8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü törenle kutlandı

admin

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla Atatürk Anıtı  önünde bir araya gelen kadın dernekleri toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı  Çiğdem Gegeoğlu, Milletvekili aday adayları ile  kadın dernek temsilcileri katıldı. Çelenk konuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Burada bir konuşma yapan Türk  Üniversiteli   Kadınlar Derneği  Edirne Şube  Başkanı  Serpil Koçmer , Kadınların erkeklerle eşit haklara  sahip olmak yolunda  verdiği mücadelenin temsili başlangıcı 8 Mart 1857 yılına dayandığını belirterek  şunları kaydetti, “tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla grevler yapması kadın haklarını gündeme taşıdı. 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel kurulunca 8 Mart Kadın Hakları ve Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bu kabulün altında yatan temel neden kadınlara eşit hakların sağlanması ile dünya barışının güçleneceğidir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk kadınları  Cumhuriyetimizle beraber birçok haklara kavuştu. 1926 yılında Türk kadınlarını şeriat zincirinden kurtaran medeni kanun ile Türk kadını güçlenmeye kişiliğini bulmaya başladı.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (3)

 

 

 

 

 

 

 

5 Aralık 1934 tarihinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle Türk kadını hem siyasette hem sosyal hayatta erkeklerle eşit haklara kavuşmuştur.

Bizler 1985 yılında birleşmiş milletler kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi sözleşmesine (CEDAW)  imza koyan bir devletin kadınlarıyız.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Ancak Türkiye’de ve dünyadaki toplumsal değişim sürecinde kadının layık olduğu konuma ulaşması için gerekli bilgi ve becerileri tüm kadınlar aynı oranda elde edemediler. Ülkemizde meclisteki Milletvekillerinin sadece %14’ü kadın. Kadınların işgücüne katılım oranı %28‘ lerde bulunuyor.  Üç kadından biri aile içi şiddet mağduru. Her gün kadın cinayet haberi ile sarsılıyoruz. Uluslararası alanda  bir ülkenin  en büyük demokratik göstergelerden birisi  kadınlara tanınan haklardır.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (5)

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye Dünya Ekonomik Formunun cinsiyet uçurumu endeksinin 2014 yılı verilerine göre 142 ülke arasında 125. sırada yer almaktadır. Ancak kadını sadece anne ve eş kimliğinden kurtarmadığımız sürece toplumun gelişebilmesi mümkün değildir. Kadınlarla ilgili konuların sadece seçim zamanında ya da, dünya kadınlar gününde gündeme gelip sonra  unutulmaması için  hepimize önemli görevler düşmektedir. Bu konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşları  kadın sorunlarına  çözümler üretmek için eşgüdüm içinde ortak mücadeleye çağırıyoruz.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (4)

 

 

 

 

 

 

 

Daha iyi koşullarda daha güvenli daha eşit paylaşımla bir yaşam sürmesi her günün kadınlar günü bilincinde yaşanmasını diliyoruz” dedi.   Törene katılanlar daha sonra bando eşliğinde  Zübeyde Hanım Heykeli  önüne kadar yürüdüler. Orada da saygı duruşu yapıldı.  İstiklal Marşı’nın ardından  Kadın Kuruluşlarınca heykele çelenk konuldu.

8 MART KADINLSAR GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI (6)

 195 total views,  2 views today

Next Post

"Mustafa Bezbaş"a Edirne'den Büyük Destek

Keşan’da faaliyetini sürdüren Keşan Final Dershanesi Sahibi  Mustafa Bezbaş   CHP Edirne İl Merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile CHP’den Edirne Milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Buradaki toplantıya İl Başkanı Oktay Bozkurt, Merkez İlçe Başkanı Şenol Geçmiş, kadın kolları gençlik kolları ile Keşan ve Edirne’den partililer katıldı. Toplantıya Eşi ile katılan Bezbaş, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp