edirne’de böylesine önemli bir toplantı yapılması bizi son derece mutlu etti. Ülke ekonomisine kattığınız değer için sizlere teşekkür ediyorum.” Dedi.

“Edirne, sahip olduğu gümrük kapıları ile Türkiye’nin balkanlara ve Avrupa’ya açılan kapısı durumundadır.”

Edirne’nin pek çok açıdan önemli ve anlamlı bir kent olduğunu ifade eden Edirne Valisi Ekrem Canalp konuşmasında; “Edirne bir medeniyet kentidir. Medeniyetin her türlü unsurlarını görebileceğiniz, tarihi ile, dokusuyla, her şeyini hissedebileceğiniz bir kenttir burası. Edirne Aynı zamanda ticaret açısından da çok önemli bir ildir.  Sahip olduğu gümrük kapıları ile Türkiye’nin balkanlara ve Avrupa’ya açılan kapısı durumundadır. Tır filolarımızın önemli bir kısmı gerek ithalatı, gerek ihracatı Edirne’nin üzerinden geçen sınır kapıları ile yapmaktadır. Edirne aynı zamanda sınır ticareti diyebileceğimiz bir ticaretin de nabzının attığı kenttir.Son dönemde Sınır komşularımızın ciddi anlamda Edirne’den yaptığı alışverişler dikkat çekmekte ve ekonomiye katkı sağlamaktadır.İnşallah sizlerin de gayretiyle Edirne’mizi balkanların ticaret merkezi haline getireceğiz. ” Dedi.

Edirne’nin Osmanlı’ya yaklaşık 100 yıl başkentlik yapmış kültür, medeniyet ve her tarafının tarih kokan bir şehir olduğunu ifade eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı konuşmada; “Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemiyle iki bakanlığın birleştirilmesinin son derece olumlu ve doğru bir karar oldu. Çok hızlı etkin ve olumlu karar alabiliyoruz. Çalışmalarımızda da bunun meyvesini çok hızlı görüyoruz. Türkiye’nin önümüzdeki 10 yılda hedefi orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine geçmektir.” dedi.   Toplantı düzenlenen yemekle sona erdi.

 

 161 total views,  2 views today

Next Post

Albaraka’dan Edirne Ajans Medya Grubuna Ziyaret

Albaraka Türk Katılım Bankası Edirne Şube Müdürü Aykut Bababalım Edirne Ajans Medya grubunu ziyaret etti. Şirket Müdürümüz Necmi Engin ile görüşen Bababalım; Engin’den şirketin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Edirne Ajans Gazetesi, Radyo Su, Promosyon ve Matbaa üretim tesisini ziyaret eden Bababalım; “Edirne’de faaliyet alanı en geniş medya grubu olan Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp