Abdullah Ersoy “yağlı güreşe önem verilmeli”

admin

1980 yılında Kırkpınar’da  Deste Küçükboy bir yıl sonra ise deste Büyük Boy  2. Si  olan Abdullah Ersoy şu an vaktini Keşan Erikli’de çok sevdiği yağlı güreşin ismini verdiği Pehlivan Otel’in işletmeciliğini yaparak geçiriyor.Pehlivan  Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi.”1964 Samsun Bafra doğumluyum. Babamın büyük gayretleri ile 1977 yılında güreşe başladım.18 yıl Kırkpınar’da güreştim.

ABDULLAH ERSOY (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evli ve iki çocuk babasıyım. 35 Yıldır güreşin içindeyim. Aynı zamanda ticari hayata da atıldım. Turizm sektöründe Keşan Erikli de Pehlivan Otel’in işletmeciliğini yapmaktayım. Son beş yılımda Kumluca Belediyesi’nde antrenör idareci olarak hizmet verdim. 2004 de çok güzel bir jübile ile yağlı güreş hayatına son verdim. Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya’ya arkadaşlığından desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Güreş tarihinde Ordulu Mustafa ,Ordulu Davut, Nazmi Uzun, Aydın Demir, Hüseyin Çokal, Recep Gürbüz’ü örnek almışımdır.

Yağlı güreşimizin er geç özerk yağlı güreş federasyonuna kavuşmasından yanayım. Yağlı güreşin Federasyonda bir üvey evlat muamelesi görmesi beni çok üzüyor.

Güreşin içinden gelen Değerler dışarıda dururken, siyaseten torpilli insanlar görev alıyor. Bunun örneği Kırkpınar Sahası’nda açık açık görülüyor. Kendi federasyonumuz olsa 654 yıllık Kırkpınar düzenlenen Edirne’de Yağlı Güreş Eğitim Merkezi, Kıspet İmalatı, Antrenör Yetiştiriciliği olsa kötü mü olur.

Puanlamalar kalksa eski tarihimize mücadeye dönsek kötü mü olur, iyi olur.

Kimin için kötü olur bu uygulamaları yönetmeliğe zorla sokan minderciler için kötü olur.

Başpehlivanlar ve Ağalar birliği kurulmalıdır. Yağlı güreşte etkili olmalıdır.

Kırkpınar’da eski ve yeni baş, başaltı pehlivanlarına giriş kartı düzenlenmelidir.

Edirne Belediyesinin 4 baş, 4 başaltı olmak üzere iyi bir Yağlı Güreş Takım’ı olmalı ve Kırkpınar’ı sallamalıdır.”diye konuştu.

Yağlı Güreşin astlarından Abdullah Ersoy’un Tozkoparandan başlayarak Baş Pehlivanlığa geldiği dereceleride şu şekilde sıralayabiliriz.

1977 Kırkpınar Tozkoparan 1.si

1980 Kırkpınar Deste Küçük Boy 2.si

1982 Deste Büyük Boy 2.si

1982 Gençler Türkiye Şampiyonu 82 kg

1984 Gençler Türkiye Şampiyonu 82 kg

1984 Türkiye Büyükler 3.sü 100 kg

1985 Kırkpınar K. Orta Büyük Boy 1.si

1986 Kırkpınar Başaltı 3.sü

1992 Başpehlivan Finali 2.si

ABDULLAH ERSOY (1)

 524 total views,  5 views today

Next Post

Edirne’de son iftar EBED tarafından verildi

            Edirne’de Ramazan ayının son iftar yemeği Edirne Bedensel Engelliler Derneği tarafından EBED önünde Eski İstanbul Caddesinde gerçekleştirildi. İftar Yemeğine İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Kamuran Ersan,  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş,Sağlık Müdürü Muhsin Kişioğlu, ETUS Başkanı ve Belerdiye Meclis Üyesi     Hakan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp