60 Yıldır çözülemeyen sorun 16 ayda çözüldü

admin

60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin kazı çalışmaları başladı. Tesisin yapılacağı alanda basınla bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Burası ekolojik bir çöplük olacak; doğayı kirletmeyen, yer altı sularını kirletmeyen, çevreyi kirletmeyen, tesisin yakınında bulunan Karayusuf ve Hıdırağa köylerini rahatsız etmeyecek, koku yapmayacak, onların arazilerini, havasını kirletmeyecek bir çöplük olacak. 3 yıl sonra ekleyeceğimiz elektrik üretimiyle bu proje Türkiye’de bir ilk olacak” dedi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

 

 

 

 

 

Bir  süre önce Edirne Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Recep Gürkan ile FAM İnşaatı Şirket Ortaklarından Mehmet Okur tarafından sözleşmesi imzalanan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin yapımına Süloğlu Hıdırağa Köyü Mevkii’nde başladı.

Edirne Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gürkan, yapımına başlanan tesisi basın mensuplarıyla birlikte gezdi.

Seçim vaatlerinde Edirnelileri modern bir çöplüğe kavuşturmanın sözünü verdiğini ifade eden Gürkan, “Görev süremizin 16. ayında, yeni Katı Atık Düzenleme Ve Bertaraf Tesislerinin bütün işlemlerini bitirdik. Yeni bir proje çizdik, finansını sağladık, ÇED raporunu aldık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onayını aldık, ihalesini, sözleşmesini yaptık, yer tespitini yaptık ve dün itibariyle alanda kazı çalışmalarımız başladı” diye konuştu.

TESİS 10 AY SONRA EDİRNELİLERİN HİZMETİNDE  

Türkiye’nin en deneyimli firmalarından biriyle sözleşme yaptıklarını hatırlatan Gürkan, “10 ay sonra Edirne Katı Atık Birliği, Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf tesisleri bitmiş olacak. İnşallah 10 ay sonra açılışını yapacağız. Tesis  için  Bir temel atma töreni de  yapma aksitorum. Çünkü Edirne için önemli bir kazanım, Edirne’nin dönüm noktası. 60 yıldır kimsenin çözemediği sorunu, çözmek bize kısmet oldu” diye konuştu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

 

 

 

 

 

ÇEVREYLE DOST, HALKA KATKISI OLAN BİR TESİS

Yapılacak olan yeni tesis hakkında bilgi veren Gürkan, “Burası ekolojik bir çöplük olacak; doğayı kirletmeyecek, yer altı sularını kirletmeyecek, çevreyi kirletmeyecek. Tesisin yakının da bulunan Karayusuf ve Hıdırağa köylerini rahatsız etmeyecek, koku yapmayacak, onların arazilerini, havasını kirletmeyecek bir çöplük olacak. O konuda da vatandaşlarımız rahat olsun. Burası tamamen çevreyle barışık bir tesis olacak” dedi.

ÇÖPTEN GÜBRE VE ELEKTRİK ELDE EDİLECEK

Yıllardır Edirne’nin utancı olan çöplüğün yerine halka katkısı olacak bir tesisin yapılacağının kaydeden Gürkan, “Çöpten gübre elde edeceğiz ve bu gübreyi buradaki köylülerle birlikte kullanacağız. Yine burada arıtma tesisimiz var. Çöpün sızıntı suları kesinlikle doğaya karışmayacak. Buradan çıkan arıttığımız suyu belki de tarla sulamasında bile kullanabileceğiz.  Buraya gelen çöpü ayrıştıracağız. Ambalaj atıklarını tekrar doğaya geri kazandıracağız. 3 yıl tamamlandıktan sonra, buradan çıkan çöple de enerji elde edeceğiz; bundan da para kazanacağız. Yeniimaret ve Yıldırım Mahallesi sakinlerini yaşadıkları sağlık sorunlarından kurtaracağız. Avrupa’ya çıkış yapan TIR’lara yapışan çöp poşetlerini Avrupa’ya ihraç etme utancından da kurtulacağız” şeklinde konuştu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

 

 

 

 

Eski çöplüğü gerekli önlemleri alarak kapatacaklarını ifade eden Gürkan şunları söyledi:

%45 KIRIMLA  YAPILACAK

“Bu tesisisin keşif bedeli KDV hariç 13 milyon 800 bin TL,  Yaptığımız ihalede firmamız en düşük teklifi verdi; 7 milyon 777 bin TL. Yaklaşık yüzde 45’e yakın bir kırımla ihalemizi yapmış olduk. Bu da tabi hem belediyemizin, hem de vatandaşımızın üzerindeki yükün azalması anlamına geliyor. Firma neredeyse bu işten hiç kar elde etmeyecek.

Buradaki amaçlarının sadece para kazanmak olmadığını bu projenin bir benzerinin Türkiye’de sadece Giresun’da olduğunu, 3 yıl sonra ekleyeceğimiz elektrik üretimiyle Türkiye’de bu projenin tek olacağını söylediler.  Firma yetkilileri Kar amacı gütmediklerini  belirttiler. Bu da bizi memnun etti. Tesis  160 bin metre karelik bir alanda, bunun 120 bin metre karelik bölümünde depolama yapacağız”

Daha sonra tesiste başlatılan çalışmaları inceleyen Başkan Gürkan, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nin Edirne’ye hayırlı olmasını diledi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 117 total views,  2 views today

Next Post

Türkçe Atölyesi eğitimi devam ediyor

5 Ülkeden 84 Türkçe öğretmenin katıldığı Türkçe Atölyesi 2. dönem semineri devam ediyor. Bulgaristan Gagavuzya, Yunanistan, Kosova Makedonya’dan Türkçe Eğitim veren öğretmenlerin seminerleri Sosyal Bilimler Lisesinde devam ediyor. Pazartesi günü başlayıp Cuma günü sona erecek olan seminerde kursiyerlere 5 günde 30 saat diksiyon, öğretim yöntem yöntem ,teknikleri ve drama, okuma […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp