8 MART ÖNEMLİ BİR GÜN

admin

fikri_yalin_kose8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak çok önemli bir gün. Kadınlarımızın hakları için ilk adımın atıldığı kadınların canları pahasına greve gittikleri insanca yaşam istedikleri bir gündür. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi şöyle:

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde zor koşullarda çalışan emeğinin hakkını alamayan 400 bin kadın dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışmak amacıyla bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu grev sırasında polislerin grevdeki kadın işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi sonucunda fabrikada çıkan yangında işçilerin yangından kurtulmak için fabrikanın önündeki barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi yanarak öldü.

Ölen işçilerin New York’ta yapılan cenaze törenine 10 bini aşkın kişi katıldı. Bu olay yıllar sonra uluslararası sorun olarak gündeme taşındı. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenag kentinde gerçekleşen 2. Enternosyanal’a bağlı kadınlar toplantısında gündeme getirildi.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da tekstil fabrikası yangınında yaşamını yitiren kadın işçilerin anasına 8 Martın “ DÜNYA KADINLAR GÜNÜ”(İnternational women’s Day) olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Türkiye’de ilk kez Kadınlar Günü kutlaması 1921 yılında (Emekçi Kadınlar Günü) olarak kutlandı. Bugün yine bilinen sözcükler klişeleşmiş nutuklarla Dünya Kadınlar Günü bir kez daha kutlanacak. Yine kadın haklarından ve bu hakların ihlalinden bahsedilecek.

Aradan bu kadar zaman geçmesine karşın. Günümüzde kadınlarımızın haklarının yeterli olduğunu söyleyemeyiz.

Kadınlarımız siyasi partilerde yeterince temsil edilemiyorlar. Derneklerde, Sendikalarda kadın sayısı yok denecek kadar az. Feodal yapının kırılamaması nedeniyle Çocuk Gelinlerin önüne geçilemiyor. Berdel, eşleri ve ailelerin kadınlar üzerindeki baskısı.

Kızların okuldan mahrum kalması, mirastan mahrum edilmeleri, nikâhsız evlilikler günümüzde de devam ediyor.

Yasalarda yer almasına karşın Ülkemizde kadınlar erkekler karşısında demokratik haklardan yoksun kalıyor.

Kadınlarımız bazı yörelerde” Kaşık Düşmanı”,”Eksik etek” diye tanımlanıyor. Ailelerde kadınların fikri alınmadan kararlar alınıyor.Dinimiz kadınlara büyük önem verse de, bu kutsal kural ülkemizde ve İslam ülkelerinde uygulanmıyor.

8 Mart Kadınlar Günü bu haksızlıkların, kadına uygulanan şiddetin, eş ve aile baskılarının tekrar gündeme taşındığı ve çözüm yollarının arandığı gün olmalı. Aslında her gün 8 Martın gündemde kalması sağlanmalı. Tüm bu olumsuz koşulların devam etmesine rağmen dünyada insan varlığının en büyük kaynağı olan Kadınlarımızın bu mutlu gününü en içten duygularla kutlarım. Ve kadın haklarının erkeklerin icazeti ile değil, kadınlarımızın sorunlarına sahip çıkarak sağlanacağını bir kez daha belirtmek isterim.

Bugünün bir başka önemi ise gazetemiz EDİRNE AJANS’ın bugün kuruluş yıldönümü. 2010 yılında ilk sayısına çıkarıp yayın hayatına başlayan Edirne Ajans Gazetemiz bugün “Dünya Kadınlar Günü” gibi önemli bir günde yayınının 5. Yılına ilk adımı attı.

Günümüzde günlük gazete çıkarıp bir gazetenin sürekli yayında kalmasını sağlamak çok güç. Edirne gibi gazetelerin gelir kaynaklarının kıt olduğu ve çok sayıda mahalli gazetenin bulunduğu bir ilde bu zorluk daha da artıyor.

Edirne Ajans Medya Ekibi yayın hayatındaki istikrarlı gidişini kadrosunda çalışanların özverili, gece gündüz bilmeyen gayreti ile başardı.

Bu kısa sürede gazetenin yayın hayatında devamlılığı ile yetinmeyip bir de yanına bölgesel yayın yapan Radyo Su’yu da katarak Edirne’de günlük gazetesi ile radyosu ve önemli günlerde çıkarılan dergileri olan tek yayın organı haline geldi.

Edirne Ajans Medya Gurubunun hedefinde şimdi Televizyon var. Edirne Ajans TV’nin devreye girmesi ile Edirne Ajans Medya Gurubu halkımızın sesli, yazılı ve görüntülü habere ulaşmasını sağlayacak tek kurum olacak.

Bu başarı yöneticilerin ve çalışanların özverili, zaman tanımaksızın çalışmaları sayesinde oldu.

Kuşkusuz bu yayın hayatında eksiklerimiz de olmuştur. Bu konuda gelecek eleştirileri de dikkate alarak, bundan böyle halkımızın tüm sorunlarını kucaklayacak bir gazeteyi halkımıza

Sunacağız.

Bunda önemli olan yapılan hatalardan ders alarak, yapılan hataları değerlendirip yayın kalitesini arttırabilmek.

Edirne Ajans ve Radyo Su böyle bir amacın peşinde. Deneyimli ve bu mesleğin içinde uzun süre yoğrulmuş kadroları ile bu görevi fedakârca sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir. Bu yolda gazetemize ve Radyomuza destek veren, bu konuda bizlere katkı yapan tüm okuyucu ve dinleyicilerimize teşekkür etmeyi bir borç biliriz. Sizler varsanız biz var olacağız.

 218 total views,  2 views today

Next Post

SAADET PARTİSİ KADINLAR GÜNÜNÜ TEBRİK ETTİ

Saadet Partisi Edirne Kadın Kollarından bir açıklama yapılarak tüm kadınların günü tebrik edildi. Açıklama şöyle; “Kadın demek toplumu elleriyle şekillendiren anne demektir. Toplum yapısının şekillenmesinde tesiri en güçlü unsur annedir. Dolayısıyla kadın her yerde geleceğe köprü kuran, topluma damgasını vurandır. Bugün batı, insanlığa çılgınca bir tüketim ve bunun mukabilinde üretim […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp