68 Yıl sonra Kore’den Gelen Şeref Madalyaları

admin

Edirne’den Kore savaşına katılan gazilerimize, 68 yıl sonra Kore devleti tarafından gönderilen şeref madalyaları ve beratı takdim edildi.

Edirne Muharip Gaziler Derneğinde düzenlenen Törene Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Edirne Gaziler Derneği Üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Edirne Muharip Gaziler Derneğinde düzenlenen, Üstün Hizmet Nişanı ve Beratı Takdim töreninde ilk olarak saygı duruşunda bulunulup, ardından İstiklal marşı okundu.

Daha Sonra Kahraman Gazilerimizin oğulları Haluk İnağ ve Hüseyin Ülker’e, Kore devleti tarafından gönderilen madalya ve Üstün hizmet nişanları Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş ve Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu tarafından takdim edildi.

Kore Gazisi İsmail Ülker adına üstün hizmet Nişanı ve Beratını alan oğlu Hüseyin Ülker burada yaptığı konuşmada; “Kelimelerle tarif edilemez bir mutluluk içerisindeyim. Rahmetli Babam, Ülkenin bekası için, Kore’lere gitmiş ve ilk gidenlerden 241. Alayın iyi topçu eriydi. Yaralı olarak, Gazi olarak yurda dönüyor. Bu onuru bizlere yaşattığı için kendisine buradan tekrar rahmetli babama teşekkür ediyorum.” Dedi.

Özbaş; “Kimsenin bizim birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya gücü yetmeyecektir”

Törende konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş; “Kore Cumhuriyeti tarafından, Kore Savaşına katılan gazilerimizin madalyaları 2014 yılından itibaren kademeli olarak geldi. Ancak Kahraman Gazilerimizden biri  2008, diğeri de 2010 yılında vefat ettiği için, vefat eden gazilerimizin madalyaları gelmemişti. İlerleyen süreçte talep üzerine Kahraman gazilerimizin madalyaları evlatlarına verilmek üzere bizlere tebliği edildi. Bugün de burada düzenlenen törenle takdim ediyoruz. Türk Askerinin göstermiş olduğu kahramanlık geçmişte Balkan Savaşlarında, Çanakkale’de, Kurtuluş savaşımızda, Kore’de, Kıbrıs’ta, Güneydoğu’da terörle mücadele kapsamında ve bugün için biliyorsunuz askerimiz Afrin’de savaşıyor. Türk İnsanın bu kahramanlığı sayesinde asla kimsenin bizim birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya gücü yetmeyecektir. Bizler birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece hiçbir güç hiçbir kuvvet bizi asla hedeflerimizden vazgeçiremeyecektir. Ülkemizin varlığı birliği ve bütünlüğüne asla gölge düşüremeyecektir.” Dedi.

Kore Gazisi olan Halil İnağ adına Hizmet Nişanı ve Beratını alan Oğlu Haluk İnağ burada yaptığı açıklamada; “Babam ve Ülkem adına bu madalyayı almaktan unur duyuyorum” Dedi.

Edirne Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet İsmailoğlu yaptığı açıklamada;  Bugün bizler için çok anlamlı ve mutlu bir gündür. 80 ve 90’lı yıllar arasında Gazi arkadaşlarımızın vefatı dolayısıyla evlatlarına bu anlamlı günde madalyalarını takdim etmek bize büyük bir onur yaşattı.” Dedi.

Türkiye Kore Savaşına 17 Ekim 1950 tarihinde General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir Tugay göndererek katılmıştı. Katıldığı savaşlarda muhtelif vazifeler alan Türk Tugayı büyük başarılar kazanarak Dünyanın takdirini topladı. Türk Tugayı Kore’de 900’den fazla şehit verdi ve 2 bin kişiden fazla asker de yaralandı. Kore savaşlarında Türk askeri Kahramanlığı, yiğitliği, fedakarlığı, üstün askerliği ve sağlam karakterliliği ile tüm Dünyanın takdirini kazandı.

 80 total views,  2 views today

Next Post

Dualarımız Mehmetçiklerimize

Edirne Belediyesi, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan askerler için öğlen namazının ardından merkezdeki camilerde helva dağıtımı gerçekleştirdi. Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, “Biliyorsunuz bütün ülkenin gözü kulağı orada. Onlardan acı haber gelmesin diye umut ederek dualarımızı ediyoruz” dedi. Edirne Belediyesi, Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan askerler için öğlen namazının ardından […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp