60 ilden 400 Türk Kadınlar birliği üyesi Edirne’de

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının 79. Yıldönümünde Edirne de bir araya gelen 60 ilden 400 Türk Kadınlar birliği üyesi Dün ilk olarak Edirne Valisi Hasan Duruer’i makamında ziyaret etti.

türk kadınlar birliği-edirne (142)

Dernek yöneticileri Edirne ziyaretinden mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Vali Duruer’ ise Türk Kadınlar Birliği üyelerini Edirne’de ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi ve kadınları kutladı. Daha sonra Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi ziyaret etti. . Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıda konuşan Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, şunları kaydetti, ”Edirne demokrat, Cumhuriyet değerlerine bağlı Atatürk’e sahip çıkan aydın ve çağdaş bir kent olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Edirne son yıllarda bilhassa turizmde atak yapan kentimiz. Edirne Belediyemizin büyük emekleriyle Selimiye Camii ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Edirne Avrupa kenti oldu, ama dünya kenti olmalıyız diye iddialıyız. Kadınlar çok önemli. Ben 1989’da politikamı kadınların üzerine kurmuştum. Ben 12 bin kadınla kadın günlerinde altın günlerinde birlikte olmuştum. 12 bin bayanla dertleştik, konuştuk, beraber tartıştık. 2009’da ben seçime girerken 12 bin bayanın tamamının yanımda olduğunu hissederek seçime girdim ve çok büyük konuştum seçimi garanti alacağız fark atacağız demiştim.

türk kadınlar birliği-edirne (7)

Kadının gücünü bildiğim için bunu söylemiştim. Siz hakikaten çok güçlüsünüz. Bu gücü yeterince ülkemizde sergileyemiyorsunuz diye düşünüyorum. Umarım o günlere ulaşırız. Bugün özel bir gün. Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği gün. Hepinize kutlu olsun.

türk kadınlar birliği-edirne (23)

Bu hakkın verilmesi yeterli değil. Çok önemli yerlere gelmeniz gerektiğini ve hakkınız olduğunu düşünüyorum. Hak verilmez alınır. Örneğin, geçen dönem belediye meclisinde 3 bayan almıştım. Bu dönem 8 – 10 tane bayan olmasını istiyorum. Benim isteğimle olmaz bu işler. Evin patronu sizlersiniz, her şeyin temeli sizlersiniz.

türk kadınlar birliği-edirne (30)

Bu temelin ülkemizde çok daha güçlü olduğu günlere erişmek dileğiyle. Edirne güzel bir kent ve turizm kenti olma yolunda ilerliyor. 3 milyon turist geldi ve üçüncü iliz. 5 – 10 milyon turist gelsin istiyoruz. Bunun dışında tüm kurumlar, sivil kitle örgütlerimizle beraber çalışma gayreti içindeyiz. Bu dönem bir defa daha da aday adayı olduk. Partim uygun görürse bir 5 yıl daha Edirne’ye hizmet vermeyi düşünüyorum. Halk bize görev, destek verirse bunu yaparız. Eğer destek vermez “Yeter” derse gideriz. Bu işin temeli halktır ve benim gözümde kutsaldır. Halktan bir insan olarak “Hoş geldiniz” diyor saygılar sunuyorum” dedi

Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi Başkanı Eczacı Ayşen Tamergil,”“Bizleri ağırladığınız için çok teşekkür ederim. Her zaman beraber çalıştık, desteklerinizi gördük. Bu seferde çok yardımcı oldunuz” diye konuştu.

türk kadınlar birliği-edirne (26)

Genel Başkan Avukat Sema Kendirci Uğurman, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen arkadaşlarımız burada. Böyle bir geleneğimiz var 5 Aralık ve 8 Martlarda bir şubemizin ev sahipliğini yaptığı bir yerde bu anlamlı günleri kutlamak. Tabi böyle bir ev sahipliği biraz cesaret istiyor ve zor bir organizasyon. Sizlere güvenerek bu organizasyonlara imza atıyor şube başkanlarımız. Yurdun dört bir yanından gelen arkadaşlarımız. Kadınlarımız kutsaldır ve çalışmaları, bir yerlere gelmeleri lazım. Biz çalışmak istiyoruz. Her yere adayız. Hakkımız olanı da almak istiyoruz. Ama önümüze konulan engeller o kadar fazla ki bu engeller kaldırılmadığı sürece biz bir yerlere gelemeyeceğiz. Yıl 2013 hala 6 milyon kadın okuma yazma bilmiyor bu ülkede. Bu ülkenin ayıbıdır, kadının ayıbı değildir. Hala günde 5 kadın öldürülüyor. Kadının karşısında şiddet inanılmaz bir engel olarak duruyor. O da bu ülkenin ayıbıdır, kadının değil. Yoksulluk en çok kadını etkiliyor, o da bu ülkenin ayıbıdır. Kadın cesurdur, yiğittir, ama önündeki engeller kaldırılmamaktadır. Sonuç olarak, ayıp kadının ayıbı değil, ayıp bu ülkenin ayıbı. Biz eşit ve özgür olmak istiyoruz. “dedi.

türk kadınlar birliği-edirne (2)

 

TÜRK KADINLARI BAYRAKLAR ELİNDE YÜRÜDÜ

Türk Kadınlar Birliğine üyesi 60 ilden Edirne’ye gelen 400 kadın ile Kıbrıs’tan gelen75 kadın, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümünde Elinde bayrakları ve bando eşliğinde Belediye önünden saraçlara kadar yürüdü.

türk kadınlar birliği-edirne (12)

Daha sonra Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Saygı duruşu yapıldı İstiklal Marşı okundu. Buradaki toplantıda konuşan Edirne Türk kadınlar Birliği Başkanı Eczaca Ayşen Tamergil, böyle mutlu bir günde bir arada olmanın mutluluğu içinde olduklarını belirterek şunları söyledi; Bu gün burada Bizce Türkiye Cumhuriyeti anlamında kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bu günde en muhterem yerde, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir” diyen ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurundayız. Kadınlarımızın medeni dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne kadar yüksek önemi olduğunu söylemeye lüzum yoktur. işte Türk kadını bu önemi gerçekten en yüksek derecede kazanmıştır.

türk kadınlar birliği-edirne (16)

“Mümkün müdür ki bir topluluğun yarısı topraklara zincir ile bağlı kaldıkça diğer kısmı göklere yükselebilsin” diyen Atatürk Ulusal Bağımsızlık savaşının kazanılarak yurt topraklarının, vatan sınırlarının belirlenmesi ile Türk devriminin bitmediğini bitmeyeceğini çok iyi anlatıyor bu sözlerle. Kadın ve erkek ayırımcılığının bir toplumu, bir imparatorluğu ne hale getirdiğini ve Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin devamı, gelişimi için bu ayırımcılığın kesinlikle giderilmesi gerektiğini tarihi iyi bilen bir tarihçi ve bir sosyolog olarak bundan daha iyi anlatabilecek cümleler kurulabilir mi?

türk kadınlar birliği-edirne (18)

Türk kadınının evinde oturan, eşlik, annelik yapan bir birey olmasının yanında erkeği ile birlikte Ulusal Bağımsızlık savaşında ve özgürlüğünü kazanabilmek için ne büyük fedakârlıklar yapan bu uğurda canını verdiğini gözlemleyen bir insan başka türlü hareket edebilir miydi? Kuşkusuz hayır.

türk kadınlar birliği-edirne (21)

O zaman gerçek adımlar atılmalıydı. Bunun için 1926 yılında Türk Medeni Kanunu Türk devriminin temel taşı olarak, hem laiklik ilkesinin hem de kadın erkek eşitliğinin yasal güvencesi olarak yaşama sokuldu. Bu karar Türk kadınına sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üstünde yer vermiştir. Çarşaf içinde, peçe altında ve kafes arkasındaki Türk kadınım artık karanlık geçmiş zamanlarda kalmıştır. “Siyasi hayatta belediye seçimlerinde tecrübesini yapan Türk kadını bu seferde milletvekili seçme ve seçilme haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Uygar memleketlerin bir çoğunda kadından esirgenen bu hak bu gün Türk kadının elindedir ve onu yetki ve liyakatle kullanacaktır” Diyen özlenen yokluğunu yüreğimizin ta ortasında hissettiğimiz bu eşsiz insan; bundan 79 yıl önce seçme ve seçilme hakkını Türk kadınına armağan etmiştir.

türk kadınlar birliği-edirne (32)

Aradan geçen zaman içinde Türk kadını bu hakkını acaba gerçekten kullanabildi mi ? Daha doğru bir ifade ile kullanmasına izin verildi mi? Ona bu olanağı sağlayacak yasal düzenlemeler özellikle siyasi partilerimizin programlarından gerçek hayata yani uygulamaya geçebidi mi? Maalesef hayır. Erkek egemen bir toplumun siyasi yaşamda baskın olan yanlışları bunu engelledi.

türk kadınlar birliği-edirne (38)

Sözlerimi i bu günlerde özlemini açıkça hissettiğimiz büyük insan dahi önder Mustafa Kemal’in şu sözleri ile bitiriyorum: “Siyasi ve sosyal Hakların kadın tarafından kullanılmasının insanlığın mutluluğu ve saygınlığı açısından gerekli olduğuna eminim”

Sevgili konuklarımız i bu saygınlığı i mutluluğu insanlıktan esirgemeyiniz.

Ne mutlu ki bu ülkenin her yöresinde; etnik köken i ırk din ve dil farkı gözetmeksizin özelini yaşayan her kadın gibi Türküm. Ne mutlu ki Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınıyım.” dedi


türk kadınlar birliği-edirne (41) türk kadınlar birliği-edirne (42) türk kadınlar birliği-edirne (47) türk kadınlar birliği-edirne (50) türk kadınlar birliği-edirne (51) türk kadınlar birliği-edirne (55) türk kadınlar birliği-edirne (56) türk kadınlar birliği-edirne (61) türk kadınlar birliği-edirne (67) türk kadınlar birliği-edirne (72) türk kadınlar birliği-edirne (79) türk kadınlar birliği-edirne (84) türk kadınlar birliği-edirne (86) türk kadınlar birliği-edirne (90) türk kadınlar birliği-edirne (92) türk kadınlar birliği-edirne (93) türk kadınlar birliği-edirne (95) türk kadınlar birliği-edirne (102) türk kadınlar birliği-edirne (111) türk kadınlar birliği-edirne (118) türk kadınlar birliği-edirne (123)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 166 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan “büyük başarının arkasında kadınlar vardır”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Milletvekili Recep Gürkan yaptığı yazılı açıklamada; “Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkını kazandığı günün yıldönümünde, değerli kadınlarımıza, bizleri bu günlere getiren değerli annelerimize en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum. İyi ki varsınız… Ulu Önderin 1934 yılında değerli kadınlarımıza verdiği mesajı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp