657. Kırkpınar Ağası törenle karşılandı

admin

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ağası; iki altın kemerin ebedi sahibi Seyfettin Selim düzenlenen törenle karşılandı. Ağa Seyfettin Selim’e altın kemer takan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “İnşallah üçüncü altın kemeri de ebediyen almak Seyfettin Selim kardeşime nasip olur” dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında Edirne Belediyesi önünden toplanan kortej Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın önderliğinde ağayı karşılamak üzere Talatpaşa Asfaltı’na kadar yürüdü. Ağa Seyfettin Selim burada davul-zurna eşliğinde karşılandı.

Yağlı güreşin ve Kırkpınar’ın olmazsa olmaz 4 unsuru olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bunların en başında pehlivan gelir. Ama yağlı güreş çadırını çatan 3 direğimiz daha vardır. Hangisini çekseniz yağlı güreş olmaz. Hangisini çekseniz Kırkpınar olmaz. Bunlar pehlivanlarımızı cesaretlendiren, aşka, şevke getiren cenk havası çalan davul-zurna ekibimizdir. Bunlardan biri Hz. Hamza’dan beri bu geleneği sürdüren pehlivanlarımızı dualayarak, salavatlayarak Er Meyadın’na; Kırkpınar Çayırı’na salan cazgırlarımızdır. Ve yine en önemlisi de pehlivanı, davul-zurnayı, cazgırı bütünleştiren, kişiliğinde yağlı güreşi temsil eden ağadır. 657 yıllık Kırkpınar çok ağalar gördü. Hepsine hizmetleri için teşekkür ediyoruz. Aramızda ayrılanlara rahmet diliyoruz. Çok ağamız geldi, çok ağamız geçti. Hepsinin kendince hizmetleri oldu. Ancak 657. Kırkpınar’ın tarihinde ilk defa bir ağa 2 altın kemeri almaya hak kazandı. O da Seyfettin Selim’dir. Kutluyorum kendisini. Bugün 657. Kırkpınar’ın açılış gününde, güreşlerin başlangıç gününde 657 yıllık bu destanda bir ilki yaşıyoruz. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e 657. Kırkpınar’ın altın kemerini takarken; göğsüne bir şeref madalyası olarak üçüncü altın kemeri takıyorum. İnşallah üçüncü altın kemeri de ebediyen almak Seyfettin Selim kardeşime nasip olur. Hayırlı olsun” dedi.

Gürkan, daha sonra Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e altın kemeri taktı. Edirne Belediye Binası’nın önüne gelen kortej Edirne Valisi Günay Özdemir’i karşıladı. Atatürk Anıtı’na kadar yürüyen kortejin, anıta Kırkpınar çelengini koymasının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile Kırkpınar Marşı okundu.  Kortej daha sonra Pehlivan Mezarlığı’na giderek, pehlivanların kabri başında dua etti.

 101 total views,  2 views today

Next Post

Seyfettin Selim “Ağalıkta rakamla işim yok” demişti

2 milyon 222 bin lira vereceğim demişti. 722 bin liraya ağa oldu.   657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güleri nedeniyle geçtiğimiz Cuma akşamı basın mensuplarına yemek veren 2 altın kemerli Ağa Seyfettin Selim; “Kırkpınar ağalığını kolay kolay bırakmam. Her zaman ağalığa adayım. Bu yıl karşıma rakip çıkarsa 2 milyon 222 bin lira vereceğim” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp