AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması il finali gerçekleştirildi

admin

Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği’nin mali işbirliği kapsamında 2011 yılı IPA-1 programından finanse edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu, kısa adı ile “Öğrenciler AB’yi Öğreniyor Projesi” 25 Aralık 2014 tarihinde Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulanmaya başlanmıştır.

Bakanlığımız Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün 20/03/2015 tarih ve 3101553 sayılı yazısı gereği “10-18” yaş aralığında bulunan öğrencilerin Avrupa Birliği’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusundaki bilgi düzeyini eğitim faaliyetleri yoluyla arttırmak amacıyla hazırlanan “Öğrenciler Avrupa Birliğini Öğreniyor Projesi” kapsamında ilimizde “AB’yi Öğreniyorum” konulu 10. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen bilgi yarışmasının ikinci aşaması olan il finali 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması il finali gerçekleştirildi (1)

 

 

 

 

 

 

 

İl finalinde Edirne Merkez ve 8 ilçe birincilerinden oluşan 9 takım üçerli gruplar halinde 3 oturumda yarıştı. Yarışmalar sonucunda genel puanlamada en yüksek puanı alan 4 okul final maçı yapmaya hak kazandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN final yarışması öncesinde yaptığı konuşmada; “Hızla değişen küresel dinamikler ve ortak çıkarlar, Türkiye-AB bütünleşmesini her iki taraf bakımdan giderek daha hayati ve vazgeçilmez kılmaktadır. Türkiye’nin AB’ye üyeliği stratejik bir hedeftir ve bu hedefe varmak için yapılan çalışmalar kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu hedef daha güçlü, müreffeh, saygın ve demokratik Türkiye’ye ulaşılması, vatandaşlarımızın her alanda standartlarının yükseltilmesi ve geleceğe güvenle bakması anlamına gelmektedir.

Türkiye ve AB’nin dış politikadan ekonomik ticari ilişkilere, enerji arzı güvenliğinden sınır yönetimine, istihdam göç politikasına kadar pek çok alanda ortak kazanımları vardır. Giderek derinleşen küreselleşme sürecinde, Türkiye sadece AB’de değil, dünyada da önemli bir aktördür.

Türkiye’nin AB’ye üyeliği, AB’nin dışa kapalı olmadığını, demokratik ve kapsayıcı değerler birliği olduğunu gösterecektir.Bu süreçte Türkiye’de üzerine düşen görevleri yerine getirirken özellikle son 12 yılda, hukuk devleti, demokratikleşme, insan hakları, sivilleşme, özgürlük ve güvenlik alanlarında önemli reformları hayata geçirmiş ve küresel ekonomiye entegre olmamızı sağlayacak adımlar atılmıştır.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü sorumluluğunda uygulamaya konulan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın faydalanıcısı olduğu ve iki yıl sürecek olan Öğrenciler AB’yi öğreniyor Projesinin hedefi, toplumun AB’nin değerleri, politikaları ve temel haklara yönelik uygulamaları konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Proje özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin AB konusundaki farkındalıklarını etkin eğitsel tedbirler yolu ile artırmayı amaçlamaktadır. Bugün burada yapılan yarışma programımız da AB konusunda gençler arasında farkındalığı arttırmaya yönelik faaliyetlerden birisidir. Merkezde ve ilçelerde yapılan zorlu yarışmalar sonucunda burada finalde yarışmayı hak eden okullarımızın bu süreçte iyi hazırlandıklarını ve hazırlanırken de Türkiye’nin AB üyeliğinin gerekliliği konusunda farkındalık sahibi olduklarını düşünüyorum ve kendilerini tebrik ediyorum.

AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması il finali gerçekleştirildi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Bugünün birincisi olacak olan okulun 10-11 Haziran tarihleri arasında Ankara’da 21 ilin birincilerinin katılımıyla yapılacak olan Türkiye finalinde Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’mizi en iyi şekilde temsil edeceğine ve iyi bir dereceyle döneceğine inanıyor ve kendilerine şimdiden başarılar diliyorum” dedi.

Finale kalan Edirne Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi, Keşan Fen Lisesi, Uzunköprü Fen Lisesi ve Enez Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerimiz birbirleriyle kıyasıya yarışırken, 15 soru sonucunda Edirne Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Keşan Fen Lisesi arasında eşitlik bozulmadı ve yarışmada yedek sorulara geçildi.

AB’yi Öğreniyorum Bilgi Yarışması il finalinde, sorulan 5 yedek sorunun sonucunda Keşan Fen Lisesi birinci oldu ve 10-11 Haziran 2015 tarihlerinde Ankara’da 21 ilin kazananlarının katılımıyla düzenlenecek olan Türkiye Finalinde ilimizi temsil etmeye hak kazandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, yarışan tüm takımları mücadelelerinden dolayı tebrik ederken, il birincisi olan Keşan Fen Lisesi’nden 10-11 Haziran tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan Türkiye Finalinde birincilik beklediğini belirterek başarılar diledi.

 

 

 133 total views,  8 views today

Next Post

Tır Parkı inşaatı devam ediyor

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Bulgaristan gümrüğünde yaşanan sıkıntılar nedeniyle oluştuğu belirtilen sınır kapılarındaki uzun TIR kuyrukları konusunda açıklamalarda bulundu.                           Edirne’nin isminin TIR kuyrukları anılmasından oldukça rahatsız olduğunu söyleyen Öztürk; “Ortaya çıkan bu olumsuz tablo, şehrin sakini olarak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp