6 Yaşına girdik

admin

fikri_yalin_koseEdirne Ajans 8 Mart 2010 günü yani kadınlarımızın mutlu gününde, haklarını savunmak için canlarını feda ettikleri günde yayın hayatına başladı. Günümüzde mahalli basın sektöründe varlığını sürdürmek çok zor özellikle bu kurumun yaşaması için her türlü fedakârlığa katlananlar tüm imkânsızlıklara göğüs gerip “Biz bu hizmette varız” diyenler için daha da zor.

Tüm bu zorluklara karşın önce Edirne Ajans Gazetesi daha sonraları Radyo Su’yu devreye girmesi ile Mahalli basın alanında hem gazetesi hem de radyosu ile mücadele veren ve radyosunun gücünü arttırarak daha geniş alanda halkın sesini duyuran bir başka kurum yok. 5. Yıl bitti 6. Yıla girdik daha çok yeni bir yayın organı. Bu kadar kısa sürede alınan mesafeyi kısaca hatırladığımızda Edirne Ajans Medya Kuruluşu sadece gazete ve Radyosu ile yetinmiyor.

            Önemli günlerde dergi çıkararak ücretsiz olarak halka dağıtımını sağlıyor. Kırkpınar günlerinde ve Dünya Emekçi Kadınlar Günlerinin yıl dönümünde, yaş günümüzde böyle yayın organlarının çıkması sadece gazetemiz Edirne Ajans’a has bir yayın anlayışı.

Böyle önemli bir günümüzde, yayın hayatına başladığımız günde bizleri kutlayan ve kutlamayan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.

            Bu arada yeri geldiğinde mahalli basınımızın sorunlarını da gündeme getiren ve halkın mahalli basına ilgi göstermesini talep eden yerinde eleştiren bir yayın anlayışımız var. Bugün için de gerek resmi gerekse özel kuruluşlarımızın mahalli basını yeterince önemsediği ve desteklediği inancında değiliz. Örneğin T.Üniversitesi ile Mahalli basın arasındaki haber ağının yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

            Üniversite yetkililerinin yurt içi ve yurt dışı etkinliklerinde mahalli basınımızı göremezsiniz.

            Devlet büyüklerimizin uçaklarına binmeden mahrum olan mahalli basınımız bölgemizin üniversitesinin etkinlikleri içi çevre ülkelere yapılacak toplantılarda mahalli basın kontenjanının bulunmaması gazetecileri böyle toplantılarda görüp izleme gereği duymamaları acaba kimin ayıbıdır?

Aynı şekilde bazı özel kurumlarımız ve Valiliğimizin de mahalli basına gereken değeri verdiği kanısında değiliz. Örneğin; Valiliğimiz ve Kültür Müdürlüğümüzce Edirne tarihi ve turizmine yönelik onlarca yayın organı basılıyor. Bu yayın organlarının başka yörelerde basılmasına bir kılıf bulunabilir, oralarda daha uygun koşullarda basıldığı söylenebilir. Basılan bu yayın organlarının mahalli basın kuruluşlarımıza verilmesi gerekmez mi?  Gazetelere verilmesi halinde bu yayın organları haber olarak halka duyurulur ayrıca bu eserlerden kaynak olarak faydalanılır.

            Ne yazık ki böyle yayın organlarının büyük bölümü belki de hiç kapağı açılmadan bir kenara atılacak yerlere verildiği halde basın kuruluşlarımıza verilmesine gerek duyulmuyor. Buradan Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin’e duyurmak istiyorum.

Son üç yıldan bu yana Valilik kanalı ile basılan yayın organları mahalli basına verilmiş mi? Bu yayın organlarının mahalli basına da ulaştırılması gerekmez mi? Ne yazık ki bu konuda mahalli basın dikkate alınmıyor adeta yok sayılıyor.

            Bugüne kadar Edirne’ye çok bürokrat geldi geçti bunların bazıları sevgi ve hürmetle anılıyor. Görevlerini savsaklayan Edirnelileri ve mahalli basını yok saymak isteyen kimseler ise aynı övgüyü sevgiyi göremezler.

Geçmiş yılları hatırlayanlar övgüye layık bürokratların sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu diğerlerinin ise unutulup gittiğini göreceklerdir. Bu önerileri yeri geldiğinde eleştiri ve övgüleri yok sayan sumen altı yapan kişi ve kurumlarla mücadelemiz bundan sonra onların anlayacağı şekilde olacaktır, haberleri ola.

Bu ilgisizliğin önüne geçmek ise biraz da bizim gayretimize bağlı. Basın mensupları örgütlerinin bölünmesi ve apartman genel kurulu gibi genel kurul yaparak veya varlığı ile yokluğu belirsiz iktidar korkusundan ağzını açamayan üst yöneticiler, ile sucuk partileri düzenleyerek bu sorunlar çözümlenmez.

Son bir yıl içinde kaç basın mensubu işinden ayrıldı. Bunlara hangi dernek sahip çıktı. Güç koşullarda görevini sürdüren bu işi meslek edinmeye çalışan meslektaşlarına sahip çıkamayan dernek temsilcilerinin topluma güven vermesi ne kadar inandırıcı olur.

 173 total views,  2 views today

Next Post

CHP’den emekçi kadınlar günü etkinliği

Belediye Başkanı Recep Gürkan Türkiye Cumhuriyetinin gerçek sahibi kadınlarımızdır. CHP Edirne Kadın örgütü tarafından 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Mimar Sinan Salonunda bir etkinlik düzenlendi. Buradaki Toplantıya  Belediye Başkanı Recep Gürkan, Başkan  Yardımcıları  Çiğdem Gegeoğlu , Selçuk Çakır,MHP Belediye Meclis Üyesi Ercan Biçer ,Karağaç Muhtarı Agah Korkan, Kadın ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp