7 Ekim Serebral Palsi Günü

admin

7 Ekim Serebral Palsi günü sebebiyle bu rahatsızlığı taşıyan hastalara İl Sağlık Müdürü Dr. Muhsin KİŞİOĞLU iki sağlık görevlisi  ve İl Sağlık Müdürlüğü Piskolok Mete Gökçer AKTEPE ile ziyarette bulundu.  Bu ziyarette hasta ve hasta yakınlarının dilek ve şikayetleri dinlendi gerekli tıbbi yardım ve sosyal hizmetler ile çalışmalar başlatıldı

SEREBRAL PALSİ NEDİR?

SerebralPalsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen, fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.            Serebralpalsi kas hareketlerini etkilemekle birlikte, kaslardaki ya da sinirlerdeki bir problemden kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Serebralpalsi görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar, ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir.

7 Ekim Serebral Palsi Günü (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

SEREBRAL PALSİ BELİRTİLERİ

Serebralpalsinin (SP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi); kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite); tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme; ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme; aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.

Çocukların küçük bir bölümünde serebralpalsi, yaşamın ilk birkaç ayında ya da yılında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viralensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu ortaya çıkar.

7 Ekim Serebral Palsi Günü (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

SEREBRAL PALSİ TANISI

Doktorlar bebeğinizin motor becerilerini test eder ve anne ile bebeğin tıbbi geçmişini yakından değerlendirirler. Risk gördüğü durumlarda çocuk nöroloğuna sevk edilir. Çocuk nöroloğunuz gerekli nörolojik muayene ve testler sonucunda size doğru bilgiyi verecektir.

Erken tanı yada risk çok önemlidir, Serebralpalsi ilerleyici değildir ancak hareket kabiliyetinin azlığına bağlı olarak motor becerilerde gerilik ve kas iskelet sistemi bozuklukları görülebilir. Erken dönemde doğru terapi teknikleri ile çocuğumuzun  hareket kabiliyetini geliştirmek ve kas iskelet sistemini korumak mümkündür.

SEREBRAL PALSİ TİPLERİ NELERDİR?

Spastik Serebral Palsi :

Kas tonusunun aşırı yüksek ya da aşırı sıkı olduğu durumunda serebralpalsinin tipini belirtmek için spastik terimi kullanılır. Spastik SP’li çocuklar, kasları aşırı sert olduğundan, sert ve ani hareketler yaparlar. Bir konumdan diğerine geçmek ya da ellerindeki bir şeyi bırakmak konusunda genellikle güçlük yaşarlar. Bu, serebralpalsinin en yaygın tipidir.

Tetraparezi :

Bir çocuğun dört uzvunun tümünde, her iki kolunda ve her iki bacağında birden, serebralpalsi görüldüğünde bu durum tetraparezi olarak adlandırılır. Tetraparezi görülen çocuklar genellikle kollarının ve bacaklarının yanı sıra, vücutlarının tüm bölümlerini, yüzlerini ve gövdelerini hareket ettirmekte de güçlük çeker ve bir tekerlekli sandalyeye gereksinim duyabilirler. Yüzlerindeki ve üst bedenlerindeki kasları kontrol etmekte zorlandıklarından, konuşma ve yemek yeme konusunda da sıkıntı yaşarlar.

Hemiparezi :

Hemipleji çocuğun bedeninin tek tarafını etkileyen SP anlamına gelir. Hemi, yarım anlamına gelir ve dolayısıyla sağ kol ve sağ bacakta ya da sol kol ve sol bacakta bu problem görülür. Çocuğun bedeninin diğer tarafı düzgün işlev gösterir. Hemiplejili pek çok çocuk yürüyebilir ve koşabilir, fakat yürüyüşleri veya koşuları biraz garip görünebilir ya da aksayabilirler.

7 Ekim Serebral Palsi Günü (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Diparezi :

Bazı çocuklarda serebralpalsi sadece bacakları etkiler ya da bacaklarında kollarındakine kıyasla çok daha ciddidir. Bu durum diparezi olarak adlandırılır. Di, iki anlamına gelir ve dolayısıyla diparezi yalnızca iki alt uzuv etkilenir. Tahmin edebileceğiniz gibi diparezili çocuklar bacaklarını kullanmakta güçlük yaşarlar ve bu nedenle yürümek ve koşmak onlar için zor olabilir. Üst gövdeleri genellikle etkilenmediğinden kendilerini dik tutma becerileri yüksektir ve kollarını ve ellerini iyi kullanırlar. Bir kişinin kollarında SP görülüp bacaklarında görülmemesinin mümkün olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu durum bazen ortaya çıkar ama çok çok enderdir.

AtaksikSerebralPalsi :

Düşük kas tonüsü ve zayıf hareket koordinasyonu, ataksikserebralpalsi olarak tanımlanır. AtaksikSP’li çocuklar dengesiz ve titrek görünürler. Özellikle de yazı yazmak, sayfayı çevirmek ya da makasla bir şey kesmek gibi işler yapmaya çalışırlarken, yaşlı insanlarda görmüş olabileceğiniz tremorlara benzer titremeler yaşarlar. Ayrıca, denge kurma becerileri de genelde çok zayıftır ve yürürlerken oldukça dengesiz görünebilirler. Titremeler ve kaslarını koordine etmek konusunda yaşadıkları problemler nedeniyle, ataksikserebralpalsi görülen çocukların yazmayı bitirmeleri ya da sanat projelerini tamamlamaları daha uzun sürebilir.

AtetoidSerebralPalsi :

Atetoid terimi kas tonüsünün değişkenlik sergilediği ve bazen aşırı yüksek, bazense aşırı düşük olduğu serebralpalsi tipini tanımlamak için kullanılır. Atetoidserebralpalsili çocuklar oturmak ya da yürümek için dik, kendilerini sabit bir pozisyonda tutmak konusunda güçlük yaşarlar ve genellikle yüzlerinde, kollarında ve üst bedenlerinde aslında yapmayı amaçlamadıkları çok sayıda hareket (rasgele, istemsiz hareketler) gözlemlenir. Bu hareketler genellikle büyüktür. AtetoidSP’li bazı çocuklar için ellerini belirli bir noktaya getirmek (örneğin burunlarını kaşımak ya da bir bardağa uzanmak için) çok fazla çaba ve konsantrasyon gerektirebilir. Değişken tonüsleri ve pozisyonlarını korumakta yaşadıkları sorun nedeniyle nesneleri (diş fırçası, çatal ya da kalem gibi) ellerinde tutamayabilirler.

7 Ekim Serebral Palsi Günü (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Karma SerebralPalsi :

Kas tonüsü bazı kaslarda aşırı düşük, bazılarında ise aşırı yüksek olduğunda serebralpalsinin tipi, karma olarak adlandırılır.

Kas tonüslerinin farklı tipte olmasının yanı sıra, SP’li çocukların vücutlarının SP’den etkilenen bölümleri de karma bir yapı gösterir. Bu, beyinlerinin hangi kısmının hasar gördüğüne ve hasarın ne kadar büyük olduğuna da bağlıdır.

 

 

 123 total views,  2 views today

Next Post

ETUS örnek oldu

İzmit 5. No’l.u Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir ve İzmit 5. No’lu Kooperatif  2. Başkanları Salim Sefertaş ve Alibey Akyıldız, Edirne’de uygulanan toplu taşıma sistemini incelemek için kente geldiler. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret eden İzmit 5. No’lu Kooperatif Başkanı Lokman Aydemir, “Kent Kart uygulamasını Türkiye’de ilk biz uygulamaya koymuştuk. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp