Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’nin başkanlığını yürüttüğü Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği’nin gerçekleştirdiği, “Doğayı Korumak İçin Atık Yönetimi Kapasitesinin Geliştirilmesi” isimli IPA Projesi ve bu proje kapsamında birliğe alınan araçların tanıtımını gerçekleştirdi. Bulgaristan Macarova Belediyesi Meclis Başkanı Ercan Yusuf da Edirne Katı Atık Düzenli Depolama Ve Bertaraf Tesisleri’ni çok beğendiklerini belirterek, “Tesiste büyük teknolojiler kullanılmış. Biz de bu sistemi kullanabiliriz” dedi.

Edirne Katı Atık Yönetim Birliği ve Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi ile Interreg-IPA CBC-BG-TR Programı kapsamında uygulanan “Doğayı Korumak İçin Atık Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesinin kapanışı için Belediye Meclis Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Edirne Belediyesi ve EDİKAB Başkanı Recep Gürkan, Macarovo Belediye Başkanı Milko Armutliev ve Macarovo Belediyesi Meclis Başkanı Ercan Yusuf katıldı.

Bulgaristan Macarova Belediyesi ile yürütülen sınır ötesi işbirliği programının başarıyla gerçekleştirildiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bu projemiz AB Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında geri ödemesi olmayan bir proje. Edirne Belediyesi için 3, EDİKAB için 1 olmak üzere toplam 4 projemiz vardı. Sadece Edirne Belediyesi ve EDİKAB olarak 920 bin EURO hibe almış olduk AB’nden. Yaklaşık 6 trilyonluk bir rakam geri ödemesiz bir şekilde belediyemize kazandırmış olduk. Projeler kapsamında İtfaiye Müdürlüğü’ne Trakya’daki ilk ve tek kaza kırım aracını almıştık; bir başka proje ile Ulaşım Hizmetleri Binası’nın restorasyonunu gerçekleştirdik. Restorasyonu tamamlandı. Bulgaristan’ın Nessebar Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında da turizm amaçlı 8 iç, 8 dış olmak üzere toplamda 16 bilgilendirme kioskları kuracağız. O da önümüzdeki günlerde kurulmaya başlanacak. Turizmde 10 milyonu hedeflediğimiz için bu kioskların şehrimize gelen yerli ve bayancı turistlere çok ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Macarova Belediyesi ile EDİKAB olarak bir proje yapmıştık. Bu projenin toplam büyüklüğü 364 bin 291 EURO. Bu projede lider partner bizdik o yüzden bizim payımız 186 bin 46 EURO; Macarova Belediyesi’nin 178 bin 245 EURO olarak gerçekleşti.   Bir adet yükleyici, bir adet mini yükleyici ve bir adet de traktör aldık. Bunları Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’nde kullanacağız. Proje kapsamında bu araçları 5 yıl boyunca proje amaçlar doğrultusunda kullanılmaya devam edecek” dedi.

Macarovo Belediye Başkanı Milko Armutliev de Belediye Başkanı Recep Gürkan’a teşekkür ederek, “Bütün faaliyetlerimizi tam olarak gerçekleştirdik. Ortak çalışmaların devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Edirne Belediyesi’nden çok iyi bir personelle çalıştık; profesyonel ve işine bağlı. Bu gerçekten de çok önemli bir unsurdu. Umarım bu uzun bir birlikteliğin başlangıcı olur” dedi.

Başkan Gürkan, daha sonra belediye bahçesinde bulunan araçların tanıtımını gerçekleştirdi.

Öte yandan Macarova Belediyesi Meclis Başkanı Başkanı Ercan Yusuf Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri’ni çok beğendiklerini belirterek, “Tesiste büyük teknolojiler kullanılmış. Biz de bu sistemi kullanabiliriz” dedi.

Bunun üzerine Gürkan, “Tesisimizde şuanda bir saatte 16 bin evin bir aylık elektrik ihtiyacına eşdeğer elektrik üretimi yapıyoruz. Bir süre sonra da 2. Etap devreye girecek ve böylece toplamda 30 bin evin elektrik ihtiyacını sağlayacak elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Tesislerimiz Türkiye’de çöpten elektrik üreten 5 tesisten birisi” diye konuştu.