657. Kırkpınar’ın Başpehlivanı belli oldu

admin

657.Kırkpınar Final mücadelesi 103 kilo ile Orhan Okulu, 113 kg Şaban Yılmaz arasında geçti.

657.Kırkpınar Yağlı güreşlerinde Orhan OKULU rakibini altın puanlamada, kendisinden 10 kg fazla olan ve 12 cm büyük olan Şaban Yılmaz’ı yenerek 657. Kırkpınar Başpehlivanı oldu.

Bu yıl 657’ncisi düzenlenen tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinde başpehlivan Orhan Okulu oldu. Geçtiğimiz yıl finalde kaybeden Antalya’lı başpehlivan rakibi Şaban Yılmaz’ı mağlup ederek altın kemerin sahibi oldu. Müthiş bir rekabete sahne olan mücadele nefesleri keserken izleyiciler keyifli anlar yaşadılar. Mücadele öncesinde Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın er meydanına inerek başpehlivanlara başarılar dilediler ve toplu resim çektirdiler. Ardından kıran kırana bir mücadeleye sahne olan maçı kazanan Orhan Okulu 657. tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin başpehlivanı oldu.

Yarı Final’de Oran okulu, rakibi Serhat Balcıyı; Şaban Yılmaz da rakibi Ali Gürbüz’ü yenere iki pehlivan da finale adını yazdırdı. Böylece Başpehlivanlığın favori isimleri arasında gösterilen Ali Gürbüz Kırkpınar’a yarı finalde veda etti.  2005 yılında başpehlivanlığı kazanan Şaban Yılmaz güreş severlere sürpriz yaparak finale adını yazdırdı.  Antalya Bölgesini temsilen Orhan Okulu, Samsunlu Ankara Büyükşehir Belediyesini temsilen güreşen Şaban Yılmaz er meydanında güneşin altında binlerce güreş sever  huzurunda nefes kesen bir mücadele sergiledi.

“Nefes kesen Final mücadelesinin 30 dakikalık normal süresinde sonuç alınamadı”

Bundan önce de Orhan Okulu ve Şaban Yılmaz er meydanında iki kez mücadele etmiş ve her iki mücadeleyi de Orhan Okulu kazanmıştı. İl dakikalardaki sert mücadeleler, ilerleyen dakikalarda yerini taktiksel mücadeleye bıraktı. İki pehlivan da tüm güçlerini puanlamaya saklarcasına güreşti. Şaban Yılmaz rakibi üzerinde 1,90 boyu ve 10 kg fazla ağırlığı ile sürekli baskı kurmaya çalıştı.  Kasnaktan ve paçadan yakalayarak rakibini yenmeye çalışan Okulu’ya Şaban Yılmaz izin vermedi.

Yan kazık oyunu ile Orhan okulun ensesine ve dirseğine bastırarak rakibini yenmeye çalışan Şaban Yılmaz, sonuç sonuç alamadı.

Yer oyunun da sonuç çıkmayınca, karşılaşmanın hakemi iki pehlivanı da yer oyunundan kaldırıp ayakta devam etmeleri konusunda ikazda bulundu.  DMAX – Tek Rumeli TV , Rumeli TV’nin canlı olarak yayınladığı final mücadelesinde 30 dakikalık normal süre sona erdi.  İki pehlivan da 30 dakika boyunca aynı sitilde güreşti. Dinlenme sürelerinde su ve bezle pehlivanların gözlerindeki yağlar silindi.

“Puanlamaya geçildi.”

Daha sonra 5 dakikalık puanlamaya geçildi. 2228 pehlivanın rekor katılımıyla tarihinde en çok katılımının gerçekleştiği Er meydanında finalde puanlamaya kalan iki pehlivan Orhan Okulu ve Şaban Yılmaz er meydanında puan almak için taktiksel mücadele sergiledi. Şaban Yılmaz ihtar aldı. 5 dakikalık puanlama sona erdi ve altın puan başladı.

“Altın puan başladı.”

Altın punda iki pehlivan çok dikkatli bir mücadele sergileyerek altın puanı almayı çalıştı. Altın Puanda sürekli baskı Yapan Şaban Yılmaz’a karşı Okulu iyi bir defans yaptı. Orhan Okulu’nun babasının da yakından takip ettiği mücadelede çok heyecanlı olduğu görüldü.  657. Kırkpınar Yağlı güreşlerinde Orhan OKULU rakibini altın puanlamada, kendisinden 10 kg fazla olan ve 12 cm büyük olan Şaban Yılmaz’ı yenerek 657. Kırkpınar Başpehlivanı oldu.

Orhan Okulu; “Altın kemeri tüm Antalya’lılara armağan ediyorum”

Güreşlerden önce yaptığı açıklamada, Kondisyon olarak Çok çalıştım, iyi hazırlandım diyen  Orhan okulu Başpehlivan olduktan sonra daha teri kurumadan yaptığı açıklamada; “Bu altın kemeri tüm Antalya’lılara armağan ediyorum. Burada kıyasıya mücadele ettik. Ekip arkadaşlarımdan da Allah razı olsun. Biz kemal Yılmaz hocamla inanarak çalıştık. Kemal hocan beni 2004 yılından beri sürekli hazırlıyor. Neyin ne olduğunu biliyor. Hedefimiz buydu. İnşallah bundan sonra da 3 yıl boyunca üst üste alırız. Bize her zaman destek olan ve yalnız bırakmayan Belediye Başkanımız Sayın Turgay Genç’e de çok teşekkür ediyorum. Ben Kumluca’lıyım Kumluca halkına ve Antalya halkına bu kemer armağan olsun diyorum.  Ben buradan bu kemeri 15 Temmuz şehitlerine armağan ediyorum. İnşallah bir daha ülkemizde böyle bir gün yaşanmaz. Bundan sonra hedefim 5 yıldır birinci olduğum Elmalı güreşlerinde 6. Kez birinci olmak. Bana destek veren Seyircilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Orhan Okulu kimdir?

Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde 1989 yılında dünyaya gelen güreş dünyasının usta ismi Orhan Okulu’nun babası Bekir Bey, annesi ise Huriye hanımdır. Bir abisi vardır. Babası Orhan Okulu’yu 9 yaşında iken güreş’e yönlendirmiş ve Kumluca Belediye Spor Kulübü’nde güreş hayatına adım atmış ancak minder güreşinde pek fazla aktif olarak güreşmemiştir. 2000 yılında ise Kırkpınar Yağlı Güreşlerine başlamış ve 1 sene minik 1 boyunda güreşmiş ve 2.lik derecesi elde etmiştir. O tarihten itibaren bir çok başarıya imza atan Orhan Okulu 2013’te başpehlivanlık boyu’nda ilk defa güreşmiş ve 2. olmuş 2015 yılında ise Osman Aynur ile yaptığı final güreşini kazanarak Türkiye Başpehlivanı olmayı başarmıştır. 103 kilo ağırlığında, 1.78 boyunda olan Okulu’nun güreş lisans numarası, 07-42’dir. Halen Antalya Murat Paşa Belediyesi’nin sporcusu olarak güreş hayatına devam etmektedir.

 

 93 total views,  2 views today

Next Post

Başarılı pehlivanlara ödülleri verildi

657.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde er meydanında kıran kırana mücadele ederek başarılı olan pehlivanların ödül töreni gerçekleşti. Bu yıl 2 bin 228 pehlivanın katılımıyla gerçekleşen er meydanı güreş alanında ki yağlı güreş müsabakalarında tarihi bir rekor kırıldı. Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği güreşlerde Er meydanında yeni bir tarih yazıldı. Dereceye giren […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp