653. Kırkpınar Etkinlikleri Bugün Start Aldı

admin

Dünyada spor organizasyonu olarak Olimpiyatlardan sonra, en eski spor etkinliği olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri haftası dün  başladı.

653.kırkpınar açılış2014 (7)

653. sü gerçekleşen etkinliklerde hafta süresince Yağlı güreşlerin yanında bir dizi kültürel etkinlikte yapılacak.

653.kırkpınar açılış2014 (5)

Bugün yapılan etkinlikler saat 18.00 de Kırkpınar töreni Belediye önünde tören kortejinin oluşturulması ile başladı. Buradaki korteje Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek, Garnizon Komutanı Tuğ. General Hidayet Arı, Emniyet Müdürü Dr Rahmi Baştuğ,  ETSO yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk,  Oda Başkanları siyasi parti temsilcileri ve folklor ekipleri katıldı.  Korteje Edirne Belediye Bando eşliğinde Atatürk Anıtına yürüdü.

653.kırkpınar açılış2014 (4)

Edirne Valisi Şahin, Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek Atatürk Anıtına çelenk koydu. Saygı Duruşu, ardından İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı okundu. Tören korteji daha sonra 25 Kasım Stadına hareket etti.

653.kırkpınar açılış2014 (16)

Burada Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek, yaptığı konuşmada tüm pehlivanlara başarılar diledi. Böyle tarihi bir etkinlikte ağa olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

653.kırkpınar açılış2014 (35)

Daha sonra söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın Edirne’nin gururu ve onuru olduğunu belirterek. “  Dünyanın en eski spor organizasyonu olan Kırkpınarı en iyi şekilde kutlamayı arzu ettiklerini söyledi.

653.kırkpınar açılış2014 (36)

Ardından konuşan Edirne Valisi Kırkpınar’ın önemine dikkat çekti.

653.kırkpınar açılış2014

Aynı alanda halk oyunları gösterisi sunuldu. Aynı günün akşamı saat 21.00’de Sarayiçi Konser alanında Pop star Alaturka İsmail Matev, Pınar Benlier, Habibe Gümüştepe konser verdi

 

 646 total views,  2 views today

Next Post

“Geri Dönüşümle Kaliteli Hayat" Projesi tanıtıldı

Avrupa Birliği’nin IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi Programı tarafından finanse edilen “Geri Dönüşümle Kaliteli Hayat” adlı projenin tanıtımı Edirne’de gerçekleşti. Toplantıya Edirne Süt Üreticileri birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, Türk Koordinatörü Zeynep Karakuş, Edirne Merkez Yenikadın Köyü Muhtarı Sedat Tosun, Büyük. Döllük köy muhtarı Ahmet karanfil, Tayakadın Muhtarı Fevzi Ekmısır, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp